Autor Wątek: Przeszczep węzłów chłonnych  (Przeczytany 63518 razy)

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Przeszczep węzłów chłonnych
« dnia: Czerwca 07, 2013, 08:18:21 am »
Racja, że najwięcej szkody robi nie brak cycka (można go lepiej lub gorzej zrekonstruować) ale węzłów. Niestety w Szczecinie, nikt mi nie szukał znacznikiem wartowników. Wyciachano od razu wsie 22. W dwóch był raczek i to było wiadome przed operacją. Ale u męża węzły były czyste. Wyciachali wsio i niestety ma problemy ze spuchniętą ręką. Najgorsze, że nikt o to nas nawet nie pytał, nic nie sugerował. Prowincja, czy co  xhc
Jest taka technika operacji polegająca na przeszczepieniu tkanki i węzłów chłonnych z otrzewnej do pachy. Operacja jest dość skomplikowana i trwa 7 godzin, dlatego pewnie się jej szerzej nie stosuje.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 07, 2013, 08:25:00 am »
Nie słyszałam. Ciekawostka  ^-^
U mnie też wyciachano mi wszystko.
Niestety mam wrażenie, że często jest im tak jest wygodniej i szybciej  :-[

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 07, 2013, 08:42:27 am »
Tak trochę kulawo przetłumaczone przez tłumacza google (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22233832)

Cel: obrzęk pooperacyjny po operacji raka piersi jest trudnym problemem. Ostatnio, węzłów chłonnych mikrokrążenia Technika powieść Transfer dostarczył nową nadzieję dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym. Naszym celem było połączenie tego nowego sposobu ze standardowym rekonstrukcji piersi.

Materiał i metody: W latach 2008-2010, przeprowadzono rekonstrukcję podbrzusza darmowe klapki piersi u 87 pacjentów. Dla wszystkich pacjentów z objawami lymphedema (n = 9), użyliśmy zmodyfikowanej klapy podbrzusza rekonstrukcja zawierający węzłów chłonnych i naczyń limfatycznych otaczających powierzchowne statek okalającej nóżka. Czas pracy, zachorowalność site dawcy i pooperacyjną pomiędzy 2 grupami (obrzęk limfatyczny piersi odbudowy i rekonstrukcji piersi) były porównywane.Wpływ na funkcjonowanie naczyń limfatycznych pooperacyjnym zbadano.

Wyniki: Średni czas operacji wynosił 426 minut w rekonstrukcji piersi lymphedema grupy i 391 minut w grupie rekonstrukcji piersi.Pooperacyjne brzucha formacja seroma było zwiększone u pacjentów z obrzękiem limfatycznym. Pooperacyjne limfoscyntygrafię wykazać przynajmniej pewną poprawę funkcji naczyń limfatycznych w 5 z 6 chorych z obrzękiem limfatycznym.Kończyna górna obwód zmniejszył się w 7 z 9 pacjentów. Fizjoterapia i kompresja nie jest już potrzebny w 3 z 9 pacjentów. Co ważne, okazało się, że węzły chłonne człowieka wysoki poziom ekspresji endogennych czynników, naczyń limfatycznych wzrostu. Przeniesienie węzłów chłonnych i wynikającą endogennej ekspresji czynnika wzrostu może przez to indukować odrost sieci limfatycznego w pachy. Nie wykryto problemy obrzęk węzłów chłonnych w miejscu pobrania.

Wnioski: Jednoczesne piersi i rekonstrukcji limfatyczny jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy cierpią na obrzęk limfatyczny po mastektomii i rozwarstwienie pachowej.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2013, 08:44:44 am wysłana przez ania01 »

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 07, 2013, 08:58:00 am »
Nie mam kompletnie pojęcia, czy któryś z ośrodków to robi  ???
Miałam niedawno robioną rekonstrukcję z podbrzusza. Tylko, że odroczoną. Nikt mi czegoś takiego nie proponował.
Mam jednak kontakt z babeczką, która miała właśnie jednoczasówkę. Muszę jej popytać  :D
Jednak myślę, że to jakaś nowość. A może się mylę  ???

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 07, 2013, 09:53:29 am »
Ani, ciekawa, też o tym nie słyszałam.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 08, 2013, 08:30:47 pm »
O, a mi powiedzieli, że wezłów sie nie przeszczepia. Na razie na szczęście problemów nie mam i niech tak zostanie!
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 25, 2013, 08:22:39 pm »
http://prma-enhance.com/breast-reconstruction/diep-flap
Wklejałam linka z tłumaczeniem, ale nie działał.
Myślę, że sobie poradzicie.
Chodzi o przeszczep węzłów przy okazji rekonstrukcji.

Powiem, że zainteresowało mnie.
Trzeba podpytać  :o
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2013, 08:26:52 pm wysłana przez Mirusia »

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 18, 2014, 11:45:39 am »
Kurcze, jakaś opóźniona w rozwoju jestem  >:(
Dopiero dziś odkryłam na stronie prma, do której link zapodałam powyżej, zdjęcia rekonstrukcji, jak to oni piszą robionych "klapą", chodzi oczywiście o wolne płaty.

No i oczywiście jeszcze raz poczytałam na temat węzłów.
Tylko bałabym się, że, jak wyjmą z pachwiny, to mi noga będzie puchnąć  >:(
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2014, 11:47:19 am wysłana przez Mirusia »

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 25, 2014, 01:30:39 pm »
a czy wiecie gdzie takie coś jest w ogóle robione? i czy jest dostępne dla zwykłych człowieków?

rehabilitant, którego dziś o to pytałam powiedział, że co prawda specjalnie się tym nie interesował, ale słyszał że tylko w Japonii. mówił, że to bardzo trudna operacja, bo to nie tyle kwestia przeszczepu węzłów chłonnych, co rekonstrukcja mikronaczyniowa, a to najgórniejsza z górnych półek chirurgii. operacja o wiele bardziej skomplikowana niż np. przeszczep twarzy, bo chodzi o zrekonstruowanie układu limfatycznego, z użyciem specjalnych mikroskopów i inkszych aparatur.

mimo wszystko, gdyby była możliwa, to chyba bym się na nią zdecydowała (na rekonstrukcję piersi w dalszym ciągu zdecydowanie nie), a przynajmniej mocno bym się zastanowiła.

aha, pytałam czy w przypadku pobrania węzłów z pachwiny jest ryzyko obrzęku nogi - nie, bo pobieranych jest tylko kilka sztuk.

tyle wiem, a chętnie dowiem się więcej  :0ulan:
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2014, 01:42:26 pm wysłana przez metka »
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 25, 2014, 02:14:36 pm »
Przeszczep twarzy w stosunku do rekonstrukcji twarzoczaszek, które robią w IO, jest ponoć mniej skomplikowany. Jest bardziej skomplikowany pod względem logistycznym. Ale pod wzgledem trudności, łatwiejszy, od tamtych rekonstrukcji. Tak się sami wypowiadali. Jeśli robi ktoś w PL, te węzły, to moim zdaniem tylko oni. Ale też, gdyby robili, to Twój rehabilitant wiedziałby o tym. Zapytać nie zawadzi  C:-)

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 25, 2014, 02:41:31 pm »
no mam nadzieję, że by wiedział - w końcu tam pracuje  ;) (teraz na rehab jestem w io)

na razie wiem tyle, co napisałam. nie wiem nawet o co powypytywać dokładniej, bo mam za mało danych. tłumaczył mi różnicę w operacjach twarzy i węzłów - ponoć łatwiej zrekonstruować układ krwionośny niż limfatyczny. ale też mi się wydaje, że jeżeli w PL mieliby się brać za taką dłubaninę, to tylko u nas.
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 25, 2014, 04:04:13 pm »
Pytaj, czy przy okazji rekonstrukcji piersi, tram, albo diep, nie robią tego, albo nie myślą robić na ten przykład w przyszłości.
Na tej stronie prma jest napisane właśnie, że przy tej okazji robiom  :)

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 25, 2014, 08:11:20 pm »
znalazłam artykuł o tym jak ta metoda wchodziła do Stanów w 2011 roku
tu link: http://www.nytimes.com/2011/06/21/health/21lymph.html?_r=0

a tu koślawe tłumaczenie:

Leczenie, które może pomóc złagodzić obrzęk limfatyczny
Roni Caryn Rabin
Opublikowano: 20 czerwca 2011
Najlepsi chirurdzy plastyczni z całego kraju spotkali się w zeszłym miesiącu na Manhattanie aby obserwować eksperymentalną operację, która może leczyć obrzęk limfatyczny, poważne powikłanie leczenia raka piersi.
Podczas gdy część chirurgów stłoczyła się w sali operacyjnej w Nowojorskiej Klinice Oka i Ucha inni oglądali transmisję wideo, dr Corinne Becker, francuska lekarka, która jest pionierem procedury, wybrała węzły chłonne z pachwiny pacjenta i przeszczepiła je do pachy, gdzie węzły usunięto wcześniej, podczas leczenia raka.
"Voila!" zawołała, wskazując swoim kolegom, przecierany między kciukiem i palcami kawałek tkanki w celu sprawdzenia obecności małych, w kształcie perły, węzłów chłonnych. "Spójrzcie co jest tutaj - wspaniały węzeł."
Ostrzegła, że wycięcie zbyt dużej ilości tkanki może zaszkodzić pacjentowi, nawet powodując obrzęk limfatyczny w innej kończynie. Korzystając z francuskiego słowa "chciwy", powiedziała, "Lepiej nie być" gourmand "- agresywnym".
Ta nowatorska procedura zwana jest „unaczynione przeszczepienie węzłów chłonnych” i jest stosowana do leczenia obrzęku limfatycznego, częste działanie uboczne leczenia raka piersi. Uważa się, że usunięcie węzłów chłonnych pod pachą najbliższą chorej piersi powstrzymuje rozprzestrzenianie się nowotworu, choć najnowsze badania sugerują, że można tego uniknąć w wielu przypadkach. Utrata węzłów chłonnych, często prowadzi do przewlekłych obrzęków i bólu całej ręki.
W nowej eksperymentalnej operacji, brakujące węzły chłonne są zastępowane kilku zdrowymi węzłami przeszczepionymi z innych części ciała pacjenta. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, węzły chłonne szybko przystosowują się do swojego nowego miejsca i łączą się z naczyniami chłonnymi i zaczynają normalnie funkcjonować, filtrują odpady i opróżniają płyn, który zgromadził się w ramieniu i ręce.
Jednak operacja jest kontrowersyjna i nie bez ryzyka, i chociaż doniesiono, że niektórzy pacjenci zostali wyleczeni, a zdecydowanej poprawie uległ stan wielu innych, jest ona rzadko wykonywana w Stanach Zjednoczonych. Nawet zwolennicy potwierdzają, że powinna być zarezerwowane tylko dla pacjentów, którzy nie reagują na leczenie konwencjonalne.
Pierwsze randomizowane badanie kliniczne nad jego skutecznością właśnie trwa i jest prowadzone przez dr Constance Chen, chirurga plastycznego w Nowym Jorku, która specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi z użyciem własnej tkanki pacjenta.
Jednak nawet w przypadku braku dobrych danych zapotrzebowanie na taką procedurę na pewno będzie wzrastać. Ponad 2 miliony kobiet w Stanach Zjednoczonych było leczonych na raka piersi, a niektóre badania wskazują, że obrzęk limfatyczny rozwija się w ciągu pięciu lat u około 40 procent kobiet, które przeszły operację raka piersi. Chociaż obrzęk może być leczony poprzez stałą opiekę i fizjoterapię, często poważnie ogranicza on aktywność i jest powszechnie uważany za nieuleczalny.
Z powodu braku lepszych danych na temat korzyści wynikających z przeszczepu węzłów chłonnych,  ubezpieczyciele mogą być niechętni do objęcia refundacją procedury, która jest drogą i skomplikowaną operacją, która poprzez odtworzenie mikrokrążenia łączy maleńkie naczynia krwionośne.
"Z punktu widzenia pracy hydraulika, to ma sens - ktoś wyciął węzły chłonne, można więc umieścić je tam z powrotem", powiedział dr Babak Mehrara, chirurg rekonstrukcji plastycznej w Memorial Sloan-Kettering Hospital na Manhattanie. "Problemem jest to, że niektóre nauki tego nie popierają. To chyba działa dla niektórych ludzi, a nie dla innych. "
Przed przystąpieniem do przenoszenia węzłów do nowego miejsca, dr Becker dokładnie usuwa zrosty pod pachą, które mogą powodować "zatykanie się" kanałów limfatycznych i uniemożliwiać swobodne krążenie płynu. Jest to jeden z najbardziej ryzykownych aspektów operacji, ponieważ może dojść do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych prowadzących do pachy.
"Martwimy się, że jeśli ktoś miał już operację w obrębie układu limfatycznego, każda kolejna ingerencja może spowodować dalsze uszkodzenia. Zawsze mówimy im mniej operacji tym lepiej ", powiedziała Saskia Thiadens, dyrektor National Lymphedema Network.
Ale dodała: "Oczywiście jesteśmy otwarci, aby zobaczyć wyniki."
Dr Chen, która współorganizowała sympozjum goszcząc dr Becker wraz z dr Joshua L. Levine, dyrektor usług rekonstrukcyjnych piersi w Nowojorskiej Klinice Oka i Ucha, zgadza się, że potrzeba więcej dowodów naukowych. Ale jest ona optymistką, uważa, że pacjenci skorzystają na tej procedurze i podkreśla, że obciążenie, jakim jest obrzęk limfatyczny nie zostało w pełni dostrzeżone przez środowisko medyczne.
"Leczenie obrzęku limfatycznego zazwyczaj nigdy się nie kończy” powiedziała Dr Chen. "Kobiety mówią, że życie z obrzękiem limfatycznym jest gorsze niż radzenie sobie z rakiem piersi - Teraz mają do czynienia z problemem, który na co dzień ma wpływ na ich życie".
Rozpoczyna ona pierwsze randomizowane badanie kliniczne dotyczące przeszczepu węzłów chłonnych. Jest to wieloośrodkowe badanie, do którego zapisano 88 pacjentów z obrzękiem limfatycznym w jednej ręce. Połowa zostanie losowo przydzielona do przeszczepu węzłów chłonnych, podczas gdy reszta będzie poddana obojętnemu zabiegowi chirurgicznemu. Pacjenci będą następnie objęci obserwacją przez dwa lata po operacji, aby sprawdzić, czy ich jakość życia poprawia się.
"Istnieją przeciwnicy każdej innowacji chirurgicznej, która się pojawia" podkreśliła Dr Chen.
Dr Becker twierdzi, że miała ogromny sukces, w czasie gdy operowała chorych na raka, jak również tych, z wrodzonym obrzękiem limfatycznym w Europie i innych częściach świata. Jednak publikowała tylko sporadycznie.
W 2006 roku w artykule w Annals of Surgery, donosiła, że stan 90 procent pacjentów po operacji poprawił się i prawie połowę z nich udało się wyleczyć, ale grupa składała się tylko z 24 kobiet i nie było grupy kontrolnej.
Jedna z pacjentek operowanych przez dr Becker i dr Chen - Jennifer Miller, lat 40, kierownik w firmie inwestycyjnej na Manhattanie - podczas całodziennego sympozjum, powiedziała, że już poczuła ogromną poprawę.
"Odczuwałam ból, który był jakby całe moje ramię miało ból głowy i ten ból zniknął" powiedziała Pani Miller. Dziesięć dni po zabiegu obrzęk prawej ręki zmniejszył się o połowę, w stosunku do pomiarów wykonanych na 10 dni przed operacją, mogła też odsłonić ramię, które dotychczas było w rękawie uciskowym przez większość dnia.
Choć jej prawa ręka jest nadal spuchnięta i większa niż lewa, powiedziała: "Już czuje, że jest lepiej, a przecież jeszcze dobrzeje po zabiegu chirurgicznym. Nawet jeśli to cała poprawa jaka będzie, to i tak jestem szczęśliwa. "
Ale czy zmiana jest naprawdę efektem przeszczepu czy efektem placebo po leczeniu, tego nie wiadomo. Lekarze mówią, że jest mało prawdopodobne, aby przeszczepione węzły już funkcjonowały jednak jest możliwe, że jakiś inny aspekt zabiegu wywiera korzystny wpływ, zasugerowała dr Chen.


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 25, 2014, 08:18:46 pm »
Dzięki amadku  :)
Onegdaj wszczepiali stenty, ale nie było to zakończone powodzeniem.

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Przeszczep węzłów chłonnych
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 25, 2014, 09:43:20 pm »
dziękuję  :-*
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/