Autor Wątek: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie  (Przeczytany 10346 razy)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« dnia: Marca 28, 2015, 08:00:54 pm »
O dziecia mi chodzi. Zaczęło się w nocy środa/czwartek. Narzekał, że swędzi go ucho, potem boli głowa,płakał, nie spał. W czwartek gorączka, poszliśmy do lekarza. Doktorek stwierdził, że ma początek stanu zapalnego w uchu, ale nie ma tragedii. Zalecił kropelki Dicortineff (neomycyna), jakieś tam pierdoły, dodatkowo dał nam antybiotyk na osobnej recepcie, do wykupienia, gdyby się pogorszyło. No i tu mam problem. Temperatura się utrzymuje, ale spada po lekach. W uchu nie ma żadnego wysięku, nie ma bólu. Dziś młody narzeka, że boli go brzuch (nie wiem,może to skutek leków, tu syropek na gorączkę, tu Elofen...) NO i nie wiem, dawać mu ten antybiotyk czy nie...
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 28, 2015, 08:09:01 pm »
Jak gorączka od czwartku, to chyba bym jednak dała, mimo że ból ucha minął.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 28, 2015, 08:30:47 pm »
Gdyby było zapalenie ucha, to byłby duży ból, aż ten wrzód w uchu nie pęknie. Nie ma wysięku, bo albo nie ma go w uchu, albo jeszcze nie pękł. Ja bym nie podawała leków na zbicie temperatury (do 38,5) i obserwowała. Większość to infekcje tylko wirusowe i za szybko wchodząc z przeciwgorączkowymi, nie pozwalamy, by organizm sam się bronił. Reniferku zrobisz, jak uważasz lub jak zaleci lekarz. ja piszę tylko o swoich doświadczeniach i obserwacji , jak postępuje córka i synowa.
Życzę spokoju i zdrówka dla dzieka  :-*
Dopisałam po przeczytaniu postu Hamaczka. Trzy dni temperatury, to normalka przy wirusówkach.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 28, 2015, 08:35:35 pm »
też bym poobserwowała temperaturę bez zbijania i samopoczucie dziecka, jak robi się kiepskie to leki i pewnie jutro bym poleciała po ten antybiotyk, choć szybka do nich absolutnie nie jestem. a jakieś inne objawy katarowo-kaszlowe?


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 28, 2015, 09:03:00 pm »
Ja też nie jestem szybka do podawania antybiotyków, ale tym razem szala się przechyla na ich stronę, ze względu na gorączkę - przed chwilą było 39,6. Wczoraj też wykraczała poza 39. Leki podawaliśmy nie tylko przeciwgorączkowo, ale też przeciwbólowo, tak zalecił lekarz.
Co do innych objawów, to głównie katar i jakiś szczątkowy kaszel, jedno i drugie miał już wcześniej (od poniedziałku), ale samopoczucie i temperatura były ok, więc uznałam, że to zwykłe przeziębienie.
Dana, o wrzodzie doktorek nic nie mówił, tylko że cośtam jest z błoną i to wskazuje na początek zapalenia.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 28, 2015, 09:05:04 pm »
ja się przekonałam, że brak bólu nie oznacza braku zapalenia ucha... moja młodsza miała je już nie pamiętam ile razy (4? 5?). przy czym bolało ją tylko raz przez jeden dzień. resztę miała bezobjawowo.
ja bym się skonsultowała z laryngologiem - żeby zobaczył co w uszku się dzieje, bo nie wyleczone zapalenie chyba nie wróży dobrze. no ale w czasie weekendu... chyba bym ten antybiotyk dała. piszę o mojej - po jej "przejściach". nie wiem jak tam mały reniferek, chyba niedawno był chory - miał wtedy antybiotyk?
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 28, 2015, 09:06:40 pm »
to wysoka i trwa sporo, dziecko też się męczy taką gorączką, miotając się wewnętrznie chyba bym dała


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 28, 2015, 09:09:35 pm »
Ooo! Przy takiej temperaturze w trzeci czy czwarty dzień to podałabym bez miotania się. I do laryngologa w poniedziałek albo nawet jeszcze dziś na ostry dyżur.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 28, 2015, 09:12:45 pm »
Nie, ostatnio obeszło się bez. Ale miał jakoś w styczniu chyba... To też niedawno. No właśnie z tym laryngologiem to by było dobrze, ale mamy weekend :( Tak czy inaczej podajemy, trudno. Nie wygląda to wszystko najlepiej, wolę nie ryzykować. Niech te choróbska się już odczepią!
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 28, 2015, 09:13:37 pm »
Młoda miewała taką wysoka gorączkę przy zapaleniu gardła - a gardło wcale nie aż takie czerwone

zbijałam pyralginą + chłodne kąpiele + stopy smarowała wodą z octem i do wyrka
ale tak to można działać przez dwa dni
w trzecim to już koniecznie lekarz+antybiotyk
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 28, 2015, 09:15:21 pm »
myślę, reniferku, że to dobra decyzja. spokojnej i przespanej nocy życzę  :-* jutro już będzie lepiej
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 28, 2015, 09:17:24 pm »
Te wrzody przy zapaleniu ucha, zawsze były u mojego synka i albo laryngolog nakłuwał wypływała ropa, albo przy wygrzewaniu ucha (robiłam kompres, spryskiwałam spirytusem watę i owijałam elastycznym bandażem lub szalikiem) sam pękał. Jak już wrzódł pękł, ucho przestawało boleć. Ropy może być znikoma ilość i możesz tego nie widzieć.  Reniferku, tak jak z zapaleniem gardła, najpierw czerwone, a potem mogą wystąpić czopki ropne.
Przy tak wysokiej temperaturze, chyba bym wezwała do domu lekarza, by osłuchał, albo zawiozła do szpitala na dyżur.
Reniferku, ale mama sama musi podjąć decyzję. Mając małe dzieci, też nieustannie przeżywałam takie dylematy. I zwykle dawałam szybciej antybiotyk, niż było potrzeba. Pracowałam i nie chciałam być długo na zwolnieniu. Teraz jak obserwuje córkę (mieszka w Niemczech, tam lekarze są b. ostrożni w zapisywaniu antybiotyku i nie każą zbijać temperatury < od 38,5) i synową to widzę jak długo nie podaje antybiotyku.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 28, 2015, 09:28:29 pm »
Teraz jak obserwuje córkę (mieszka w Niemczech, tam lekarze są b. ostrożni w zapisywaniu antybiotyku i nie każą zbijać temperatury < od 38,5) i synową to widzę jak długo nie podaje antybiotyku.


u nas się nie zbija do 38. chyba że mierzysz w pupie, to wtedy 38,5, bo jest różnica pół stopnia w zależności od miejsca pomiaru
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 28, 2015, 09:31:21 pm »
A nie masz takiego lekarza pediatry, który ma narzędzia, coby go prywatnie wezwać do domu i który mógłby obejrzeć to uszko i przy okazji brzuszek. Tak by było najlepiej.
Spokojności reniferku  :-*

Nie każde zapalenie ucha jest ropne Dano.

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: PIlne!!! Podawać czy nie - pomóżcie
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 28, 2015, 11:30:21 pm »
Mirusiu naturalnie, ja opisywałam tylko swoje perypetie z synkiem. Miał wiele razy zapalenie ucha. Jak był malutki, to nieraz cała noc nosiłam go na rękach, bo płakał. I widział, że jak ten wrzód pękł (lub został nakłuty przez laryngologa) to przestawał płakać. Zawsze przy zapaleniu ucha miał antybiotyk. W ogóle to z kataru zawsze mu się zrobiło albo zapalenie ucha, albo oskrzeli. Na szczęcie wyrósł z tego i mam nadzieje, że te wielokrotnie przyjmowane antybiotyki nie zrobiły mu wielkiej krzywdy.

Reniferku, też bym przy wysokiej temperaturze ściągnęła do domu pediatrę. Sama znasz swoje dziecko najlepiej.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++