Autor Wątek: sernik na zimno  (Przeczytany 2022 razy)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
sernik na zimno
« dnia: Sierpnia 02, 2014, 10:42:33 pm »
B. dawno nie robiłam sernika na zimno i poproszę o sprawdzony przepis  :-*
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: sernik na zimno
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 05, 2014, 10:27:26 pm »
5 serków (ok. 750 gram całość) waniliowych
(można użyć zwykłych serków, wtedy dodajemy cukier puder* i wanilię, nie pomnę niestety, ile tego cukru)
250 ml śmietanki kremówki
2 czubate łyżki żelatyny
trochę gorącej wody do rozpuszczenia żelatyny
galaretka
owoce
coś na spód - biszkopty, herbatniki, dla ambitnych biszkopt**

Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie, odstawić do ostudzenia. Śmietankę ubić na sztywno, ewentualnie dodać "słodzik" i wanilię, następnie stopniowo dodawać serki i dalej ubijać. Na koniec dodać żelatynę i jeszcze chwilkę ubijać.
Tortownicę wyłożyć biszkoptami, wylać masę serową i schować do lodówki. Kiedy stężeje, poukładać owocki, zalać galaretką i ponownie do lodówy, na kilka godzin. A potem - można jeść!

*teraz dodałabym syropu z agawy na przykład, ale uczciwie przyznaję, że ostatnio robiłam przed choróbskiem i używałam po prostu serków waniliowych, już słodkich, toteż nie wiem, jak z proporcjami, trza by próbować

**
2 jajka
pół szkl. cukru
1/4 szkl. mąki pszennej
1/4 szkl. mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do piecz.
Białka ubijamy na sztywno, następnie dodajemy cukier, żółtka (cały czas ubijamy), na końcu na wolnych obrotach ostrożnie mieszamy z mąkami i proszkiem. Pieczemy 20-25 min w 170 st. (sprawdzamy "na wygląd", ewentualnie patyczkiem).
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)