Różności > Mój jest ten kawałek forum

Rak zapalny sutka T4N3M0, G3

(1/10) > >>

CórkaMamy:
Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie wyników biopsji cienkoigłowej i gruboigłowej mojej Mamy. Niestety lekarze na konsylium nic nie wytłumaczyli i nie wiem tak do końca z jakim rakiem ma moja Mama do czynienia. Wiem, że jest to bardzo agresywny rak, pół roku temu była na kontrolnych badaniach w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i nic nie stwierdzono, a badała się co roku systematycznie. Kolejną zaplanowana mammografię miała dopiero na wiosnę, ale zauważyła już zaczerwienienie i wklęśniętą brodawkę ok. 2 m-ce temu i udała się do Centrum, okazało się że ma już zajęte 3 węzły chłonne i guza na 2,5 cm. Diagnozę postawiono jako T4N1M0 skierowano na czerwoną i biała chemioterapię (4 wlewy) 12 wlewów białej i podanie może herceptyny, później amputacja i radioterapia.
Wyniki biopsji cienkoigłowej to "rak złosliwy", a gruboigłowej:
Estrogen Receptor ER (+)
Progesteron Receptor PR (+)
Her 2 Protein (3+)
e-cadherin (+)
Ki-67 (+) 70%

Co oznaczają powyższe wyniki, proszę pomóżcie w rozczytaniu. Jakie są rokowania przy takim leczeniu, czy Mama może zostać wyleczona?
Co podawać podczas chemioterapii, żeby wyniki były dobre do kolejnego wlewu? czy przyjmowanie świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców
można podawać od razu w pierwszym dniu wlewu? czy ktoś pije sok Cellagon Aurum?

z góry dziękuję za odpowiedzi.

renifer:
Rak faktycznie mocno agresywny, jednak takie dobrze odpowiadają na chemię. Jest też dużo opcji leczenia - chemia, hormony i herceptyna.
Oczywiście, że mama może zostać wyleczona, wiem, że teraz jesteście w szoku, ale za chwilę zacznie się leczenie i będzie łatwiej uwierzyć, że się uda :)
Są u nas na forum dziewczyny z nieciekawą sytuacją wyjściową, u których chemia bardzo dobrze zadziałała i wszystko jest ok.
Co do diety, to przy chemii czerwonej częste są nudności w pierwszych dniach. Najpierw zobaczcie, jak mama będzie reagować, potem myślcie o diecie. Mnie na przykład nie wszystko "wchodziło", a z kolei na niektóre rzeczy miałam zachcianki jak w ciąży. Dużo siły dla Was!!!  :-*

lulu:
W Bydgoszczy dbają o pacjentki i bardzo dobrze obstawiają lekami przeciwwmiotnymi. Też tam się leczyłam, a teraz kontroluję.

CórkaMamy:
Przepraszam jest to rak T4N3M0

TOJKA:

--- Cytat: CórkaMamy w Grudnia 12, 2017, 02:46:55 pm ---Dzień dobry,
witaj na naszym_nopasarakowym forum :)

Niestety lekarze na konsylium nic nie wytłumaczyli i nie wiem tak do końca z jakim rakiem ma moja Mama do czynienia.
Bo jak lekarza nie zapytasz wprost, to sam raczej nic nie powie ;)
spisuj pytania na kartce i podpytaj przy następnej wizycie
ale na wiele pytań znajdziesz odpowiedź na forum :)
my tutaj już sporo wiemy na temat raka - komu mocno dopiekła choroba to starał się poznać przeciwnika :)

okazało się że ma już zajęte 3 węzły chłonne i guza na 2,5 cm.

cyferka 3 przy literce N na wyniku oznacza własnie, że mama miała 3 węzły zajęte

Diagnozę postawiono jako T4N1M0 skierowano na czerwoną i biała chemioterapię (4 wlewy) 12 wlewów białej i podanie może herceptyny, później amputacja i radioterapia.

0 przy literce M oznacza, że nie stwierdzono przerzutów odległych - a to bardzo dobra wiadomość :)
4 przy literce T oznacza, stopien rozwoju pierwotnego guza, im wyższa cyferka tym guz wiekszy i więcej węzłów zajetych (ta 4  to z tego, ze guz 2,5 cm - ale niektóre dziewczyny miały większe ;) , no i 3 węzły zajęte )

Wyniki biopsji cienkoigłowej to "rak złosliwy",

nowotwór może być łagodny lub złośliwy i ten złośliwy to własnie rak

a gruboigłowej:
Estrogen Receptor ER (+)
Progesteron Receptor PR (+)
Her 2 Protein (3+)
e-cadherin (+)
Ki-67 (+) 70%

ER i PR dodatnie - czyli będzie leczenie hormonalne
Hery tez dodatnie - dlatego herceptyna
KI-67 dośc wysokie, ale nie ma sie co dziwić przy wielkości guza i zajętych 3 węzłach
niestety nie wiem co to e-cadherin ? przed 9 laty tego nie oznaczali (tak, tak jestem już ponad 9 lat po :)  )
Jeszcze brak jest oznaczenia G - stopień złośliwości (ja miałam G3 - najwyższy)

--- Koniec cytatu ---

Jakie sa rokowania? tego nikt Ci nie powie, albo powie "niepewne", bo tak zazwyczaj lekarze odpowiadają, no bo cóż mogą powiedzieć? nikt nie jest duchem_świętym aby wiedzieć co sie zdarzy w przyszłości ;)

ło matko_kochana, alem sie napisała...... ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej