Autor Wątek: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."  (Przeczytany 5242 razy)

Offline anitaa754

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Dzień dobry. Jestem studentką V roku fizjoterapii w AWF Poznań. W swojej pracy magisterskiej badam związek pomiędzy poziomem akceptacji choroby a gotowością do rehabilitacji kobiet po mastektomii. Dlatego też, zwracam się do Pań z gorącą o wypełnienie krótkiego kwestionariusza, który jest w pełni anonimowy. Będę ogromnie wdzięczna, za każdą wypełnioną ankietę. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz życzę wszystkiego dobrego w nowym roku smiling smiley
Pozdrawiam serdecznie.
Anita

https://www.ankietka.pl/ankieta/210057/akceptacja-niepelnosprawnosci-a-gotowosc-rehabilitacyjna-kobiet-po-mastektomii.html

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 05, 2016, 07:53:28 pm »
przejrzałam ankietę
bardzo chętnie ją wypełnię
ale
JAK ZWYKLE ;) nie mam możliwości ze względu na tytuł ;)
no i pytanka:
co ma mastektomia do rehabilitacji i akceptacji choroby !
czy nie chodzi Ci o chorobę jaką jest rak piersi?
a czy gdzieś doczytałaś (przygotowując się do napisania tej pracy magisterskiej), że amazonki rehabilitują się przede wszystkim ze względu na usunięte węzły chłonne?
a czy doczytałaś, że węzły chłonne mają również usunięte amazonki po operacji oszczędzającej
a czy doczytałaś, że w obecnych czasach operacja oszczędzająca jest bardzo często wykonywana?

to tyle na początek, idę dalej przeglądać ankietę ?


operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 05, 2016, 07:59:58 pm »
mam podobne obserwacje jak Tojka


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 05, 2016, 10:55:31 pm »
wypełniłam :)
choć uwagi Tojki popieram, że tak powiem ;)

Anito, my staramy się, tyle ile możemy, szerzyć wiedzę o raku piersi; stąd powyższe wątpliwości - coraz więcej kobiet przechodzi zamiast mastektomii operację oszczędzającą, co nie zmniejsza problemów pooperacyjnych, ponieważ węzły chłonne zostają usunięte. One też potrzebują rehabilitacji.
Może zaproponuj/rozważ zmianę tytułu swojej pracy na: związek pomiędzy poziomem akceptacji choroby a gotowością do rehabilitacji kobiet po operacyjnym leczeniu raka piersi" :)

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:17:57 pm »
studenty uczą/uczone są chyba ze podręczników sprzed stu lat  ::((


Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:25:24 pm »
A mnie zastanawia co innego: albo w ankietach w ogóle nie dopuszcza się możliwości mastektomii dwóch piersi, a jak się już dopuszcza, to zakłada się, że obie były jednocześnie i tak samo przebiegało leczenie >:(
Jak dawno przeprowadzono u Pani operację? - przy 8-letniej przerwie powinnam zaznaczyć dwa przedziały, a nie mogę.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:44:14 pm »
hamaczku, bo być może studenci nie maja pojęcia, że rak piersi może wystąpić najpierw w jednej, potem w drugiej piersi; może przyjmują, że jak juz ktoś ma jednego raka, to "przeca niemożliwe, żeby ta sama kobita jeszcze i w drugim cycku miała raka ;) )

A tak na poważnie, to myślę, że rzadko który student, biorąc jako temat pracy mgr mastektomię, raka piersi - zagłębia się w tę chorobę.
Mastektomia i rehabilitacja - to jest teraz modne.

Czy spotkałaś studenta, który przed rozpoczęciem prac związanych z wyborem tematu i pisaniem pracy przyszedł do amazonek i podpytał " o co w tym raku, mastektomii i rehabilitacji tak naprawdę biega" ;)

Najłatwiej jest wymyślić temat, zrobić ankietę (ni z gruszki ni z pietruszki), niech amazonki wypełnią, coś tam się dopisze i praca gotowa :)

odnośnie ankiety: niestety nie mogę wypełnić, bo zupełnie do niej nie pasuję, pomimo, że miałam raka, operację, usunięte węzły, rehabilitowałam się bardzo długo - noooo ale "niestety" nie miałam mastektomii ;)


« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2016, 11:46:27 pm wysłana przez TOJKA »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 05, 2016, 11:59:00 pm »
Tojka, ja myślę, że to jednak w największej mierze wina "profesorów". Najczęściej to oni narzucają studentom temat i kierunek. A student, cóż: nie zawsze ma tyle wiedzy (wszak to praktyka uczyni z niego mistrza ;) ), nie zawsze ma tyle odwagi, by promotora "poprawiać", a i promotor - niestety - nierzadko mało elastyczny na sugestie studenta jest.
Szkoda.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 06, 2016, 12:41:51 am »
Tojka, ja myślę, że to jednak w największej mierze wina "profesorów".
może i tak
ale na różnych uczelniach jest rożnie - coraz częściej to studenci mogą zaproponować temat, albo "lekką" zmianę tematu
drugie ale: przecież student wybierając temat powinien choć trochę się w niego zagłębić; ankiety mu "profesor" nie układa ;)

operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Ewka_79

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1006
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 06, 2016, 10:39:25 am »
Wypełniłam ale tak szczerze to jakaś dziwna ta ankieta.
Rak pierwsi lewej potrójnie ujemny G3 -mastektomia podskórna piersi lewej z rekonstrukcją - grudzień 2014
chemioterapia 6xFEC, 3xTaxoter - 21.01.- 31.07.2015
radioterapia - 10.08. - 15.09. 2015
olaparib
profilaktyczna mastektomia piersi prawej i usunięcie jajników - X-WOMEN BRCA1

Offline anitaa754

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 06, 2016, 02:58:33 pm »
Drogie Panie, dziękuje za wszelkie sugestie na temat badań. Jednak w moim przypadku temat był z góry narzucony przez promotora. Sugerowałam zmianę tematu, aby w badaniami objąć wszystkie kobiety po leczeniu operacyjnym raka piersi, jednak promotor stwierdził, że to zbyt szeroka grupa badawcza i że lepiej jeżeli zdecyduję się na konkretny rodzaj leczenia.
Nie chcę oskarżać promotora ani zwalać na niego całej winy, wręcz przeciwnie. Jestem teraz w trudnej sytuacji życiowej i za pracę magisterską zabrałam się stosunkowo późno, dlatego zgodziłam się na temat, który zapronował mi promotor. Podobnie było z ankietą- składa się ona z dwóch gotowych kwestionariuszy- ankiety oceniającej gotowość rehabilitacyjną oraz poziom akceptacji niepełnosprwaności. Na jej podstawie mam zbadać czy istnieje dodatnia korelacja między akceptacją niepełnosprawności a nastawieniem do rehabilitacji. Zdaję sobie sprawę, że to tylko mój błąd, że nie zagłębiłam się bardziej w temat, ale prosze mi wierzyć, nie wynika to z mojego lenistwa, niedopatrzenia i "olewającego podejścia do tematu", tylko z tego, że ze względu na ciężki okres, nie byłam w stanie zabrać się za to wcześniej i czuję trochę presję czasu, a jak widać- pośpiech jest złym doradcą. Jednak mimo wszystko dziękuję za sugestie.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 06, 2016, 05:20:58 pm »
Anito :) Nie bierz do siebie, że się oburzamy. Od dawna walczymy o uznanie niepełnosprawności kobiet po operacji oszczędzającej. Czasami nawet komisje lekarskie orzekające w sprawie niepełnosprawności bardziej koncentrują się na braku kawałka skóry z tkanką tłuszczową (pierś) niż na braku węzłów chłonnych - a to one właśnie, czyli ich brak, są odpowiedzialne za niewydolność ręki po stronie operowanej. Rozumiem trudności osobiste (akurat tu ich mamy urodzaj  8)), ale też zrozum nas: w każdej kolejnej pracy magisterskiej w świat idzie przekonanie, że amazonka to ta bez piersi. Zaprawdę - akurat ten brak jest niczym w porównaniu z brakiem węzłów chłonnych po operowanej stronie.
Namawiamy tak jak możemy - pomóż nam zmienić to błędne przekonanie. Medycyna idzie na przód. I nie chodzi tylko coraz skuteczniejsze leczenie chemioterapeutyczne czy hormonalne, ale również leczenie chirurgiczne - lekarze namawiają wręcz na operacje oszczędzające, bo dysponują coraz precyzyjniejszymi narzędziami, coraz więcej wiedzą o minimalnych marginesach cięcia, dysponują coraz lepszymi urządzeniami obrazującymi zmiany.
Tymczasem w sprawie prac magisterskich, które powinny być nowatorskie, powinny opisywać nowoczesne metody i je badać, czy raczej badać ich skuteczność na nas - czasami mamy wrażenie, że świat zatrzymał się na ubiegłym wieku.
Rozumiem założenie Twojej pracy - chodzi m. in. o te kobiety, które przeżywają bolesną zmianę obrazu swojego ciała - i to chcesz skorelować z ich chęcią do rehabilitacji. Dobrze zrozumiałam? Jeśli tak rzeczywiście jest, to dodam, że według mnie, jest to niezwykle okrojone badanie. Raczej trzeba by było szukać korelacji z nastojem, z sytuacją życiową, ze wsparciem.
O tym, czy któraś z nas korzysta/ła z rehabilitacji - naprawdę nie miało znaczenia, czy przeszła mastektomię, czy operację oszczędzającą. Reasumując - otrzymasz błędne wyniki. I napiszesz pracę, która będzie błędne założenie szerzyć.


Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: badania do pracy mgr- "zależność pomiędzy akceptacją niepełnosprawności..."
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 06, 2016, 07:21:11 pm »
Poszło, nie miałam problemu z odpowiedziami. Jeśli przydadzą się Tobie moje odpowiedzi do analizy, będzie mi miło. Życzę powodzenia w pisaniu pracy magisterskiej  :0ulan:
Wg mnie ważne by napisać, a życie zweryfikuje, czy okażesz się dobrym rehabilitantem, a to już inna bajka  :-\
Niekoniecznie praca obroniona na 6, oznacza że będzie się dobrym rehabilitantem  :) i ten egzamin praktyczny jest znacznie ważniejszy, niż rozważania teoretyczne, nawet jeśli oparte są o odpowiedzi konkretnych doświadczonych chorobą osób.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2016, 07:26:22 pm wysłana przez DanaPar »
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++