Autor Wątek: kilka groszy do emerytury -  (Przeczytany 4418 razy)


Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 03, 2016, 08:41:40 pm »
Mnie doliczyli 9 zł z groszami.  xhc

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 03, 2016, 09:50:17 pm »
o, suchalku, to piwo stawiasz xhc


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 03, 2016, 10:29:04 pm »
Dotyczy to osób, które poszły na emeryturę na nowych zasadach. Można oczywiści przejść na rozliczenie wg nowych zasad. Sprawdzałam, wyszło mniej, na szczęście ZUS pozostawił pierwotną wersję.
No i trzeba nie tylko mieć dzieci, ale być na bezpłatnym urlopie z tego tytułu. Byłam tylko dwa miesiące (po miesiącu na Każde) tak robotna ze mnie kobita  ;)
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 03, 2016, 11:12:22 pm »
Mnie doliczyli 9 zł z groszami.  xhc

przecież informator lojalnie uprzedził, że chodzi o grosze ;) Suchalku, 9 zł to nawet więcej  ;D
Dana, my pracujące na 'swoim' nie tylko to tracimy...

Offline danuta

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3459
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 03, 2016, 11:17:07 pm »
moja siostra od dwóch miesięcy pobiera emeryturę, oczywiście na nowych zasadach, od wielu lat ma własną dzaiłalność (gabinet lekarski) i z automatu jej doliczyli do kapitału początkowego dodatkowe pieniądze za dzieci. Koleżanka, która jest w moim wieku, czyli emerytura już niedługo sama wystapiła do zusu o przeliczenie kapitału i twierdzi, że znacznie jej ten dodatek zwiększył kapitał.
6 x AT
mastektomia 2005
radioterapia
hormonoterapia

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 03, 2016, 11:22:18 pm »
Dobrze, to słyszeć Danuto. ZUS corocznie przysyła mi wyliczenie; ale nie jest optymistyczne…, niestety. Ale ja miałam dobrych kilka lat przerwy zawodowej. I to widać, słychać; a czuć będzie za kilka lat  ::)

Offline danuta

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3459
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 03, 2016, 11:29:12 pm »
w tym roku tez dostałam prognozę - marną :(, pracuję od 83r., w tym 7 lat miałam własną działalność. zamierzam w najbliższym czasie poprosić o przeliczenie kapitału, jak mi się to uda, to zamelduję jak to wpłyneło na prognozę. A swoja drogą jestem bardzo ciekawa, kiedy będę mogła pójść na emeryturę (na razie to nie wiem czy chcę). Po staremu sierpień 2017, ale jak obecna władza tak zażarcie pracuje dniami i nocami, to może w tym roku????
6 x AT
mastektomia 2005
radioterapia
hormonoterapia

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 03, 2016, 11:43:57 pm »
pracuję od 83r., w tym 7 lat miałam własną działalność.
ja pracuję od 81r, w tym własną działalność miałam przez 4-5 lat, na bezrobociu byłam w sumie ze 3 lata - kapitał mi przeliczyli wtedy, gdy był boom na kp (jakiś 2002-2005r?)
wg tamtych przeliczeń miałabym najniższą emeryturę (pomimo,że przez kilka lat miałam wynagrodzenie dużo powyżej średniej krajowej) - nie uzbierało mi się w ciągłości okresów składkowych przez 10 lat 
za to od 2001r pracuje w ciągłości z okresami składkowymi, więc powinnam mieć "całkiem niezłą" emeryturę - hehe, noooo jakieś 30% więcej niż najniższa
Nawet mi się nie chce występować do zusu o przeliczenie :( bo raczej moje dzieci będą mnie utrzymywały,a nie emerytura ;)

 
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 04, 2016, 11:02:23 am »
Jeśli idzie ktoś na emeryturę, po wejściu w życie ustawy o zmianie sposobu rozliczania urlopów wychowawczych (nie macierzyńskich, bo te składkowe) z bezskładkowych na składkowe, to ZUS sam to uwzględnia na podstawie złożonych u nich papierów. Koleżanka, która byłą na wychowawczym pond 8 lat (jedno dziecko było specjalnej troski i mogła być dłużej) to jej dodano koło 50 zł.

Agawo, ja mam emeryturę głównie z pracy na umowę. Tylko ostatnie dwa lata to własna działalność. I jeden rok z działąlności musiałam wliczyć do 10-ciu lat, przy wyliczeniu kapitału (bo tak było najkorzystniej) i niestety obniżył mi kapitał początkowy. Ale i tak nie żałuje było warto.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 04, 2016, 12:08:54 pm »
Czy ta ustawa dotyczy również urlopów zdrowotnych dla nauczycieli? Bo jak pamiętam nie wszystkie były wliczane do okresu składkowego.
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 04, 2016, 02:11:29 pm »
Wg mnie nie, jest to urlop bezpłatny, ale możesz sprawdzić. Ta ustawa dotyczy tylko urlopów wychowawczych, które były liczone jako okres bezskładkowy, tak jak też liczone ś studnia. A przecież praca z dzieckiem w domu, to harówka i praca dla dobra wspólnego, bo dzieci, to przecież inwestycja.
Opieka nad chorym dorosłym członkiem rodziny = pensja najniższa, a dla matki będącej na wychowawczym nie ma nic. Tą ustawą trochę tę niesprawiedliwość zniwelowali.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 04, 2016, 04:22:50 pm »
Zobaczylam druk w necie  dotyczy on ponownego naliczania kapitału początkowego.Już to zrobiłam ,mnie nic nie dało ::((
Natalia

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 04, 2016, 05:44:40 pm »
Wg mnie nie, jest to urlop bezpłatny, ale możesz sprawdzić.
Mylisz sie Dano.
W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Urlop dla poratowania zdrowia jest więc okresem składkowym :) Gwarantuje to karta nauczyciela
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: kilka groszy do emerytury -
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 04, 2016, 07:01:02 pm »
Nie zawsze był wliczany do okresu składkowego.ca 12-14 lat temu nie .Miałam wtedy naliczany kapitał początkowy i wiem ,że to był okres nieskładkowy
Natalia