Amazonki > Niepełnosprawność

Rozliczamy podatek

(1/25) > >>

TOJKA:
z innej beczki
pytanie do metki lub reniferka
albo wsio rawno do kogo (Kela? hamak?)

zabieg leczniczo-rehabilitacyjny  -  jest tu zastosowany dywiz?  czy połączenie tych dwóch  wyrazów równorzędnych formalnie i znaczeniowo oznacza tłumacząc jak krowie na rowie, że może być to zabieg:
a) leczniczy
b) rehabilitacyjny
c) musi leczyć i rehabilitować równocześnie

a krótko mówiąc/pytając: czy radioterapię i chemioterapię można zaliczyć do zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych
hehe bo właśnie się wykłóciłam z panią z urzędu skarbowego

metka:
moim zdaniem można. wg zasad PWN:

--- Cytuj ---Z łącznikiem pisze się zestawienia rzeczownikowe o członach równorzędnych, które oznaczają równoważne cechy lub funkcje osoby lub przedmiotu, np. fryzjerka-kosmetyczka to osoba wykonująca równocześnie dwa zawody wyznaczone członami zestawienia, laska-parasol to przyrząd pełniący równorzędnie funkcje laski i parasola.
--- Koniec cytatu ---
co prawda powyższa zasada dotyczy rzeczowników (Ty pytasz o przymiotnik - poszukam tego w wolnej chwili, żeby się upewnić, teraz muszę lecieć), ale wydaje mi się, że "leczniczo-rehabilitacyjny" będzie na podobnej zasadzie.
ja bym do Twoich punktów dodała "d" I/LUB. fryzjerka-kosmetyczka nie wykonuje przecież swoich równorzędnych zawodów w tym samym czasie. albo czesze, albo nakłada maseczkę. tu też zabieg może być albo leczniczy, albo rehabilitacyjny, a zaliczać się do grupy zabiegów leczniczniczo-rehabilitacyjnych.

o, o równorzędnym przymiotniku jest odpowiedź z poradni językowej z uniwersytetu gdańskiego "Wyrażenie krem pielęgnacyjno-ochronny zapisujemy z łącznikiem, ponieważ jest to przymiotnik złożony z dwóch członów równorzędnych znaczeniowo (pielęgnacyjny i ochronny)." - tutaj by wyglądało, że krem w jednym czasie to robi - i pielęgnuje, i ochrania. ale czy można to rozumieć jako "lub"? (tutaj sobie trochę pogdybam  ;)  ) chyba tak, bo - z tego, co wiem o działaniu kremów - głębsze warstwy skóry pielęgnuje, a ochrania warstwę zewnętrzną. czyli w dwóch miejscach robi co innego. no to na tej zasadzie radio i chemia będą się zaliczać do części leczniczej, ale jednocześnie do rehabilitacyjnej też, bo rehabilitacja ma przywrócić pełne (albo sprawniejsze) funkcjonowanie organizmu, a leczenie też ma taki cel. czyli spokojnie można powiedzieć, że leczenie jest formą rehabilitacji. no, więc w tym świetle problemu nie mamy - zalicza się jak byk.  ;)

dalej: PWN daje przykład
--- Cytuj ---Przymiotniki złożone z dwóch członów równorzędnych znaczeniowo piszemy zawsze z łącznikiem. Wyznacznikiem formalnym może tu być spójnik i, który podstawiamy zamiast łącznika. Np. flaga biało-czerwona (biała i czerwona), Akademia Górniczo-Hutnicza (górnicza i hutnicza), kraj przemysłowo-rolniczy (przemysłowy i rolniczy).
--- Koniec cytatu ---

tutaj co prawda o pisowni jest, ale nie o nią mi teraz chodzi, tylko o to, co się w tym mieści. zobacz, flaga biało-czerwona - ją sobie porównaj do zabiegów l-r (np. do flagi biało-czerwonej zaliczamy kolory biały i czerwony. czyli jakbyś chciała odliczyć zakup materiału białego, to jak najbardziej. czerwonego też. nawet w osobnych sklepach.) - tak myślę, niech mnie dziewczyny poprawią!


co do pisowni - z dywizem (najkrótszy "myślnik") i bez spacji.

zauważ, Tojeczko, że mówimy o zasadach pisowni, a nie o definicji, którą ułożył sobie us... oni rozdzielają "zabieg rehabilitacyjny" od "zabiegu leczniczo-rehabilitacyjnego"...
(w trzecim i piątym od góry na ten temat piszą http://interpretacje-podatkowe.org/zabieg ale nie wiem co to za strona i czy jest wiarygodna, to na szybko tak)


aaaaaaa! spóźniłam się po młodą do szkoły! ale tak to jest, jak siadam do słownika...  ::((

TOJKA:
ustawodawca niech pisze zgodnie z zasadami pisowni ;)
wtedy nie będzie problemu ;)
tak czy inaczej mamy pytanie: co ustawodawca miał na myśli?
I przypomina mi się od razu: co poeta miał na myśli?
I w jednym i w drugim przypadku odpowiedź brzmi: tylko on wie :D

tak czy inaczej panienkę z informacji podatkowej wpędziłam w kozi róg
poszła zapytać kolegi
iiiiii przeprosiła, nie miała racji, ToJa miałam rację :)
rzecz dotyczyła współwłasności samochodu i dojazdu na leczenie

metka:
współwłasność i dojazd nie mają ze sobą nic wspólnego. sąsiad może mieć samochód i Ty mu płacisz za benzynę, że Cię dowozi - Ty odliczasz.

TOJKA:

--- Cytat: metka w Marca 26, 2015, 03:55:25 pm --- sąsiad może mieć samochód i Ty mu płacisz za benzynę, że Cię dowozi - Ty odliczasz.

--- Koniec cytatu ---
niestety jest to niezgodne z przepisem,który JA chcę zastosować
przepis mówi wyraźnie
"używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym2 280 zł"

Ty metko piszesz, o innej sytuacji (odliczenie odpłatnego dojazdu)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej