Autor Wątek: "Analiza wybranych czynników wpływających na występowanie raka piersi" PROŚBA  (Przeczytany 5761 razy)

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
Szanowne Panie,

Nazywam się Magdalena Jaworska i jestem studentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na kierunku położnictwo. Pisze pracę magisterską na temat "Analiza wybranych czynników wpływających na występowanie raka piersi".
W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie anonimowych odpowiedzi na poniższe pytania, które dotyczą okresu sprzed wykrycia pierwszej zmiany w piersi. Wypełnienie przez Panie tej ankiety bardzo by mi pomogło w analizie wspomnianych czynników i napisaniu pracy magisterskiej.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc i poświęcony czas.
Poniżej wklejam link do ankiety on-line:

http://www.ankietka.pl/ankieta/197958/czynniki-ryzyka-w-raku-piersi.html

Z poważaniem,
Magda Jaworska
« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2015, 07:14:39 pm wysłana przez MaJawor »

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Na tym linku jest setki ankiet.Którą należy wybrać???? ::((
Natalia

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
Najmocniej przepraszam i dziękuję za reakcję.
Zmodyfikowałam mój pierwszy post, teraz link powinien być dostępny.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
po raz pierwszy
NIE MAM się do czego przyczepić ;)

powodzenia przy pisaniu pracy, noooo i na obronie :)

operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
Bardzo się cieszę i dziękuję za miłe słowa! :)

Pozdrawiam serdecznie! :D

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
po raz pierwszy
NIE MAM się do czego przyczepić ;)

A ja tak ;D
4. W jaki sposób wykryto u Pani zmianę nowotworową?
Nie ma tam odpowiedzi, której mogłabym udzielić, ponieważ guzka wyczuła lekarka podczas badania przy okazji wizyty. Chyba że usg - ale ono miało tylko potwierdzić zmianę.
5: Czy w Pani rodzinie (matka, ojciec, brat, siostra) wystąpił nowotwór?
Czy to istotne, czy przed zachorowaniem czy potem? Bo przed nie wystąpił, ale 9 lat później tak. Co zaznaczyć?
6. Czy przed zachorowaniem występowały u Pani niezłośliwe zmiany w piersi?
A jeśli nie wiem, bo wcześniej piersi nigdy nie były badane?

Chętnie dokończę ankietę, jeśli będę wiedziała, co z tymi pytaniami :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
po raz pierwszy
NIE MAM się do czego przyczepić ;)

A ja tak ;D
4. W jaki sposób wykryto u Pani zmianę nowotworową?
Nie ma tam odpowiedzi, której mogłabym udzielić, ponieważ guzka wyczuła lekarka podczas badania przy okazji wizyty. Chyba że usg - ale ono miało tylko potwierdzić zmianę.
5: Czy w Pani rodzinie (matka, ojciec, brat, siostra) wystąpił nowotwór?
Czy to istotne, czy przed zachorowaniem czy potem? Bo przed nie wystąpił, ale 9 lat później tak. Co zaznaczyć?
6. Czy przed zachorowaniem występowały u Pani niezłośliwe zmiany w piersi?
A jeśli nie wiem, bo wcześniej piersi nigdy nie były badane?

Chętnie dokończę ankietę, jeśli będę wiedziała, co z tymi pytaniami :)

Dziękuję za uwagi i poświęcony czas :)
Co do pytania 4. faktycznie nie pomyślałam o takiej opcji. Myślę, ze najbardziej zbliżoną odpowiedzią będzie w tym wypadku odpowiedź o USG ponieważ ona bezpośrednio wiążę się z wizytą u ginekologa, który wykrył tę zmianę.
A propos nowotworów w rodzinie nie ma to znaczenia, czy nowotwór wystąpił przed, czy po Pani zachorowaniu. Chodzi tutaj o powiązanie genetyczne, które ma znaczenie bez względu na czas wystąpienia.
W pytaniu 6. znowu muszę przyznać, że nie spojrzałam na tę kwestię aż tak szeroko jak powinnam. Myślę jednak, ze istotne zmiany dałyby o sobie znać i bez samobadania, na przykład poprzez ból, wyciek z brodawki lub zmianę wizualną piersi, co zmusiłoby Panią do dalszej diagnostyki. Skoro nie odczuła Pani dyskomfortu i nie zauważyła Pani innych objawów, prawdopodobnie zmiany w piersi nie występowały.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Pani pytania, jeśli jednak nie, proszę dać znać, będę główkować dalej.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za cenne uwagi :)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
też się nie mam do czego przyczepić  :)
choć zauważyłam, że nie było pytań o stres  ;D

chciałabym bardzo wiedzieć, jakie będą wnioski z tej ankiety - jest szansa?


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
też się nie mam do czego przyczepić  :)
choć zauważyłam, że nie było pytań o stres  ;D

chciałabym bardzo wiedzieć, jakie będą wnioski z tej ankiety - jest szansa?


Faktycznie, śledząc literaturę natknęłam się na prace, w których stres opisany jest jako ważny czynnik ryzyka nowotworu piersi.  Żałuję, że jest już zbyt późno, by dodać to pytanie do ankiety...
Oczywiście chętnie podzielę się opracowanymi wnioskami z ankiety :)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Oczywiście chętnie podzielę się opracowanymi wnioskami z ankiety :)

w takim razie trzymamy kciuki i czekamy
  :)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
Nie dziękuję! :)
Planowane wyniki - początek września

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Przepraszam za upierdliwość, ale:
Co do pytania 4. faktycznie nie pomyślałam o takiej opcji. Myślę, ze najbardziej zbliżoną odpowiedzią będzie w tym wypadku odpowiedź o USG ponieważ ona bezpośrednio wiążę się z wizytą u ginekologa, który wykrył tę zmianę.
No tak, odp. będzie ZBLIŻONA, ale nie do końca prawdziwa, w związku z tym wyniki ankiety też będą tylko zbliżone do prawdy :( Naprawdę nie da się z tym nic zrobić? Dopisać mój przypadek (chyba nie taki znów odosobniony ???) lub INNE - jakie?

A czemu zakłada Pani, że zmianę wykrył ginekolog ??? ;)

W pytaniu 6. znowu muszę przyznać, że nie spojrzałam na tę kwestię aż tak szeroko jak powinnam. Myślę jednak, ze istotne zmiany dałyby o sobie znać i bez samobadania, na przykład poprzez ból, wyciek z brodawki lub zmianę wizualną piersi, co zmusiłoby Panią do dalszej diagnostyki. Skoro nie odczuła Pani dyskomfortu i nie zauważyła Pani innych objawów, prawdopodobnie zmiany w piersi nie występowały.

Czy dobrze rozumiem? Zgodnie z tym, co Pani sugeruje, powinnam zaznaczyć NIE (dla mnie równoznączną z tym, że zmiany łagodne NA PEWNO nie występowały). Poczytałam o objawach np. torbieli mlecznej. Będąc młodą mamą karmiącą miałam jakieś tam problemy z piersiami, ale nie przypominam, żeby mi ktoś mówił, że to torbiel mleczna czy zapalenie gruczołu sutkowego ??? Może miałam, a może nie. Ponadto chorowałam dwa razy. Za drugim razem rak był wieloogniskowy - dwa raczki zamknięte w torbieli - a ja nie wiem, czy ta torbiel była tam przed rakiem czy nie >:( Naprawdę nie da się dołożyć odpowiedzi; NIE WIEM?

To pisałam ja - czepialska  :P
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Nie wszystkie opcje odpowiedzi mi pasowały, ale próbowałam dac zblizone. Nie badałam wcześniej piersi więc nie mam pojęcia czy coś tam było, więc napisałam "nie". ale to chyba nie jest prawda, bo mój guz był w części rakiem a w części czyms innym. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji, jednak przez kilka miesięcy brałam lek hormonalny z powodu innego schorzenia. Zaznaczylam jednak nie, bo nijak nie można tego nazwac antykoncepcją... No i brakowało opcji diety wegetarianskiej i weganskiej, nie jadam mało mięsa, wcale go nie jadam :)

rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
No to nie będę taka i też wypełnię w sposób zbliżony :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline MaJawor

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 11
Drogie Panie,

Ogromnie żałuję, że nie trafiłam do Pań wcześniej, gdyż macie mnóstwo cennych i trafnych uwag... Moja ankieta nie została wcześniej przez nikogo tak wnikliwie oceniona i konstruktywnie skrytykowana. Obecnie jestem już daleko poza półmetkiem w zbieraniu ankiet (również w formie papierowej), dlatego ciężko teraz byłoby mi zmieniać pytania i dodawać nowe odpowiedzi... :(