Autor Wątek: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.  (Przeczytany 15680 razy)

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2928
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #45 dnia: Października 06, 2013, 05:00:02 pm »
No i napisałam zgodnie z prawdę, że nigdy nie słyszałam co to jest pozycjonowanie.  8) A rekę co noc ukladam wyżej, to akurat robie regularnie, choć nie zawsze korzystam z "trójkąta". Takie są rezultaty niejednoznaczych lub niezrozumiałych pytań. Praca magisterska będzie, ale jej wartośc naukowa na tym ucierpi. Bo ankieta anonimowa i nie mam jej jak usunąc i wypełnic jeszcze raz  C:-)

Drenaż to nie to samo co masaż, choc mają podobne zadanie. Samemu się chyba raczej nie da rady zrobic sobie drenażu. Wszystkie broszurki i filmiki na temat masażu z jakimi się zetknęłam polecają rozpoczynac go od pachy i zawsze sciagać chłonkę w stronę pachy, drenazu- od palców i przepychanie chłonki jest w obu kierunkach
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #46 dnia: Października 06, 2013, 06:14:29 pm »
No to teraz kolej na mnie:

17. Czy ma Pani wykonywany drenaż limfatyczny?
Nie ma w tym pytaniu mowy o bandażowaniu, więc jeśli ktoś ma wykonywany masaż pneumatyczny (przez rehabilitanta lub samodzielnie, w domu, bo jest posiadaczem rękawa) to może zaznaczyć : Tak.
 
24. Czy przebyta rehabilitacja miała wpływ na powrót Pani do pracy?
   tak, po zakończonej rehabilitacji nie wróciłam do pracy,   
   tak, po zakończonej rehabilitacji wróciłam do pracy, 
   nie pracuję .   
Chyba w 24a powinno być "nie".

33. Jaki wpływ na Pani życie miało wstąpienie do klubu AMAZONEK?
   poprawiło mój stan psychiczny, 
   poprawiło mój stan fizyczny, 
   odp. a i odp. b, 
   nie miało żadnego wpływu. 
Brakuje mi tutaj odpowiedzi: "nie należę do klubu".

Ale to takie czepialstwo dla samego czepialstwa ;), bo i tak nie mogę wypełnić tej ankiety. O ile panie po oszczędzających operacjach są już brane pod uwagę w tego typu badaniach, to póki co nikt nie dostrzega istnienia amazonek obustronnych, które piersi straciły w pewnym odstępie czasowym...

Pozdrawiam :)



Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #47 dnia: Października 06, 2013, 06:21:54 pm »
A ja proponuję najpierw zdefiniować sobie samo słowo drenaż i to niekoniecznie pod kątem limfologicznym.
Dla mnie niestety autodrenaż i automasaż (który polega na drenażu) to to samo :-\

Nie mówię tu absolutnie o bandażowaniu.

Jeżeli mi autorka ankiety wytłumaczy, czym się różni autodrenaż od automasażu - chodzi mi o konkretne czynności, jedna po po drugiej, z uzasadnieniem takich, a nie innych ruchów - może zmienię zdanie  :)

Hamaczku, Ty Słonko ankietę powinnaś wypełnić dwa razy  :0ulan:
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2013, 06:28:11 pm wysłana przez Mirusia »

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jakosci życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #48 dnia: Października 06, 2013, 08:16:16 pm »
Droga Pani ,, charakter pracy'' emerytka, uczennica tez nie pasuje.

droga madomire,
a dlaczego nie?
wg mnie zdecydowanie lepiej jest na pytanie o charakter pracy odpowiedzieć, że jest się emerytką lub uczennicą (można z tej odpowiedzi wywnioskować jaki jest tryb życia tej osoby - podobnie jak przy odpowiedzi "praca fizyczna" - a chyba o to w tym pytaniu chodzi)
niż na pytanie o zawód odpowiedzieć "nie pracuję" - bo co to za odpowiedź?


Myślę że nie należy tak wnikliwie analizować tego pyt.

madomire, ja już po prostu taka jestem, że analizuję i nic na to nie poradzę, że irytują mnie rzeczy zrobione niestarannie,
doskonale rozumiem, że ankieta dotyczy czegoś innego niż "zawód", ale akurat pytanie o "zawód" jest mocno nieprecyzyjne,

Odp ,, bezrobotna'' zamieniam na ,, nie pracuję''.

czyli punkt 41 to nadal "zawód"?
w takim razie uparcie powtarzam, że odpowiedzi do wyboru są bez sensu,

ja nie pracuję odkąd urodziłam córkę, ale "nie pracuję" to nie jest mój zawód

 ::)

(domyślam się, że w tym nieszczęsnym punkcie 41 chodzi bardziej o to jaką pracę wykonujemy - pracując fizycznie ma się chyba więcej kłopotu z obrzękiem - wtedy jednak należy zmienić "zawód" na coś odpowiadającego podanym do wyboru możliwościom)


madomire, absolutnie nie bierz tego do siebie, Twoja ankieta - Twoje sukcesy lub porażki,
ja ankietę wypełniłam zanim się w tym wątku odezwałam i życzę Ci jak najlepiej,
ale nie zgadzam się na Twoją interpretację punktu 41,
8)

zupełnie tak samo nie zgadzam się jak ktoś pytany "jak się nazywasz?" mówi "nazywam się Ola",
albo jak ktoś "wraca z powrotem" czy "schodzi w dół" - no ale to już nie ta ankieta
:D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #49 dnia: Października 06, 2013, 08:21:28 pm »
Ode mnie też już poszło  :0ulan:
Ja miałam tylko problem z rehabilitacją w klubach, ech.........
Odpowiedź udzielana w ten sposób, bo nie da się pominąć, jest przekłamaniem.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #50 dnia: Października 06, 2013, 08:26:04 pm »
Drogie Panie, w moim badaniu chodzi o zbadanie czy występuje u Pań obrzęk limfatyczny operowanej kończyny na skutek leczenia chirurgicznego raka piersi. Proszę nie porównywać obrzęków kończyn dolnych, które mogą powstać na skutek wykonywanej pracy np stojącej czy siedzącej  z obrzękiem operowanej kończyny górnej. W  przypadku obrzęku kończyn dolnych owszem stosuję się tak zwany drenaż pneumatyczny z użyciem specjalnych mankietów bądź manualny W zaistniałym obrzęku po operacji guza piersi również można go zastosować ale jest to tzw drenaż pneumatyczny a nie drenaż limfatyczny (ręczny z bandażowaniem). Drenaż można stosować na każda okolice ciała gdzie występuje obrzęk.
  Czy drenażu limfatycznego nie można robic na ciało bez obrzękow? Bo pisałam ,ze mam takowy od paru lat wykonywany w połączeniu z masazem plecow. I dziwię się czytając ,ze tylko obrzeków dotyczy! Moja rehabilitantka  mówi ,że  masaż limfatyczny  rozprowadza limfę ,łagodzi wszelkie zmęczenia , poprawia metabolizm i usuwa toksyny .
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #51 dnia: Października 06, 2013, 08:30:39 pm »
Można Amorku, jeśli czasami oglądasz na TVN style klinikę urody, tam możesz zobaczyć  :)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #52 dnia: Października 06, 2013, 08:35:02 pm »
No właśnie , bo tak wcześniej czytam ,ze tylko obrzęki ,obrzęki, a Dorotka mnie drenuje 7 rok i bynajmniej - nie  jest kosmetyczny zabieg ,czasem nawet zaboli !
 I oczywiście u wszystkich lekarzy prowadzących mnie ,wcześniej zdobyłam zgodę na takowe zabiegi.
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2013, 08:37:54 pm wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #53 dnia: Października 06, 2013, 08:38:52 pm »
Ja też mam takie zdanie, że drenaż nie dotyczy jedynie opuchnięcia. To jest udrażnianie i może dotyczyć całkiem zdrowych tkanek.

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #54 dnia: Października 06, 2013, 08:53:03 pm »
Dziękuję za poświęcony mi czas  i cenne uwagi, potrzebowałam kilkunastu ankiet do zakończenia badania. Dziękuje jeszcze raz.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #55 dnia: Października 06, 2013, 08:55:09 pm »
Na zdrowie, prosimy pochwalić się wynikiem  :)

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #56 dnia: Października 06, 2013, 08:55:29 pm »
co do drenażu chodziło mi jak to już wcześniej napisałam o drenaż limfatyczny operowanej kończyny a nie o drenaż kosmetyczny, drenaż kończyn dolnych itp.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #57 dnia: Października 06, 2013, 08:58:45 pm »
Wiemy o co chodziło  ;)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #58 dnia: Października 06, 2013, 09:06:37 pm »
A ja - obustronna - niezmiernie żałuję, że nie mogłam pomóc, bo przecież doświadczenie mam większe, gdyż... podwójne ;D
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #59 dnia: Października 06, 2013, 09:17:48 pm »
hamaczku, Ty powinnaś być obiektem osobnych prac naukowych i ankiet  8)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich