Rak piersi > Rezonans Magnetyczny (MRI)

Rezonans magnetyczny

(1/72) > >>

b_angel:
(MRI, RM, tomografia rezonansu magnetycznego) Jest główną metodą diagnostyki pierwotnych i wtórnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, nowotworów głowy i szyi, jak również do wykrywania i określania stopnia zaawansowania nowotworów złośliwych w miednicy małej. Do badania stosowany jest zazwyczaj środek cieniujący - gadolin. Pozwala on na uwidocznienie naruszeń ciągłości bariery krew-mózg, charakterystycznej dla naciekania nowotworowego. Technika rezonansu magnetycznego pozwala na szczegółowe określenie strefy obrzęku wokół zmiany nowotworowej, jak i samego guza, dzięki czemu pozwala określić stopień ucisku na rdzeń kręgowy. Uzyskiwanie obrazów o większej rozdzielczości niż przy tomografii komputerowej umożliwia precyzyjne określenie granic guza, zwłaszcza podczas planowania operacji.
 
 Metoda jest bardzo przydatna w ocenie węzłów chłonnych, diagnostyce różnicowej naciekania splotu ramiennego, ściany klatki piersiowej i osierdzia.
 Pozwala też na bardzo dokładne różnicowanie zmian popromiennych od nawrotu nowotworu, co ma istotne znaczenie w trakcie obserwacji po przebytym napromienianiu klatki piersiowej.


Timur:
Rezonans miałam już dwa razy. Przy podejrzeniu wznowy w bliźnie i meta na wątrobie. W obu przypadkach właśnie MRI potwierdziło zmiany łagodne.  Co do zamknięcia w " puszce" polecam przygotowanie w postaci wleźnięcia do wersalki na trzy zdrowaśki :D Mam klaustrofobię, ale ni zwiałam ;D

lulu:
Ja miałam rezonans głowy (teraz czekam na następny) ale jak założyli mi "maseczkę" na twarz to już wjazdu do tunelu się nie bałam, bo nic nie widziałam.

Kela:
Przede mną rezonans piersi. Zastanawiam się, czy łatwiej leżeć na plecach czy na brzuchu, bo do badania piersi trzeba na brzuchu.

Timur:
Keluś! Ja miałam na brzuchu :D Sylikony kazali mi wsadzić w takie wytłoczki jak do jajec xhc Jest łatwiej bo głowaąw dół i nie widzi się ciasnoty od góry. Nie boj :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej