Autor Wątek: Mammografia  (Przeczytany 52890 razy)

Offline ewawlo

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #45 dnia: Września 05, 2013, 10:44:12 pm »
U mnie niedługo rok minie od zakończenia radioterapii. Zalecane mam usg i jest ok. Kiedy powinnam zrobić mammografię ? Nie jestem do niej całkiem przekonana, bo nie wykryła mi zmiany.
"O urodzie życia decyduje umiejętność cieszenia się chwilą" Marlena De Blasi

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #46 dnia: Września 05, 2013, 10:48:43 pm »
zasadniczo USG robi się do ok. 40 roku życia, potem mammografię ale ja myślę, że skoro dostałas skierowanie na USG to wystarczy USG :)
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #47 dnia: Września 05, 2013, 11:06:02 pm »
U mnie na przykład mammografia nigdy nic nie pokazała, i tak zawsze trzeba było robić uzupełniające usg - i to właśnie w tym badaniu dopiero widoczne były gadziny.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #48 dnia: Września 07, 2013, 01:54:03 pm »
U mnie mammografia też nie wykazała. USG też w piersi nic, ale za to pokazało coś niepokojącego w węzłach.
Jak się później dowiedziałam, mammografia skutkuje w ok. 60 % przypadków. Ale cóż jest najtańszą i najbardziej dostępną metodą.  :(
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #49 dnia: Września 07, 2013, 02:19:12 pm »
Wg statystyk  i badań sa guzy odczytywalne tylko przez mammografię lub tylko przez USG! Wielu kobietom mammo uratowała zycie!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #50 dnia: Września 10, 2013, 10:58:11 pm »
zasadniczo USG robi się do ok. 40 roku życia, potem mammografię

zasadniczo... na ostatniej wizycie mój szan dr obiecał mi, że ostatni raz mnie goni na mammo, potem już wyłącznie usg będę mogła mieć. na to liczę, bo inni lekarze od razu mówili, że u mnie mammo jest niemiarodajne i nie ma sensu. a boli jak diabli.
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #51 dnia: Września 10, 2013, 11:08:52 pm »
u mnie tak samo
więc chyba kolejnej se już nie dam zrobić
najwyżej wybulę z własnej kiesy na rezonans

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #52 dnia: Października 20, 2013, 09:05:49 pm »
Dziewczyny, powiedzcie mnie zielonej, jak to jest z mammografią? Bo przeczytałam, że raczej na początku cyklu powinno się robić, a termin mi wypada inaczej. Czy powinnam to przyspieszać? W ogóle się zdziwiłam, że kazali mi robić jeszcze mammo, chociaż miałam usg i biopsję cienkoigłową, a będę mieć też biopsję gruboigłową. Mam prawie 36 lat i "piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej" - tak wynika z usg. Czy mammorafia jest wtedy miarodajna?
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #53 dnia: Października 20, 2013, 09:30:53 pm »
Chcą fundować - zrób :P Może chodzi o to, żeby ewentualnie zobaczyć, czy gdzieś jeszcze nie ma innych ognisk.
Ja miałam budowę gruczołowo-tłuszczową, piersi mocno mastopatyczne i nic nigdy mammo nie pokazała, zawsze musiałam zrobić uzupełniająco usg, ale u Ciebie tak nie musi być.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #54 dnia: Października 20, 2013, 09:33:06 pm »
reniferku,

mammografia to badanie uzupełniające usg (uzupełniają się wzajemnie) - ponieważ czasem zdarzają się guzy, które widać tylko podczas jednego z tych badań,
poza tym, to jak wygląda guz też jest jakaś informacją dla lekarza,

miałam w życiu kilkanaście mammografii, ale nigdy nikt nie zwracał uwagi na to w jakim momencie cyklu jestem  ??? - a zachorowałam jak miałam 37 lat i moje piersi, a potem ta jedna, jeszcze długo miała budowę gruczołową,

jeśli jednak masz wpływ na to, by badanie zrobić właśnie na początku cyklu - to zrób to,

a dlaczego kazali Ci zrobić mammo?
sądzę, że Twoi lekarze chcą zebrać  jak najwięcej informacji zanim wybiorą rodzaj chemii dla Ciebie

P.S. (miło Cię tu widzieć  :) )


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #55 dnia: Października 20, 2013, 10:47:02 pm »
a to nie jest kwestia procedur ?
wydaje mi się, że w jakimś wywiadzie dyrektor kliniki nowotworów piersi z CO w Wawie mówił, że w przypadku stwierdzonego raka, zawsze robi się mammografię

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #56 dnia: Października 20, 2013, 11:06:18 pm »
Dzięki za odpowiedzi. Mag - tak, to ja :) Na forum to mogę chyba tak bezpośrednio walić "imiennie-nickowo"?
Wiem, że to badanie uzupełniające, tylko gdzieś wyczytałam, że przed 40 jest niemiarodajna i USG lepsze, ale pewnie coś dodatkowego może pokazać, a poza tym procedury też są wielce prawdopodobne.
Z tym terminem to jest tak, że państwowo - w szpitalu - mam na 2 połowę cyklu, mogę się postarać wcześniej prywatnie zrobić, ale nie wiem, czy to ma aż takie znaczenie.
A, i jeszcze jedno - mam na ten sam dzień mammografię i biopsję. Mammo 2 godz. wcześniej. Może tak być, czy to nie teges? Bo dopiero w weekend teściowa mnie oświeciła, że mammografia może boleć (ją bolało jeszcze parę dni po), moja mamuśka z kolei mówi, że dla niej to badanie jest kompletnie bezbolesne, a miała już kilka razy.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #57 dnia: Października 20, 2013, 11:26:16 pm »
Hej Reniferku, mammografia w zasadzie nie powinna boleć. Chyba na filmach (nie raz pokazywali w telewizji, w ramach akcji: badajmy się) widziałaś. Pierś raz kładziesz na płytce i druga ją dociska, potem to samo tylko płytki są pionowo, a pierś jest pomiędzy nimi ściskana. Czy boli, zależy pewnie od indywidualnej wrażliwości piersi i od obsługi. Mnie nie bolało nigdy, a miałam badanie robione wielokrotnie. W jednym dniu możesz mieć mammografię i biopsję. Ja bym nie robiła prywatnie. Spokojnie poczekała na termin. Wynik mammografii może oceniać ta sama osoba, która zrobi biopsję, jeśli będzie to robione w jednej placówce. :)
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #58 dnia: Października 20, 2013, 11:35:05 pm »
może, ale nie musi boleć
dla gruczołowych, wrażliwych piersi (w drugiej połowie cyklu szczególnie) może być nieprzyjemne; a dla małych dodatkowo - dość niewygodne;
tam gdzie ja miałam robioną wśród pacjentek krążyła opinia, że jak technikiem jest facet, to boli mniej ;)

Offline Daisy

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #59 dnia: Listopada 26, 2013, 08:42:18 pm »
dobrze koleżanka napisała: "Czy boli, zależy pewnie od indywidualnej wrażliwości piersi i od obsługi"
Pierwszą mammografię miałam robioną przed operacją wtedy nie bolało, ale po (zakwalifikowałam się do operacji oszczędzającej) ból był nie do zniesienia  :( zwłaszcza piersi operowanej. Zastanawiam się czy muszę być poddawana temu badaniu? i czy takie miażdzenie piersi jest dobre???  :-\  Bo również słyszałam, że mammografii powinny poddawać się kobietki po 40-stce a ja mam dopiero 31 lat.