Autor Wątek: Schematy: AC, FAC, FEC  (Przeczytany 42955 razy)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 26, 2013, 11:31:44 am »
No i stało się. Jestem 4 dzień po pierwszym wlewie chemii przedoperacyjnej wg schematu FEC. Na razie chyba nie mam powodu do wielkich narzekań (odpukać) - dwa dni okrutnych mdłości (ale zwrotów nie było :)), bólu żołądka i spania co chwilę, teraz czuję się właściwie normalnie, pracuję sobie z domu. Oby tak dalej, to będzie do przeżycia.
A, wieczorem po podaniu chemii byłam strasznie głodna i pożarłam obiad w postaci rosołku i rybki. Teraz mdli mnie na samą myśl o tychże specjałach... To mija czy zostaje?
A swoją drogą, myślałam że samo podanie chemii trwa dłużej. Dostałam tylko jedną kroplówkę (epirubicyna, bo czerwone toto było), a resztę jako zastrzyk dożylny. Wszystko z pół godziny trwało.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 26, 2013, 11:42:36 am »
To gratuluję rozpoczęcia leczenia! To jeden wlew masz już za sobą, za chwilkę będą kolejne  ! Nie radzę wiele jeść w dniu chemii, obrzydzenie do tych posiłków może długo się utrzymywać. Pij wodę, cos tam wrzucaj na rusz ( miałyśmy kiedyś poradnik pacjenta , a może i tu jest?) , ja podpowiadam- siemię lniane , kleik, pomaga żołądkowi! 
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 26, 2013, 12:31:29 pm »
Ech, no właśnie z tym piciem to był problem. Wszędzie zalecają dużo pić, a mnie co się napiłam, to tak mdliło strasznie, że byłam w stanie tylko małymi łyczkami pić wodę z cytryną (nie wiem, czy ta cytryna wskazana, ale bez niej bym chyba zwróciła wszystko). Siemię lniane też wywoływało odruch "zwrotny". Kleiku nienawidzę nawet w normalnych warunkach. Myślicie, że kisiel można? Mój kolega na żołądek sobie kisielek zapodawał i też pomagało.
A w ogóle to jadłyście wszystko? Wiem, że nie powinno się ciężkostrawnych rzeczy, bo wątróbka cierpi, ale tak poza tym? Bo dziś już mam normalny apetyt.
I jeszcze jedno pytanko, bo zapomniałam spytać pani doktor. Można małe ilości alkoholu? Jutro moje urodziny i chcieliśmy to z małżem uczcić jakoś :) Bardzo lubię winko, jak sobie zapodam małą lampeczkę, to nic nie będzie, czy lepiej dać spokój?
Przepraszam, że tak Was zarzucam pytaniami, ale Wy bardziej doświadczone jesteście, a lekarza nie sposób o każdą pierdołę wypytać.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 26, 2013, 12:49:07 pm »
Kisielek lepiej sama sobie zrób, ten z torebki pełny E ;)
Np z rozgotowanego jabłka + mąka ziemniaczana + odrobina cukru lub zastępnika.

A alkohol lepiej zostaw na toast z okazji zakończenia leczenia :)

I przede wszystkim - najlepszego  :-* :-* :-*

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 26, 2013, 01:15:21 pm »
Nie napisałam, ale myślałam o kisielku własnej produkcji, robiłam kiedyś dla dziecia, tyle że latem, to miałam większe pole do popisu, bo różne owocki były :) E unikam jak mogę, bo młody je to, co i my. Toaścik wzniosę soczkiem w takim razie.
Za życzenia dziękuję :)
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 26, 2013, 05:39:21 pm »
Kisiel możesz oczywiście, tak  do wszamania. Radziłam siemię bo ma ono lecznicze działanie. Chroni i  pielęgnuje  śluzówkę żołądka oraz jelit!
 
http://www.dobrzezejestes.3c.pl/HeroGraf/DCO/Poradnik.pdf
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2013, 05:45:14 pm wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 26, 2013, 05:44:25 pm »
lampka wina z okazji urodzin nie zaszkodzi O0 mi mój doktor pozwolił  mnx
z cytrusów unikaj grapefruita bo wchodzi w reakcję z cyklofosfamidem
jeżeli odrzuca Cię od płynów to spoko woda z cytryną albo herbata z cytryną może być, pij colę odgazowaną  O0
jeżeli nie chcesz obrzydzić sobie jakiejś potrawy to nie jedz jej w dniu wlewu  O0
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 26, 2013, 06:22:42 pm »
Reniferku
tu masz poradnik dra Wiraszki :http://www.forum.amazonka.org.pl/index.php?topic=76.0

      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 26, 2013, 07:34:37 pm »
Jakbym ja nie jadła pokarmów z błonnikiem to pewnie do dzisiaj nie poszłabym do toalety  xhc

Reniferku, mi też woda nie wchodziła, piłam rozcienczony wodą sok jabłkowy. Nastepnego dnia mogłam już herbatki ziołowe. Cytrusy bezposrednio po chemii to chyba zalezy od rodzaju chemii, za Boga nie pamietam teraz o ktorej mówiła mi lekarka, że ją  dezaktywują... Ja brałam najpierw czerwoną i taksany, więc którąś z nich ... Ktoś pamięta?
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 26, 2013, 07:37:46 pm »
Braju O0
pisałam wyżej własnie o tem
nie wolno grapefruitów jak się dostaje cyklofosfamid (endoxan), który między innym jest składnikiem czerwonej (literka C w AC)
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 26, 2013, 07:41:53 pm »
Reniferku, ze swej strony polecam winogrona. Bardzo ładnie podnoszą hemoglobinę. Do soczków buraczanych możesz dodać mandarynkę lub inny cytrus (oprócz grapefruitu), aby złagodzić niefajny smaczek. Chociaż akurat mi on zupełnie nie przeszkadzał. Dogadzaj sobie  mnx
Ponoć na oddziałach chemioterapii w którymś z krajów skandynawskich stoją maszyny z piwem, tak jak u nas z kawą i batonikami.
Czerwone winko też wskazane na krew  :)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 26, 2013, 10:34:09 pm »
Reniferku i tak trzymaj, za moment będzie z górki. Moja rada: jedz to, na co masz ochotę, a winko wytrawne, czerwone, nie tylko nie zaszkodzi, ale pomoże.  :)
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 27, 2013, 11:19:10 am »
Dzięki dziewczynki za wszelkie rady. O grejpfrutach to mi moja onka-chemiczka powiedziała. Ale poza tym raczej nie dawała mi rad żywieniowych, raczej mówiła, że mam się nie nakręcać na nie-wiadomo-jakie efekty uboczne i starać się normalnie funkcjonować. Cieszyła się, że mam zlecenia do domu, powiedziała, że mam pracować, bo to pomaga.
Przyznam się Wam, że od wczoraj pozwalam sobie na małą kawkę, bo ja bez kawy żyć nie umiem. Ciśnienie mam niskie, a i uzależniona jestem poważnie.
Winogrona bardzo chętnie, uwielbiam :)
Amorku, z tym siemieniem to ja wiem, że dobre i na pewno jeszcze sobie zapodam, tylko chyba za szybko spróbowałam i mnie zemdliło okrutnie. Bo to tak ładnie wszystko brzmi, że to i tamto się powinno, bo pomaga, ale jak od czegoś odrzuca, to chyba nie ma co się zmuszać.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 27, 2013, 12:33:10 pm »
Nic na siłę! Próbuj, jak już dobrze się czujesz, tak po małej łyżeczce kleiku i popijaj czymś smacznym. Tak można zregenerować sluzówkę między chemiami.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Schematy: AC, FAC, FEC
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 27, 2013, 03:26:46 pm »
mnie zaraz po chemii...tak z tydzień.... to wszystko co mokre odrzucało
se piłam zalewe z ananasów i brzoskwiń z puszki .....taką zimną z lodówki...rozcieńczoną wodą
i zakanszałam onymi  ;)
z mokrych to jeszcze kaszki dla niemowląt....takie smakowe.....np.truskawkowa..... mnx w torebce ...wodą rozcieńczane

ale jak mnie puściło....to i kawka... i piwko...i winkiem nie pogardziłam....i naleweczka jak się trafiło ;)
...i nie powiem co jeszcze 
:-[
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1