Autor Wątek: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem  (Przeczytany 5296 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 26, 2015, 01:50:33 pm »
w artykule jest bardzo ważne zdanie :

"To badanie ma sens, kiedy idą za nim konkretne decyzje."

wiem z własnego doświadczenia, że sama świadomość posiadania mutacji jest jednak z lekka dołująca
wiedzieć i nic nie robić, to ciągłe życie na bombie
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 26, 2015, 02:08:07 pm »
święta prawda, u nas jeśli zrobi się badania genetyczne w dużej placówce, to niby jest się pod opieką - a znaczy to tyle, że dostaje się skierowania na badania częściej niż inne chore,
właściwie nic więcej za tym nie idzie, a to jednak jest za mało

kobieta chora na raka piersi z mutacją genu BRCA-1 i BRCA-2 wymagałaby czegoś więcej

ze świata dowiadujemy się o profilaktycznych zabiegach u osób zdrowych, które są nosicielami mutacji - a co z chorymi z mutacją?
czy im proponuje się profilaktyczne mastektomie czy usunięcie jajników?
jak same się tym zainteresują i są mocno zdeterminowane, to może wtedy coś osiągną - ale do tej pory najczęściej słyszą, że zdrowych narządów się nie usuwa...



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 26, 2015, 02:27:35 pm »
Koleżance, przed 10-laty z mutacją sami zaproponowali wyciachanie dołu. Była najpierw 1 pierś, po niecałym roku druga (z podejrzaną zmianą) i za jakieś pół roku zaproponowali dół. Koleżanka ma się dobrze, jej córka (mieszka w USA) też z mutacją niespecjalnie się tym przejmuje i chyba nie za często bada.
Ja mutacji nie mam, ale mnie zarejestrowali i sami wzywają raz na rok na badanie, usg góry, dołu i krewka na marker jajnikowy.
Czasem idę, a czasem nie. Ale w rejestrze ich jestem i mogę, jakby co u nich się badać. Mam obciążenia rodzinne, a oni uważają, że są jeszcze inne mutacje, które nie są rozpoznane, więc czy mam czy nie BRCA, to i tak mam być pod kontrolą.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 26, 2015, 02:36:53 pm »
właściwie to jest tak, że jak dostajemy wynik pozytywny, to w zaleceniach jest profilaktyczne usunięcie jajników i do rozważenia profilaktyczne usuniecie drugiej piersi (u mnie tak pisało)

raczej miałam na myśli, że to pacjentki boją się podjąć ryzyka usunięcia zdrowego narządu

chociaż ja z jajnikami nie miałam problemu....usunęłam w 2 miesiące po wykryciu mutacji w 2006r

fakt, że wtedy nie było mowy o usunięciu drugiej piersi, bo zdrowych narządów się nie usuwa, co dla mnie nie bardzo było logiczne ..........przecież jajniki miałam zdrowe a jednak dostałam skierowanie, na którym wyrażnie stało napisane, że z powodu mutacji
teraz już można wykonać mastektomie prostą tzn. z zachowaniem węzłów z powodu mutacji  :)
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 26, 2015, 02:41:10 pm »
tak po prostu, czysto profilaktycznie z powodu mutacji wedle NFZ już nie można  >:(

o mastektomii to


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 26, 2015, 04:02:10 pm »
mam wrażenie, że NFZ wraz z pakietem onkologicznym i wszystkimi mądrymi decyzjami chce reperować dziurę budżetową :-\
im mniejsza przeżywalność pacjentów, tym więcej kasy zostaje z ubezpieczeń, płacone składki zostają, a człeka nie ma   ::((
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 26, 2015, 04:52:10 pm »
Breast Units, które miały być organizowane, też już jakoś przez NFZ zapomniane, pominięte, nie ma. powstał tylko jeden taki ośrodek w Szczecinie http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Breast-Cancer-Unit-w-Szczecinie-tak-dziala-pierwszy-osrodek-z-akredytacja,141277,1013.html


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 26, 2015, 04:59:46 pm »
fajne macie te poradnie genetyczne że Wam dają badania i jeszcze sami wzywają
"moja" poradnia dała mi badania raz, po roku okazało się, że nie dają skierowań, bo nie mają umów, potem próbowałam się czegoś dowiedzieć, ale okazało się że nawet nie potrafią czytać maili ze zrozumieniem, niech się ...

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 26, 2015, 08:03:24 pm »
A ja chciałam tylko dodać, że mojej koleżance, która zachorowała w wieku trzydziestu paru lat i jeszcze takiej babeczce, z którą leżałam podczas swojej mastektomii, będącej zaraz po 40-tce, a niedługo też po mastektomii, nie będących posiadaczkami zmutowanych genów, zaproponowali w OCO wycięcie jajników, z czego skorzystały.

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 27, 2015, 12:38:39 am »
Aquilo w Szczecinie prof. Lubiński zorganizował te badania genetyczne i chce się rozwijać, pisać prace naukowe, to i króliki doświadczalne potrzebne, dlatego wzywają tych co już do nich dotarli. Studentów tam ciągle pełno.
Nie mogę narzekać. Ostatnio się przeorganizowali. USG dołu i góry za jednym wejściem do gabinetu, potem do doktora i na krewkę. Zajęło mi to raptem ok. 40 minut. Na onkologii, przy taki pakiecie, upłynęło by kilka godzin  :-\
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 27, 2015, 07:25:32 am »
ja też byłam w Szczecinie na genetyce
fajnie tam: fachowo :) szybko :) miło :)
miałam raz do roku się tam stawiać, ale skoro nie mam mutantów to jakoś nie bardzo mnie tam ciągnie (koszty?)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 27, 2015, 07:56:28 am »
W takiej zwykłej gazecie, że nie powiem szmatławcu, a proszę jaki dobry artykuł:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150326/ZDROWIE/150329626

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Badanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2 powinno być standardem
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 27, 2015, 08:18:14 am »
Ja mam resztkę tzn tylko jeden jajnik.Pytałam mojego gin .czy powinnam usunà.Powiedział,że nie.Ale jak będę na wizycie teraz to znòw spytam,bo dlaczego każe mi przychodzić co 6 miesięcy?
Natalia