Autor Wątek: Rozliczamy podatek  (Przeczytany 30729 razy)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Rozliczamy podatek
« dnia: Marca 26, 2015, 01:59:27 pm »
z innej beczki
pytanie do metki lub reniferka
albo wsio rawno do kogo (Kela? hamak?)

zabieg leczniczo-rehabilitacyjny  -  jest tu zastosowany dywiz?  czy połączenie tych dwóch  wyrazów równorzędnych formalnie i znaczeniowo oznacza tłumacząc jak krowie na rowie, że może być to zabieg:
a) leczniczy
b) rehabilitacyjny
c) musi leczyć i rehabilitować równocześnie

a krótko mówiąc/pytając: czy radioterapię i chemioterapię można zaliczyć do zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych
hehe bo właśnie się wykłóciłam z panią z urzędu skarbowego
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 26, 2015, 03:02:56 pm »
moim zdaniem można. wg zasad PWN:
Cytuj
Z łącznikiem pisze się zestawienia rzeczownikowe o członach równorzędnych, które oznaczają równoważne cechy lub funkcje osoby lub przedmiotu, np. fryzjerka-kosmetyczka to osoba wykonująca równocześnie dwa zawody wyznaczone członami zestawienia, laska-parasol to przyrząd pełniący równorzędnie funkcje laski i parasola.
co prawda powyższa zasada dotyczy rzeczowników (Ty pytasz o przymiotnik - poszukam tego w wolnej chwili, żeby się upewnić, teraz muszę lecieć), ale wydaje mi się, że "leczniczo-rehabilitacyjny" będzie na podobnej zasadzie.
ja bym do Twoich punktów dodała "d" I/LUB. fryzjerka-kosmetyczka nie wykonuje przecież swoich równorzędnych zawodów w tym samym czasie. albo czesze, albo nakłada maseczkę. tu też zabieg może być albo leczniczy, albo rehabilitacyjny, a zaliczać się do grupy zabiegów leczniczniczo-rehabilitacyjnych.

o, o równorzędnym przymiotniku jest odpowiedź z poradni językowej z uniwersytetu gdańskiego "Wyrażenie krem pielęgnacyjno-ochronny zapisujemy z łącznikiem, ponieważ jest to przymiotnik złożony z dwóch członów równorzędnych znaczeniowo (pielęgnacyjny i ochronny)." - tutaj by wyglądało, że krem w jednym czasie to robi - i pielęgnuje, i ochrania. ale czy można to rozumieć jako "lub"? (tutaj sobie trochę pogdybam  ;)  ) chyba tak, bo - z tego, co wiem o działaniu kremów - głębsze warstwy skóry pielęgnuje, a ochrania warstwę zewnętrzną. czyli w dwóch miejscach robi co innego. no to na tej zasadzie radio i chemia będą się zaliczać do części leczniczej, ale jednocześnie do rehabilitacyjnej też, bo rehabilitacja ma przywrócić pełne (albo sprawniejsze) funkcjonowanie organizmu, a leczenie też ma taki cel. czyli spokojnie można powiedzieć, że leczenie jest formą rehabilitacji. no, więc w tym świetle problemu nie mamy - zalicza się jak byk.  ;)

dalej: PWN daje przykład
Cytuj
Przymiotniki złożone z dwóch członów równorzędnych znaczeniowo piszemy zawsze z łącznikiem. Wyznacznikiem formalnym może tu być spójnik i, który podstawiamy zamiast łącznika. Np. flaga biało-czerwona (biała i czerwona), Akademia Górniczo-Hutnicza (górnicza i hutnicza), kraj przemysłowo-rolniczy (przemysłowy i rolniczy).

tutaj co prawda o pisowni jest, ale nie o nią mi teraz chodzi, tylko o to, co się w tym mieści. zobacz, flaga biało-czerwona - ją sobie porównaj do zabiegów l-r (np. do flagi biało-czerwonej zaliczamy kolory biały i czerwony. czyli jakbyś chciała odliczyć zakup materiału białego, to jak najbardziej. czerwonego też. nawet w osobnych sklepach.) - tak myślę, niech mnie dziewczyny poprawią!


co do pisowni - z dywizem (najkrótszy "myślnik") i bez spacji.

zauważ, Tojeczko, że mówimy o zasadach pisowni, a nie o definicji, którą ułożył sobie us... oni rozdzielają "zabieg rehabilitacyjny" od "zabiegu leczniczo-rehabilitacyjnego"...
(w trzecim i piątym od góry na ten temat piszą http://interpretacje-podatkowe.org/zabieg ale nie wiem co to za strona i czy jest wiarygodna, to na szybko tak)


aaaaaaa! spóźniłam się po młodą do szkoły! ale tak to jest, jak siadam do słownika...  ::((
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 26, 2015, 03:22:26 pm »
ustawodawca niech pisze zgodnie z zasadami pisowni ;)
wtedy nie będzie problemu ;)
tak czy inaczej mamy pytanie: co ustawodawca miał na myśli?
I przypomina mi się od razu: co poeta miał na myśli?
I w jednym i w drugim przypadku odpowiedź brzmi: tylko on wie :D

tak czy inaczej panienkę z informacji podatkowej wpędziłam w kozi róg
poszła zapytać kolegi
iiiiii przeprosiła, nie miała racji, ToJa miałam rację :)
rzecz dotyczyła współwłasności samochodu i dojazdu na leczenie
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 26, 2015, 03:55:25 pm »
współwłasność i dojazd nie mają ze sobą nic wspólnego. sąsiad może mieć samochód i Ty mu płacisz za benzynę, że Cię dowozi - Ty odliczasz.
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 26, 2015, 04:09:08 pm »
sąsiad może mieć samochód i Ty mu płacisz za benzynę, że Cię dowozi - Ty odliczasz.
niestety jest to niezgodne z przepisem,który JA chcę zastosować
przepis mówi wyraźnie

"używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym2 280 zł"

Ty metko piszesz, o innej sytuacji (odliczenie odpłatnego dojazdu)

« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2015, 04:12:08 pm wysłana przez TOJKA »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 26, 2015, 04:18:55 pm »
I jeszcze chciałam zapytać czy ktoś z Was korzystał z odliczeń:

"opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się
oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa"
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2015, 04:20:47 pm wysłana przez TOJKA »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 26, 2015, 07:53:53 pm »

..............tak czy inaczej panienkę z informacji podatkowej wpędziłam w kozi róg
poszła zapytać kolegi
iiiiii przeprosiła................


TOJKA, przestań, proszę  ;)
Co Ci ta panienka winna i skąd skoro panienka - zatem młodziutka, niedoświadczona -  ma wiedzieć co ustawodawca ma na myśli, skoro stare wygi podatkowe (doradcy) mają z tym często_gęsto problem i to w dodatku za piniądze.

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 26, 2015, 08:09:22 pm »
TOJKA, przestań, proszę  ;)
Mirusiu, a czemu się tak obruszasz?
Zadałam kobiecie (nie wiem czy młoda czy stara - przez telefon nie widać) , która pracuje w INFORMACJI, pytanie?
Skoro nie wiedziała, wystarczyło powiedzieć: proszę chwilę zaczekać, lub zgodnie z prawda odpowiedzieć, że każdy urząd interpretuje to inaczej.  Odpowiedziała mi błędnie (już na pierwsze podstawowe pytanie), więc dopytywałam. Nadal zgadywała odpowiedzi. Słychać było, że nie quma o co chodzi, więc? dlaczego mam przestać? skoro nie umie odpowiedzieć podatnikowi na pytanie niech przekłada papierki, a nie pracuje w informacji.



operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 26, 2015, 08:13:45 pm »
skoro nie umie odpowiedzieć podatnikowi na pytanie niech przekłada papierki, a nie pracuje w informacji.[/font][/size][/color]
Popieram! Niekompetencja udzielających informacje mnie też niejednokrotnie zesłabia >:(
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 26, 2015, 08:20:56 pm »
Po pierwsze się nie obruszam  ;)
Nie widziałaś mrugnięcia ?
Ale mimo wszystko panienka, to dla mię słowo pejoratywne.
Ta informacja podatkowa rozumiem znajduje się na sali obsługi us-u.
Jeśli tak, to wiedz, że rzucają tam na dyżury każdego pracownika po kolei, z różnych działów, zatem posiadających wiadomości raczej z wąskich dziedzin podatkowych i nikt się nie przejmuje, czy sobie poradzisz, czy nie i czy trafisz, np. na taką Tojkę, przed którą będziesz się trzeba czerwienić z niewiedzy.
He, he, he, też mnie to czeka.
Całe szczęście, że raz w roku.
Ale jakoś się tym nie przejmuję.
Taki system, nie ja to wymyśliłam.

Teraz doczytałam, że to był telefon.
A wokle to się dzwoni do KIP-u, a nie do bylejakiej informacji  :P

« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2015, 08:24:09 pm wysłana przez Mirusia »

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 26, 2015, 08:26:01 pm »
Mirusia to u Cię jest tak, że ma się zaszczt dyżurować na obsłudze podatnika ? u mnie są panie od podatków na stałe  :)
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 26, 2015, 08:27:55 pm »
Są na stałe panie z tzw. OB (obsługa bezpośrednia), ale co jakiś czas lądują tam też pozostali.

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 26, 2015, 08:55:59 pm »
To były dwa tak proste pytania (chciałam się tylko upewnić, bo w necie mi się nie chciało szukać), że nie było potrzeby do KIP dzwonić.
U mnie w US też są trzy osoby w informacji na stałe - każda ma swój "zakres podatkowy".

Jak mam poważne pytanie, to wolę jednak odpowiedzi w necie szukać , co najmniej w interpretacjach naczelników US lub dyrektorów IS
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 26, 2015, 09:50:21 pm »
No proszę, zobaczyłam tytuł wątka i omijałam szerokim łukiem, a tu polonistyczne pytanie :) Jak to się można zdziwić! Po mojemu leczniczo-rehabilitacyjny pisany z dywizem musi być i taki, i taki - naraz. Gdyby było inaczej, trzeba by napisać "leczniczy i/lub rehabilitacyjny". Co do reszty zagadnienia, to się nie wypowiadam, bo się nie znam i nie mam pewności, czy chcę poznać; choć z pewnością to przydatna wiedza  :)
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Rozliczamy podatek
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 27, 2015, 09:48:57 am »
Ale mimo wszystko panienka, to dla mię słowo pejoratywne.

no dobra.......teraz będziemy gadać, że to tę niezamężną z informacji podatkowej Tojka wpędziła w kozi róg  ;D  ;D
 
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1