Autor Wątek: Występowanie raka gruczołu krokowego w rodzinie może być czynnikiem ryzyka  (Przeczytany 2514 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno


Wyniki najnowszego badania wskazują, że u kobiet u których w rodzinie występował rak gruczołu krokowego u krewnych pierwszego stopnia ryzyko wystąpienia raka piersi może być zwiększone.

czytaj dalej:

http://www.amazonka.org.pl/wystepowanie-raka-gruczolu-krokowego-w-rodzinie-moze-byc-czynnikiem-ryzyka-wystepowania-raka-piersi/


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Marzenka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Występowanie raka gruczołu krokowego w rodzinie może być czynnikiem ryzyka
« Odpowiedź #1 dnia: Października 23, 2015, 02:46:53 pm »
Oczywyście, bo z tego co się orientuję to ten sam gen za to odpowiada - BRCA2. Warto go sobie przebadać.

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Występowanie raka gruczołu krokowego w rodzinie może być czynnikiem ryzyka
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 18, 2016, 08:56:37 pm »
U mnie w klanie by się zgadzało: jedyne przypadku nowotworu to właśnie gruczoł krokowy u dwóch braci mojej mamy. I rak trzustki i wątroby u córki jednego z nich...Więcej raków nie stwierdzono. Wokół udarowcy, wylewowcy, cukrzycy...
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Występowanie raka gruczołu krokowego w rodzinie może być czynnikiem ryzyka
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 18, 2016, 09:49:45 pm »
U mnie BRCA nie wykryto... A wujek zachorował jako ostatni, po cioci i po mnie i po swojej żonie (no i niech już więcej tych raków nie bedzie! )
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia