Autor Wątek: zespół ręka-stopa  (Przeczytany 8872 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
zespół ręka-stopa
« dnia: Kwietnia 10, 2015, 09:12:11 am »
zespół ręka-stopa (HFSR – hand-foot skin reaction/palmar and plantar erythrodysesthesia) jest częstym powikłaniem leczenia inhibitorami kinaz tyrozynowych

ciekawy artykuł o profilaktyce (klik):



http://www.eonkologia.pl/Profilaktyczne-dzialanie-kremu-z-mocznikiem-w-zespole-reka-stopa-wywolanym-sorafenibem-,16348.html



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline sasky7

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1003
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 16, 2015, 03:50:18 pm »
To coś dla mnie.

Od jakiegoś już czasu zaczynam odczuwać dolegliwości: suche dłonie i stopy oraz wrażenie napiętej, pękającej skóry.

P.s. krem z mocznikiem aplikuję na stopy, więc tam dolegliwości są łągodniejsze.

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 16, 2015, 05:03:24 pm »
Dzisiaj na rozmowie w moim centrum poskarżyłam sie na neuropatie palców nóg ,lekarka powiedziała ,że należy zmieszać cynamon z olejem i tym nacierać - podobno pomaga.Moja lekarka domowa zapisała mi lek ,ale mam dosyć chemii w sobie.Nie chcę połykać następnej tabletki ::((
Natalia

Offline sasky7

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1003
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 16, 2015, 10:08:40 pm »
Czy neuropatia i zespół ręka-stopa to to samo?

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 16, 2015, 10:28:38 pm »
Tego nie wiem.Neuropatia to uszkodzenie nerwów palców nóg i rąk.Czuje sie drętwienie,są one nieczułe i czasami bolą.
Natalia

Offline sasky7

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1003
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 17, 2015, 03:59:44 pm »
Wśród objawów ubocznych ogólnych najczęściej wymienia się:
1. ...
2. ...
...
13. Najbardziej charakterystycznym, często występującym objawem ubocznym podczas stosowania preparatu kapecytabina (Xeloda) jest tzw. zespół ręka-stopa. Jest to zespół objawów charakteryzujących się uczuciem obrzęku, ciężkości wewnętrznych powierzchni dłoni i stóp, parastezjami tych okolic, czasem zaczerwienieniem i bólem. W zależności od nasilenia objawów wyróżnia się 3 stopnie zespołu:

I stopień
niewielkie zaczerwienienie (zaróżowienie) wewnętrznych powierzchni dłoni i/lub stóp, obrzmienie, parestezje, swędzenie - niewielkiego stopnia, nie zaburzające codziennej, normalnej aktywności dziennej

II stopień
obrzęk, parestezje, ból - powodujące utrudnienia w normalnej, codziennej aktywności

III stopień
znaczny ból, zaczerwienienie, łuszczenie, pękanie naskórka utrudniające wykonywanie codziennych czynności i/lub chodzenie

W każdym przypadku wystąpienia zespołu ręka-stopa należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego, który zdecyduje, czy istnieją wskazania do okresowego przerwania terapii lub/i ewentualnego zmniejszenia dawki leku. Nie przerwanie leczenia na czas może nasilić objawy i spowodować, że leczenie nie będzie mogło być kontunuowane! Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do wystąpienia objawu w stopniu III !

***
Tyle mądrości na temat zespołu ręka-stopa, spisanych z mojej "Informacji dla pacjentów leczonych chemioterapią zawierającą winorelbinę (navelbinę), kapecytabinę (Xelodę), 5-fluorouracyl", którą dostałam od chemioterapeutki w CO-I

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 18, 2017, 04:46:10 pm »


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 19, 2017, 12:06:23 am »
Wśród objawów ubocznych ogólnych najczęściej wymienia się:
1. ...
2. ...
...
13. Najbardziej charakterystycznym, często występującym objawem ubocznym podczas stosowania preparatu kapecytabina (Xeloda) jest tzw. zespół ręka-stopa. Jest to zespół objawów charakteryzujących się uczuciem obrzęku, ciężkości wewnętrznych powierzchni dłoni i stóp, parastezjami tych okolic, czasem zaczerwienieniem i bólem. W zależności od nasilenia objawów wyróżnia się 3 stopnie zespołu:

I stopień
niewielkie zaczerwienienie (zaróżowienie) wewnętrznych powierzchni dłoni i/lub stóp, obrzmienie, parestezje, swędzenie - niewielkiego stopnia, nie zaburzające codziennej, normalnej aktywności dziennej

II stopień
obrzęk, parestezje, ból - powodujące utrudnienia w normalnej, codziennej aktywności

III stopień
znaczny ból, zaczerwienienie, łuszczenie, pękanie naskórka utrudniające wykonywanie codziennych czynności i/lub chodzenie

W każdym przypadku wystąpienia zespołu ręka-stopa należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego, który zdecyduje, czy istnieją wskazania do okresowego przerwania terapii lub/i ewentualnego zmniejszenia dawki leku. Nie przerwanie leczenia na czas może nasilić objawy i spowodować, że leczenie nie będzie mogło być kontunuowane! Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do wystąpienia objawu w stopniu III !

***
Tyle mądrości na temat zespołu ręka-stopa, spisanych z mojej "Informacji dla pacjentów leczonych chemioterapią zawierającą winorelbinę (navelbinę), kapecytabinę (Xelodę), 5-fluorouracyl", którą dostałam od chemioterapeutki w CO-I


Nie mogę !!!

Sasky   ::((  ::((
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 19, 2017, 08:58:27 am »
Parabolciu?


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: zespół ręka-stopa
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 19, 2017, 10:03:07 am »
Parabolu  :oklaski: za zapamiętywanie 
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++