Autor Wątek: zapobieganie nudnościom i wymiotom  (Przeczytany 3038 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
zapobieganie nudnościom i wymiotom
« dnia: Marca 26, 2015, 02:49:00 pm »
znalazłam ciekawy artykuł jak zapobiegać nudnościom i wymiotom (klik na link):


http://www.alivia.org.pl/zapobieganie-nudnosciom-i-wymiotom-po-chemioterapii/


Nudności i wymioty powstają w wyniku pobudzenia receptorów w ośrodkach zlokalizowanych
 w jelitach, żołądku i mózgu, wykrywających substancje szkodliwe, a do takich z pewnością należy chemioterapia. Za wystąpienie wymiotów odpowiada bezpośrednio ośrodek wymiotny zlokalizowany na pograniczu mózgu i rdzenia kręgowego. W powstaniu odruchu wymiotnego biorą udział substancje chemiczne, tzw. neurotransmitery, z których najważniejszymi są serotonina, dopamina i tzw. substancja P.



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: zapobieganie nudnościom i wymiotom
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 26, 2015, 08:01:52 pm »
"Aprepitant jest refundowany i dostępny w aptekach otwartych w cenie ryczałtowej w następujących wskazaniach: profilaktyka wczesnych albo opóźnionych wymiotów związanych z silnie emetogenną chemioterapią z zastosowaniem cisplatyny w dawce >70mg/m²; profilaktyka wczesnych i opóźnionych wymiotów związanych z silnie emetogenną chemioterapią z zastosowaniem doksorubicyny i cyklofosfamidu".
No właśnie. A przy epirubicynie z cyklofosfamidem już refundowany nie jest - a rzyganko takie samo :( Ot, enefzetowe absurdy. Na szczęście dostałam go za darmo, choć w teorii mi się nie należał.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: zapobieganie nudnościom i wymiotom
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 26, 2015, 08:08:34 pm »
to prawda - logika wg której NFZ refunduje leki to niezła zagadka  ::((


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich