Autor Wątek: Profilaktyka - jest czy nie ma?  (Przeczytany 16872 razy)

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #30 dnia: Marca 24, 2015, 05:23:15 pm »
 ::) ::)
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline Marzenka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #31 dnia: Października 23, 2015, 02:44:30 pm »
Najkuteczniejszą profilaktyką jest badanie genetyczne. Tzn. dzięki niemu możemy wiedzieć, co nam grozi - wynik uprawnia nas do wizyt u różnych lekarzy, ustalany najlepszą diętę, styl życia. Kontrolne badania również, ale warto wiedzieć w jakim kierunku? Może ktoś np. ma predyspozycje do czerniaka, to wtedy wie, że na solarium już nie ma co chodzić ;) u mnie właśnie tak było i na razie mam się dobrze :)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #32 dnia: Października 23, 2015, 02:47:36 pm »
Witam Marzenko,solarium zawsze było niebezpieczne i nie powinni z niego korzystać zwłaszcza młodzi ludzie
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #33 dnia: Października 23, 2015, 03:07:00 pm »
Marzenko, kontrola tak, ale oparcie się na samych wynikach genetyki, to w niektórych przypadkach, może być niedostateczne, bo przecież genetyka nie wszystko jeszcze odkryła.
U mnie babcia i mamusia miały raka, a u mnie póki co, mielą krew i nic nie znaleźli, ale i tak był to powód (znaczy choroby w rodzinie) to corocznych badań. A że stosowałam HTZ, to tym bardziej musiałam się badać.

Witam Marzenko  :-*
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8012
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #34 dnia: Października 23, 2015, 07:02:34 pm »
Miałam badania genetyczne. Genetycznie, to co przebadali jest ok, to skąd, to co mnie się trafia?
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #35 dnia: Października 23, 2015, 07:06:35 pm »
genetycznie uwarunkowane raki piersi, to tylko 15% wszystkich zachorowań, więc Ty lulu jesteś w tej większości ... i to podwójnie  ;D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Marzenka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #36 dnia: Października 26, 2015, 01:31:35 pm »
Ja słyszałam, że jak się wykryje np. mutację BRCA to aż 70% ryzyko na zachorowanie na raka piersi, więc to mi się wydawało bardzo dużo. Np. tutaj znalazłam takie informacje w artykule : https://zdrowegeny.pl/poradnik/rak-piersi-objawy-podloze-genetyczne-profilaktyka Myślicie, że to nie prawda? Ja się zastanawiałam nad zrobieniem, nie wiem czy warto?

Witam również wszystkich, przepraszam, że się nie przywitałam w pierwszym poście :*

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #37 dnia: Października 26, 2015, 05:04:11 pm »
witaj Marzenko  :0ulan: i się nie zastanawiaj tylko zrób  :)
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #38 dnia: Października 26, 2015, 06:14:49 pm »
Ja słyszałam, że jak się wykryje np. mutację BRCA to aż 70% ryzyko na zachorowanie na raka piersi, więc to mi się wydawało bardzo dużo (...) Myślicie, że to nie prawda?

to prawda, jest tak jak napisano w artykule:

"U nosicielek mutacji genu BRCA1 obserwuje się 50-80% ryzyko wystąpienia raka piersi i około 40% ryzyko raka jajnika. Ryzyko związane z mutacją genu BRCA2 jest mniejsze i wynosi ok. 56% dla raka piersi i 27% dla raka jajnika."

napisali też, że:

"Rak piersi, by osiągnąć dwa centymetry, rozwija się około 8 lat"   i to już nie jest prawda!



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Marzenka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #39 dnia: Października 27, 2015, 02:29:41 pm »
Czyli to ryzyko, 70% jest ogromne... ja się waham bo to jednak kosztuje, ale przecież zdrowie ważniejsze :)

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Profilaktyka - jest czy nie ma?
« Odpowiedź #40 dnia: Października 27, 2015, 03:20:39 pm »
Hmmm... nie ma ;-(

Ileż razy już słyszałam, że te badania się robi (scyntygrafia, test ROMA), gdy już się coś zacznie....
Profilaktyka w moim przypadku to badanie USG, RM piersi i dowcipne wypisywane regularnie przez niezastąpioną dr Siołek.
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.