Autor Wątek: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...  (Przeczytany 30150 razy)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 19, 2016, 02:30:28 pm »
mam koleżankę, która kilka lat walczyła z obrzękiem nóg spowodowanym....alergią!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 19, 2016, 03:15:42 pm »
urolog zaliczony, nerki zdrowiutkie, wyniki (krew i mocz) w normie. mówicie, żeby do kardiologa?...
albo do angiologa...
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 19, 2016, 05:51:00 pm »
a rodzinna co na to , przecież to ona powinna ruszyc mózgownicą i gdzies skierować?
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:04:23 pm »
naczynia limfatyczne uległy uszkodzeniu, więc naturalny obieg chłonki jest zaburzony i zastój może sie pojawić w różnych częściach ciała.

no ok, ale to jest lewa noga, a operację (mastektomię) miałam po prawej...

angiolog jest od żył? czym się różni od flebologa?

rodzinna obstawia "jakieś zatrzymanie wody, bo ona w różnych miejscach lubi się zatrzymywać". ale jakaś przyczyna tego musi być! ostatnio skupiłyśmy się na opuchniętym brzuchu (bo mam też obrzęk jamy brzusznej - też niewiadomo z czego), no ale do tej stopy wrócimy. dziś mnie tak bolała i tak była napięta, że z trudem chodziłam, to już nie jest problem "tylko kosmetyczny"

Amor, a ta Twoja koleżanka to jak do tego doszła, że to z alergii? i czy jej minęło?
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:08:35 pm »
meciu postaram się dokładnie wywiedzieć co i jak bo to już z 10 lat minęło jak owszem, całkiem ją wyleczono. Na pewno byłą jakas reakcja uczuleniowa na szczepionkę którą brała przed dalekim wyjazdem. I po tym zaczęły się obrzęki obu nog , pamiętam ,ze jak proste słupy je miała. W końcu chyba wylądowała u lekarza od obrzękow , w BYtomiu? no musze się dowiedzieć to dam cynk.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:29:44 pm »
dzwoniłam do niej , ale na razie nie odpowiada
meciu a odstawiłaś całkowicie sól? spróbuj bo powinno ciut pomóc, na noc podkładaj po nogi klin ( koc) by tez odpoczywały w nocy. Smaruj nogi jakims venorutonem czy czyms podobnym np. galvenox  by zwiększyć napięcie w skorze. I jakies ćwiczenia, wspięcie na palce ( ćwiczenia uruchamijące pompę miednicową), na pewno ruch, a unikac stania . Nogi zawsze wyżej. Są poradnie gdzie leczy się obrzęki i wcześniej diagnozuje np. w Krakowie. Może jakiegoś doplera powinni ci zrobić.
Meciu łykaj jakiś Dih lub podobne jest tego dużo , rutyna konieczna by uszczelnić naczynia, moze kup sobie rajstopy przeciwzylakowe i tez zobaczysz czy będzie ulga. A jak tam ta tarczyca? obadana ? bo chora tez może powodować obrzęki nog.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2016, 08:38:26 pm wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:47:24 pm »
Biedna ty  :-*
dobrze by było znaleźć kogoś kto ogarnie jednocześnie i układ limfatyczny i krążenia i to w całym organiźmie, bo to przecie ze sobą wszystko połączone. Na razie nic mądrego nie potrafię  doradzić, jakby co przyszło do łba, to się odezwę, no bo trzeba co wymyślić i Ci doradzić.

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 19, 2016, 09:43:41 pm »
Metka a jak Twoje serducho? Porozmawiaj na ten temat z Twoją rodzinna.Powinnaś zrobić serię badań: serce ,nerki ...
Natalia

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 19, 2016, 10:39:59 pm »
Metko, rozmawiałam parę dni temu z dziewczyną, która ma potwierdzony obrzęk limfatyczny nogi po stronie przeciwnej niż operowana. Ma też obrzęk ręki, tej bez węzłów. Nie myślałam, że coś takiego jest możliwe, ale jednak. Może tak jest i u Ciebie?
Współczuwam tak czy inaczej...
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 20, 2016, 07:36:02 am »
Jakosik pół nocy o tym myślałam.
No nie wiem, może się mylę, ale ja to jednak kładę na karb skitranego układu limfatycznego.
Po mojemu wywalony jeden "biegun" węzłów spowodował jego osłabienie.
Ale czy mogą być aż takie efekty i tak odległe.
A rozmawiałaś z p. Adamem, co łon by na to powiedział?

W każdym razie bardzo dobrze, że badasz się i wykluczasz inne przyczyny,
a w tak_zwanym międzyczasie trzeba by pomyśleć w jaki sposób go odciążyć.
Ja kiedyś myślałam o założeniu sobie w domu tych linek na których robimy pajacyki na rehabilitacji, bo ponoć uwalnianie pachwin u nas ważne.

Offline domina13

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 170
  • PAMIĘTAJ O PRZESZŁOŚCI, MIEJ PLAN NA PRZYSZŁOŚĆ, A
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 20, 2016, 07:39:19 am »
Metka ,a robiłaś ostatnio badania krwi na D-dimery i Inr?Ja do wczoraj miałam opuchnięte obie stopy przez tydzień też podejrzenie obrzęku limfatycznego(inne przyczyny na razie wykluczone) ,dopiero jak zwiększyłam dawkę Furosemidu,to przeszło,lecz za to dostałam strasznych skurczy(bo wypłukałam magnez i potas)więc ratuje się Asparginum,coś za coś :) Pozdrawiam!
4xAC,4xDXL Mastektomia Carcinoma ductale infiltrans mammae.ER-TS 4/8;PR-TS 8/8;HER 2;0 ;Ki67-2%(styczeń2014);
Wznowa:NST G2; ER-80%;PR-99%;HER2-0;Ki67-12,9%(maj 2015)xeloda x4;nawelbina x9;sindaxel x7;cisplatyna x3;zoladex+symex(kwiecień-sierpień),zoladex+egristrozol(wrzesień)

Offline danuta

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3459
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 20, 2016, 09:03:37 am »
metko, a próbowałaś odciążyć- udrożnić węzły chłonne w pachwinach? W Rosomaku duży nacisk był na masowanie pachwin i obojczykowych przed automasażem. Może gdybyś systematycznie masowała w pachwinach przepływ chłonki do nóg sie poprawi.
Spróbuj, to niewielka fatyga, a może masz zablokowany węzeł. Przydałby się moze masaż limfatyczny całego ciała, ale robiony przez dobrego fachowca.
6 x AT
mastektomia 2005
radioterapia
hormonoterapia

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Obrzęki, opuchlizny, opuchnięcia...
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 20, 2016, 09:15:33 am »
naczynia limfatyczne uległy uszkodzeniu, więc naturalny obieg chłonki jest zaburzony i zastój może sie pojawić w różnych częściach ciała.

no ok, ale to jest lewa noga, a operację (mastektomię) miałam po prawej...

angiolog jest od żył? czym się różni od flebologa?

http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/czym-jest-obrzek-limfatyczny,637099.html

meciu, w podanym przeze mnie linku jest mowa o flebologach (pierwszy raz słyszą o takiej specjalizacji); na angiologa mówią też naczyniowiec  :)
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."