Autor Wątek: obrzęk twardy  (Przeczytany 4185 razy)

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
obrzęk twardy
« dnia: Lipca 20, 2015, 11:46:04 pm »
Witajcie, może ktoś wie co zrobić z obrzękiem twardym pod blizną ?
Moja mama już ponad miesiąc po operacji, nadal ściągają chłonkę, kilka dni temu ubrała biustonosz żeby trochę się przyzwyczajać. Nagle ta chłonka zrobiła się twarda jak kamień ( 2 godziny po ubraniu biustonosza.
Na dodatek bardzo ją boli obojczyk po stronie operowanej, także już drugi dzień.

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 20, 2015, 11:52:07 pm »
Olga ja systematycznie masowałam moje piersi ( olejem arganowym) miejsce pooperacyjne zrobiło sie miękkie i biust przestał boleć
Natalia

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 20, 2015, 11:53:22 pm »
Dzięki Natalia, powiem Mamie, może pomoże

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 20, 2015, 11:55:36 pm »
Ale trzeba pamiętać, żeby rany były już dobrze wygojone.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 20, 2015, 11:58:14 pm »
Niech mama ćwiczy ile może .Na pewno dostała zestaw odpowiednich ćwiczeń.Kilka razy dziennie starczy 5-10 min
Natalia

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 21, 2015, 12:07:59 am »
tak, mówi, że wszystko wie i cos tam robi z ręka, kręci tak jakby żarówkę wkręcała, delikatnie głaszcze ręke. Od poniedziałku ma zaplanowaną radioterapię i rehabilitacje

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 21, 2015, 12:10:11 am »
a biustonosz ma dobry? nie za ciasny? może niech na razie nosi lekką protezę bawełnianą, przynajmniej dopóki tą chłonkę ma ściąganą. bliznę i obrzęk niech masuje - delikatnie, bez rozciągania skóry nawet bez olejku może być.
co do obojczyka, to może boleć z przeciążenia, po radioterapii, z niewłaściwej postawy - ta strona operowana odruchowo się chroni i kuli - garbi, ściąga łopatkę do góry i do przodu - to jest nieświadomy odruch i też może obojczyk z tego boleć (chociaż mnie boli bark). trudno na odległość powiedzieć coś konkretnego. może niech mamę obejrzy jakiś rehabilitant?


edit: w tym samym czasie pisałyśmy. czyli obejrzy :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2015, 12:12:56 am wysłana przez metka »
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: obrzęk twardy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 22, 2015, 12:24:25 am »
Obrzęk się pojawił w następnym dniu po pierwszym ubraniu biustonosza, nie był za ciasny, ale być może to było przyczyną, chociaż pani pielęgniarka, która ściąga chłonkę, mówi, że to nie biustonosz.
Była Mama dzisiaj z tym u rehabilitantów, powiedzieli, że oni sobie z tym poradzą, od poniedziałku zaczyna reh. Dziękuję Wam bardzo