Autor Wątek: Mammografia  (Przeczytany 51521 razy)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 04, 2013, 08:52:36 pm »
Dlaczego tak uważasz? Mnie się wydaje ,ze to dobrze ,jesli chce się rozwiać jakies podejrzenia. Trzeba pamiętać ,że oprócz implantu jest trochę ciała wewnątrz i skóra!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 04, 2013, 08:58:35 pm »
Przede mną badanie mammograficzne piersi zrekonstruowanej. Kto z was miał takie badanie? Wiem, że dunia. Czy jeszcze ktoś? Co z protezą? Nie ma strachu, że pęknie?
Ja miałam - raz, w Dolnosląskim Centrum Onkologii. To horror jakiś był, bo pani ściskała normalnie, a ja się kuliłam, bo się bałam, że mi ten implant pęknie w diabły, jak nie teraz, to w czasie jakimś odroczonym ::(( Nie dam sobie zrobić nigdy więcej. Mój "codzienny" onek zaraz po drugim zachorowaniu powiedział: No to teraz oszczędzimy na pani mammografii ;) i zleca mi tylko usg. A z kolei pani od usg, jak byłam ostatnio na oglądaniu wątrobianego meteora i próbowałam wyjęczeć gratis piersi ;) orzekła, że powinnam robić rezonans. Jutro przekażę to onkowi memu :D
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:11:48 pm »
hamaczku, zrozumiałam, że miałaś to mammo zrekonstruowanej piersi
Amorku- zaraz zadzwonię do Lusi
Mirusia - po plastyce robi się mammo, wyżej pisała o tym dunia, czy prześwietla się zrekonstruowane próbuję właśnie ustalic pytając o doświadczenia dziewczyn, a skierowanie dostałam od chirurga z Centrum Onkologii
będę dalej drążyć temat
prawdopodobnie trzeba będzie czekać,
czy nie uważacie, że zmiana jest za mała i dlatego trudno ją zdiagnozować?
jutro mam wizytę u mojej onkolog, zobaczymy, co ona powie
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:12:57 pm »
Tak, Kelu - zrekonstruowanej.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:22:57 pm »
No cóż.
Póki mamy gruczoł robimy mammo.
Jak słusznie Amorku zauważyłaś mammo "widzi" też ciało.
Po zrekonstruowaniu mamy, albo samo ciało (jak jest np. u mnie), albo ciało plus implant.
Ciało takie (w zrekonstruowanym cycku) jest widoczne na usg lub, jak twierdzicie, w RM.
Odstępujemy zatem, w sytuacji barku gruczołu, od mammo i pozostają nam te dwa badania.
Należy patrzeć również na trudy zw. z rekonstrukcją oraz możliwość uszkodzenia zrekonstruowanego cycka przez mammo.
Znam przypadek, gdzie lekarz rutynowo zlecił mammo. Po głębszym zastanowieniu i interwencji pacjentki, właśnie z uwagi na powyższe, wycofał się. Zleca teraz usg. Nie wiedziałam, jak z RM to nie pisałam.
Jestem pewna swojego zdania.
Jednak, jak będę na kontroli w Gliwicach z moim nowym nabytkiem zapytam o to i nie omieszkam Wam przekazać.


Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:32:46 pm »
Dodam tylko, że w tym przypadku, gdzie lekarz wycofał się z mammo była plastyka plus implant (z pleców).
Dziewczęta jeśli macie wątpliwości zapytajcie eksperta.

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:36:34 pm »
nasz ekspert zleca aniołowi (bo to anioła prowadzący doktor) rezonans obu piersi i to dość często (anioł ma jedną po rekonstrukcji, drugą powiększoną),

ja przez te 6 lat po rekonstrukcji miałam tylko usg tej piersi, jest tak 'zbudowana', że nie wyobrażam sobie, by jakoweś imadełko mammograficzne byłoby w stanie ją ścisnąć - technicznie niewykonalne  :o

natomiast jeśli chodzi o uszkodzenie w trakcie ściskania - podobno silikony mają dużo większą wytrzymałość
:-\


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:44:54 pm »
Ale w rezonansie się chyba nie ściska?
Nie wiem, bo też nie miałam. Anie chce mi się czytać.
W każdym bądź razie moim zdaniem chodzi o takie postępowanie, aby wybrać, jak najmniejsze zło. Oczywiście dla zrekonstruowanego cycka.
Swojego zdania nie zmieniam.
Chyba, że ekspert powie inaczej i da mi jeszcze pewność, że nic mi tam nie popęka.

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:49:04 pm »
W rezonansie nic się nie ściska
miałam rezonans 2 tygodnie temu
u mnie chodzi o dalszą diagnostykę
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:49:51 pm »
Cos takiego napisała kiedyś b.angel na rózowym:"teoretycznie można robić mammografię
dr Wiraszka mi tłumaczył, że doświadczony technik potrafi tak ustawić pierś żeby nie ściskać implantu ale faktycznie prościej zrobić MRI
 Ja poprosiłam dra o MRI i od kilku lat dostaję raz w roku skierowanie na to badanie (wcześniej miałam zawsze robione USG)".
  MIrusiu  w rezonansie nie ściska się piersi , leży się na brzuchu ,a piersi wkłada się do takich niby wytłoczek ( pamiętam co kiedyś pisały dziewczyny).
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:51:35 pm »
tak, tak, rezonans jest łaskawy, tylko mammografia polega na ściskaniu


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:52:37 pm »
Domyśliłam się.
Mam nadzieję, że będzie wszystko ok.
Trzymam kciuki  :)

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:55:20 pm »
A ja sobie wyobraziłam rezonans kręgosłupa i imadełko ściskające tenże właśnie...  xhc

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:57:44 pm »
Ja muszę odejść od tej dyskusji bo strasznie się rozemocjonowałam  ::((

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: Mammografia
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:59:24 pm »
Widać_widać.  ;)

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.