Autor Wątek: kasza jaglana - jak wykorzystac  (Przeczytany 12944 razy)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
kasza jaglana - jak wykorzystac
« dnia: Sierpnia 29, 2015, 12:09:29 pm »
Kasza jaglana, dobrze wypłukana na sicie zimną wodą i przelana wrzątkiem, nie będzie gorzka. Można też uprażyć ją na suchej patelni( potrząsać nią w trakcie , prazyc do momentu ,az zacznie leciutenko dymic i uniesic się będzie orzechowy zapach), uważając tylko na to, żeby jej nie przypalić. ( potem tez dobrze przelac ją wrzątkiem - nie będzie w niej charakterystycznej goryczki)
 1)zupa marchwiowa ( bez smaku marchwi)
składniki do curry:
-1 cebula
-3 plasterki imbiru
-0,5 łyżeczki kurkumy
-łyzeczka słodkiej papryki
-szczypta ostrej papryki
-szczypta soli
-butelka passaty( można kupic taka w butelkach ) pomidorowej
-2 zabki czosnku
-woda
-2łyzki oleju kokosowego
- sol i  dowolny syrop  do smaku
-posiekana kolendra i pietruszka
- 4marchewki
- 4 łyzki wiorki kokosowe
-pól szklanki kaszy jaglanej

poddusisc pokrojoną cebule z przyprawami czosnkiem ,dodac pokrojoną marchew wiorki, kaszę  i wodę - lekko gotowac przez 20 min
dodac passatę    sol, syrop i zmiksować  posypać zielonym

2) kluseczki z kaszy jaglanej
ugotowaną i wystudzoną kaszę zmiksować , dodac skrobię ziemniaczną  zagnieść ciasto i dalej jak na kopytka ! ugotować polac np. sosem owocowym Pycha!!
3) placki z kaszy jaglanej
2 jajka zmieszac z 150g jogurtu naturalnego, dodac kaszę ( mała miseczkę ), tylez mąki ( można ryzowej- dla bezglutenowcow  lub innej) , szczyptę sody oczyszczonej, cynamon lub wanilię,starte jabłko , odrobina soli
smazyc placki na oleju rzepakowym  z odrobiną masła klarowanego .Do każdego placka można powtykac plastry banana  lub inne owoce 
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 12:17:02 pm wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline latek

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 802
    • Arabia Saudyjska oczami Polaka
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 30, 2015, 09:56:51 am »
Ogórkowa zupa krem z kaszą jaglaną

Składniki

    pół szklanki kaszy jaglanej opłukanej gorącą wodą
    8 średniej wielkości ogórków kiszonych (można więcej)
    2 nieduże ziemniaki pokrojone w kostkę
    1 średniej wielkości cebula drobno posiekana
    opcjonalnie - 1 marchewka i 1 mała pietruszka starte na tarce lub pokrojone w cienkie słupki
    woda lub wywar mięsny - ok. 2,5 litra (można troszkę więcej, jeśli ktoś nie lubi gęstych zup)
    1 liść laurowy (wyjąć przed zmiksowaniem zupy)
    pieprz, sól ewentualnie koperek lub natka pietruszki i inne przyprawy wg uznania  (dodajemy mieszankę zioła zamiast soli - tutaj przepis - http://obiadoweinspiracje.blogspot.com/2013/12/zioa-zamiast-soli-mieszkanka-przypraw.html

Przygotowanie
Opłukaną gorącą wodą kaszę jaglaną zalać  3 - 4 szklankami wrzątku i gotować ok 40 minut na niewielkim ogniu (powinna być bardzo miękka).
W wywarze lub wodzie ugotować do miękkości ziemniaki i posiekaną w kostkę cebulkę (można też dodać startą marchewkę i pietruszkę), a następnie dodać starte na tarce ogórki.
Gotować aż ogórki będą miękkie.
Dodać ulubione przyprawy
Kaszę dokładnie zmiksować blenderem na gładką masę i dodać do zupy.
Gotować jeszcze 4-5 minut aby smaki się przegryzły i ponownie lekko zmiksować zupę


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2015, 10:02:12 am wysłana przez latek »
Motto
"Najlepszym sposobem korzystania z życia jest żyć w sposób niebezpieczny.
Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare
("Mad Mike" Hoare)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 30, 2015, 10:17:21 am »
o dzięki  , dawno ogórkowej nie robiłam , na upał może być fajna  lecę zrobić! ( mam swoje kiszone akurat do wykończenia a kasza jaglana ugotowana  jest u mnie zawsze - słuzy jako półprodukt do różnych potraw)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline latek

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 802
    • Arabia Saudyjska oczami Polaka
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 30, 2015, 12:41:14 pm »
Ja używam jaglane jako zagęszczacza, do Arabii przywoziliśmy duże ilości jaglanej z Polski.
Zagęszczałam jaglanką także zupę pomidorową i niektóre sosy, nawet te hinduskie i arabskie
Motto
"Najlepszym sposobem korzystania z życia jest żyć w sposób niebezpieczny.
Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare
("Mad Mike" Hoare)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 30, 2015, 12:51:41 pm »
Zupka wyszłą palce lizac , wczoraj była impreza wiec na kaca w sam raz  ;D) kwaskowa). Na drugie z jaglanego rozpędu  mam już przygotowane ciasto na placki jaglano-owocowe! :)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 30, 2015, 03:17:49 pm »
Super! Dziewczyny...dawać dalej! Wczoraj, przez pomyłkę mój młynarz odważył mi kilo kaszy jaglanej, zamiast mąki...wzięłam  :) I teraz chętnie to przerobię. Jeśli o mnie chodzi, to nie słodko. Ma któraś z Was taki "the best of " ?  Marchwiową i ogórkową na pewno łyknę.
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 30, 2015, 04:18:22 pm »
przecież te kluseczki a'la kopytka wystarczy polać ciemnym/jasnym sosem z mięchem/lub bez i już nie masz na słodko  ;)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 30, 2015, 05:29:06 pm »
Brawo Tijka- myślisz jak prawdziwy kucharz! :) moje przepisy na kluski i na placki nie zawierają cukru wiec można tak zrobić jak zaproponowała  Tojka a i placki  da się przygotować wytrwanie- zamiast owocow warzywa , zamiast wanilii czy cynamonu - ostrą paprykę , zioła, czosnek ,cebulkę itp, suszone pomidory czy tez dynię!
Przy okazji podam wam przepis na koktajl z wykorzystaniem najzdrowszego kleiku na świecie - congee, ale z kaszy jaglanej ! a to link dla zainteresowanych:
http://smakoterapia.blogspot.com/2013/11/congee-zoto-dla-wybranych.html
 
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 31, 2015, 09:03:39 am »
(...)kasza jaglana ugotowana  jest u mnie zawsze - słuzy jako półprodukt do różnych potraw)
Amorku, a można kaszę jaglaną ugotować w większej ilości, na zapas?
bo nie wiem, czy można ją z dwa dni przechowywać w lodówce  :-\
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 31, 2015, 11:20:56 am »
Beciu skoro napisałam,ze mam zawsze ugotowaną to chyba można przechowywać? ;D staram się raczej  nie jadać zepsutego jedzenia!(taki mały żarcik ;))
przeważnie mam na dwa dni , a nawet i na trzeci jadałam ,oczywiście zawsze stoi w lodówce.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 31, 2015, 05:48:48 pm »
tak tylko zapytałam  :P, bo przypomniał mi się temat makaronu i moje zdziwienie gdy pisałyśście, że nie powinien być przechowywany na następny dzień  :-\
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 31, 2015, 05:56:24 pm »
ja tak pisałam?? niemożliwe!
wiem,ze makaron jest najsmaczniejszy ugotowany i podany na świeżo ,ale to dotyczy wszystkiego!:)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 31, 2015, 06:29:26 pm »
jakieś paskudy się robią na makaronie, który zostawia się na drugi dzień w lodówce


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 31, 2015, 06:38:07 pm »
To jakoś te paskudny mnie się nie imają. Lubię makaron i jak gotuję to zawsze z zapasem. Wyciągając następnego dnia, nie oglądam go pod mikroskopem, tylko zajadam.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: kasza jaglana - jak wykorzystac
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 31, 2015, 06:55:01 pm »
też tak robiłam, ostatnio staram się jednak nie zostawiać na drugi dzień


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich