Autor Wątek: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo  (Przeczytany 6881 razy)

Offline Devilishka85

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 264
Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« dnia: Września 02, 2015, 01:00:46 pm »
Witam Was Dziewczyny,

Jestem tutaj nowa, ale Amazonką 2, 5 roku. Planuję rekonstrukcję piersi. Mam wyznaczony termin w Gliwicach na 07/12 ( tuż, tuż) Ale moja ekscytacja przeradza się w obawy po samej rekonstrukcji. Otóż mam 30 lat, nie rodziłam jeszcze, a chciałabym i planuję potomstwo, ale to też za jakieś ok 3 lata jeszcze, ponieważ nasze ukochane tabletki biorę jeszcze przez 2,5 roku. Zaproponowano mi w Gliwicach metodę TRAM. No i tu zaczynają się obawy. Czy aby na pewno ta metoda jest dla mnie odpowiednia, biorąc pod uwagę,że chcę w przyszłości zajść w ciążę? Zaznaczałam na każdej wizycie konsultacyjnej,że chcę i planuję ciąże, na co lekarze rzekomo odpowiadali,że to nie będzie miało wpływu. Zaczęłam śledzić różne wątki oraz informacje i wyczytałam,że metoda TRAM nie jest wskazana dla kobiet planujących potomstwo. Mogą być powikłania typu przepuklina, no i nie mam też tego mięśnia wtenczas...
Zapisałam się na konsultację w Bielsku Białej u dr Sirka, słyszałam od pacjentek,że to dobry chirurg plastyk, może co innego mi zaproponuje. Czy tutaj na forum są Dziewczyny, które po rekonstrukcji zaszły w ciążę po metodzie TRAM lub DIEP?
Pozdrawiam Was wszystkie :) >:D
".. Always look on the bright side of life ... "

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #1 dnia: Września 02, 2015, 01:49:32 pm »
Devilishko,

pytanie jest rzeczywiście istotne - ja nie potrafię Ci odpowiedzieć, bo znam tylko dziewczyny, które urodziły dziecko po rekonstrukcji, ale metodą ekspanderoprotezy - a ta nie narusza mięśni brzucha,

myślę kogo by można zapytać? na pewno oprócz onkologa, czy chirurga plastyka, swoje zdanie powinien wypowiedzieć ginekolog...

a dlaczego myślisz tylko o tych metodach rekonstrukcji?



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #2 dnia: Września 02, 2015, 04:07:52 pm »
Na chłopski rozum uważam, ze jeśli brzuch ma donosić ciążę, to lepiej by był kompletny. A ta metoda zabiera cały mięsień. Cięcie na całą szerokość brzucha też go osłabia. Jak z własnych tkanek, to bierz z pleców i uzupełniająco inplant. Tam mam i nie narzekam.
Mag dobrze prawi, ginekolog powinien tu mieć ostatnie zdanie.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #3 dnia: Września 02, 2015, 08:59:31 pm »
Aaaa......, widzę, że koleżanka już się rozejrzała  :)

I po Tram i po Diep można rodzić.
Moim zdaniem lepiej to robić po Diep.
Dopytaj w gabinecie, czy na pewno proponują Ci TRAM, bo ja myślę, że raczej się ktoś przejęzyczył.
Wg mnie, mimo wszystko ginekolodzy, będą cieńcy w te klocki.
No ale ich też pytać trzeba.
Tutaj na forum nie ma dziewczyn po tych rekonstrukcjach, resztę masz na pv  :)
 

Offline Devilishka85

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #4 dnia: Września 03, 2015, 10:21:53 am »
Hejoł :)

Dziękuję za odzew :) Magusiu, nie wiem czy mogę się tak zwracać do Ciebie :) Taką metodę zaproponowano mi w Gliwicach. Kiedyś ponoć robili też metodą ekspanderów, ale zaprzestali. Na początku konsultacji w Zespole Rekonstrukcji mój rozumek odbierał tę metodę jako jedyną dostępną dla mnie :) Rzekomo ekspander nie wchodził w grę, bo ja wraz z wykrytym guzkiem w piersi, miałam powiększone węzły chłonne śródpiersia i nadobojcza. Jak się okazało dwa niezależne od siebie gadziska, rak piersi i ziarnica złośliwa , taki ot pakiet 2w1 ;);) Z czasem zaczęłam pogłębiać temat metod rekonstrukcji, dlatego chcę skonsultować z chirurgiem plastykiem i mam na 14 go wizytę w Bielsku. Zobaczymy co powie. A i tak będę jeszcze bombardować w Gliwicach chirurgów pytaniami do grudnia, aby być pewną i na 100% przekonaną :)
Miłego dzionka!
".. Always look on the bright side of life ... "

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #5 dnia: Września 03, 2015, 02:12:54 pm »
kurcze, Devilishko, jesteś drugą osobą, którą znam z rakiem piersi i ziarnicą (tę drugą znam tylko przez telefon)

a może wyślij pytanie do naszych ekspertów? nie zaszkodzi zapytać naszego doktora onkologa i naszą panią doktor chirurg, co oni sądzą - w końcu jesteś ciekawym przypadkiem  ;)

bo tu trzeba wziąć pod uwagę obie Twoje choroby i ewentualne popsucie brzucha, który przecież ma spełnić ważną rolę  :)


na mój chłopski rozum, to najlepsza by była najmniej inwazyjna metoda - ekspanderoproteza, jeden zabieg, krótka rekonwalescencja - fotki sobie obejrzyj w naszej galerii na stronie głównej - te jak z plejboja to piersi naszej b_angel robione właśnie w ten sposób

no ale mój chłopski rozum może być za mały na te problemy  ;)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Devilishka85

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #6 dnia: Września 03, 2015, 02:33:22 pm »
Zdjęcia piękne, piękne Wy !
Mag dziękuję, napiszę, zasięgnę opinii Ekspertów.

Niestety drugie gadzisko chłoniak zdyskwalifikował mnie też do oszczędzającej operacji, bo guz był tylko 11mm. Po czasie może i lepiej,że tak się stało, jak się stało. :):)
Zależy mi i na rekonstrukcji i też na macierzyństwie :) A że jeszcze 2,5 roku łykania tamosia, to chciałabym wykorzystać ten czas na rekonstrukcję, która będzie odpowiednia do mojego przypadku :)
".. Always look on the bright side of life ... "

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #7 dnia: Września 03, 2015, 02:40:18 pm »

Mag dziękuję, napiszę, zasięgnę opinii Ekspertów.

tylko dokładnie opisz swoje choróbska i leczenie, czas jaki minął - żeby mieli jasny obraz, wtedy łatwiej im wyrazić opinię  :)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #8 dnia: Września 03, 2015, 08:13:40 pm »
Bardzo mi się podoba, że się rozglądasz i zasięgasz opinii, super dziewczyna  :)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #9 dnia: Września 03, 2015, 10:04:38 pm »
a ja tak zupełnie o czymś inszym ;)
(bo nie po drodze mi ani z rekonstrukcją ani z "kolejnym" macierzyństwem)
Devilishka85, Ty mądrze gadasz, dziewczyno :)
posłuchałabym Cię w realu :)
może wybierzesz się z nami na warsztaty?
ooooooooooo tu jest o onych warsztatach

http://www.amazonka.org.pl/wlacz-bezstres-warsztaty-dla-amazonek/
http://www.forum.amazonka.org.pl/index.php?topic=1054.0
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Devilishka85

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #10 dnia: Września 04, 2015, 09:02:35 am »
Ooo miło mi i dziękuję za zaproszenie. Szkoda,że te warsztaty wypadają w terminie 2 urodzin mojego Chrześniaka, Bratanka :):) No i jakże miałoby zabraknąć jego najukochańszej ciotki :):) Mam nadzieję,że będzie jeszcze okazja spotkania się w realu na jakiś warsztatach :)
Mirusia, trzeba korzystać z wiedzy i doświadczeń Was, bo kto jak nie my wiemy co czym się to wszystko "je" :)
".. Always look on the bright side of life ... "

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #11 dnia: Września 04, 2015, 09:51:57 am »
no szkoda  :-\ ale nie trzeba czekać na następne warsztaty - co jakiś czas organizujemy sobie spotkania w katowicach  ;)
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Devilishka85

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #12 dnia: Września 04, 2015, 09:57:39 am »
No to piknie :) Chętnie się spotkam jak będzie kolejne :) :D
".. Always look on the bright side of life ... "

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #13 dnia: Września 04, 2015, 10:18:03 am »
tu są nasze wewątki spotkaniowe:   http://www.forum.amazonka.org.pl/index.php?board=80.0

myślę, że po warsztatach, koniec września, początek października się skrzykniemy
miło Cię będzie poznać, Diablico  >:D


a w temacie wewątku niniejszego: nie mam pojęcia. samo cięcie na brzuchu nie jest przeciwwskazaniem (po cesarce też jest cięcie na brzuchu przecież i kobiety normalnie w ciążę zachodzą i nierzadko rodzą naturalnie), ale pewnie zależy ile tego mięśnia brzusznego wycinają. może noszenie jakichś pasów podtrzymujących byłoby rozwiązaniem i pomocą dla organizmu w zaawansowanej ciąży? nie wiem. pogadałabym z ginekologiem jednak, a wcześniej z chirurgiem jak wygląda to wycięcie.
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Rekonstrukcja piersi a macierzyństwo
« Odpowiedź #14 dnia: Września 04, 2015, 11:13:45 am »
Cześć Devilishko, bo jeszcze Cię nie przywitałam :) Na mój chłopski rozum dużo zależy też od czasu, który miałby upłynąć od operacji do ciąży. Bo jeśli to będzie kilka lat, to pewnie wielkiego problemu nie będzie, ale jeśli np. rok czy dwa lata, to może być trudniej. Ale to tylko takie moje gdybanie...
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)