Autor Wątek: Żurawina do mięsa, serów i nie tylko - każdy przepis mile widziany :)  (Przeczytany 2531 razy)

Offline latek

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 802
    • Arabia Saudyjska oczami Polaka
Paradoksem tej sytuacji jest to, że przyrządzać konfiturę z żurawiny  nauczyłam się w kraju, w którym żurawina nie rośnie i można kupić jedynie importowane owoce.
Tak przygotowaną żurawinę można podawać zarówno do pieczonych mięs, pasztetów, serów jak i do rozgrzewającej herbaty czy naleśników.

Składniki

    600 g żurawiny świeżej lub mrożonej
    250-300 g brązowego cukru (w zależności od tego jak słodka ma być konfitura)
    sok z jednej dużej pomarańczy
    1 łyżka stołowa miodu
    1/4 łyżeczki mielonego cynamonu lub 1 cała laska cynamonu
    opcjonalnie 1/4 łyżeczki cukru waniliowego lub szczypta gałki muszkatołowej
    opcjonalnie mała szczypta kashmiri chili lub duża szczypta mielonego czarnego pieprzu (jeśli żurawina ma być podawana tylko do mięsa, pasztetów lub serów).

Przygotowanie
Do garnka wlać sok z pomarańczy, dodać cukier, miód i przyprawy. Gotować do chwili rozpuszczenia się cukru mieszając od czasu do czasu (takie postępowanie pozwala lepiej wydobyć aromat przypraw). Wyjąć laskę cynamonu jeśli używaliśmy całej, dodać 4/5 umytej żurawiny. Gotować na małym ogniu około 30- 40 minut mieszając i delikatnie ugniatając żurawinę, po czym dodać pozostałe owoce i gotować na kolejne 10-15 minut, aż konfitura zacznie gęstnieć. Gorącą konfiturę przełożyć do słoików i odwrócić gorące do góry dnem. Ewentualnie można dodatkowo pasteryzować 10 - 15 minut, ale nie jest to konieczne.

Uwaga - podczas gotowania żurawina może pryskać.
Można dodać całość żurawiny od razu, ale my lubimy, kiedy część owoców jest cała.

Motto
"Najlepszym sposobem korzystania z życia jest żyć w sposób niebezpieczny.
Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare
("Mad Mike" Hoare)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Żurawina do mięsa, serów i nie tylko - każdy przepis mile widziany :)
« Odpowiedź #1 dnia: Września 14, 2015, 09:04:23 am »
Żurawinę od dawna używam jako dodatek do kotleta schabowego ( w Austrii podawana w każdym regionie )
Natalia

Offline latek

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 802
    • Arabia Saudyjska oczami Polaka
Odp: Żurawina do mięsa, serów i nie tylko - każdy przepis mile widziany :)
« Odpowiedź #2 dnia: Września 14, 2015, 09:09:02 am »
A ja właśnie mam do przerobienia jakieś 3 kilogramy i chcę zrobić żurawinę na kilka sposobów.
Nalewki mamy, więc będą tylko jakieś żurawinowe przetwory, z wyjątkiem żurawiny z jabłkiem, bo tego Wielbłąd nie lubi
Motto
"Najlepszym sposobem korzystania z życia jest żyć w sposób niebezpieczny.
Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare
("Mad Mike" Hoare)