Autor Wątek: Rak jajnika. Niech Polki decydują jak Angelina Jolie  (Przeczytany 1507 razy)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Rak jajnika. Niech Polki decydują jak Angelina Jolie
« dnia: Października 01, 2015, 10:58:44 am »
"Gdyby wszystkie chore miały wykonywane badania genetyczne, można byłoby wyłapać te z mutacjami genetycznymi, wcześnie ostrzegać spokrewnione z nimi kobiety i objąć je specjalnym nadzorem onkologicznym. U samych chorych możliwe byłoby wówczas leczenie spersonalizowane, czyli skuteczniejsze.

Z raportu onkologów wynika jednak, że tylko 10 proc. pacjentek ma wykonywane takie badania, mimo że NFZ pokrywa ich koszty. Prof. Maria Sąsiadek, konsultant krajowy ds. genetyki klinicznej, uważa, że trzeba tu bić na alarm. Skierowanie na to badanie lekarza nic nie kosztuje, brakuje jednak wiedzy o jego roli w leczeniu. W ciągu pięciu lat onkolodzy chcieliby doprowadzić do tego, by przebadać genetycznie 70 proc. chorych na raka jajnika."
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,139991,18939563,rak-jajnika-niech-polki-decyduja-jak-angelina-jolie.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_wysokieobcasy

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Rak jajnika. Niech Polki decydują jak Angelina Jolie
« Odpowiedź #1 dnia: Października 01, 2015, 05:27:27 pm »
znam młodą dziewczynę której mama jest amazonką, tata i babcia ze strony mamy zmarli na raka, żeby było ciekawiej mama jest lekarką i jak pytałam 2 tygodnie temu obie nie zgłosiły się na genetykę  :-\ młoda ma dwie córeczki
przypuszczam że wiele jest takich przypadków bo myślą lepie nie wiedzieć  >:(
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline Ewka_79

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1006
Odp: Rak jajnika. Niech Polki decydują jak Angelina Jolie
« Odpowiedź #2 dnia: Października 04, 2015, 09:41:02 pm »
Też myślę, a może się boją.
A ja wiem żem mutant więc już za dwa tygodnie na wycięcie. Już jestem posrana. Z tego wszystkiego to nawet okres dostałam, mój ostatni. Niestety  :-[
Rak pierwsi lewej potrójnie ujemny G3 -mastektomia podskórna piersi lewej z rekonstrukcją - grudzień 2014
chemioterapia 6xFEC, 3xTaxoter - 21.01.- 31.07.2015
radioterapia - 10.08. - 15.09. 2015
olaparib
profilaktyczna mastektomia piersi prawej i usunięcie jajników - X-WOMEN BRCA1

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rak jajnika. Niech Polki decydują jak Angelina Jolie
« Odpowiedź #3 dnia: Października 04, 2015, 10:10:24 pm »
Czemu niestety? Bez okresu fajnie jest ztx
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Rak jajnika. Niech Polki decydują jak Angelina Jolie
« Odpowiedź #4 dnia: Października 04, 2015, 11:21:14 pm »
Niestety??? bez jest super  a ile zaoszczędzisz na podpaskach!!!! :oklaski: :oklaski:
Natalia