Autor Wątek: Jak przygotować się do śmierci -  (Przeczytany 6495 razy)

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 05, 2015, 12:56:47 am »
Też to widziałam...Belgia ma najbardziej luzackie prawo w tym zakresie. Tam nie trzeba być w terminalnym stanie. Tam wystarczy (jak pokazali w filmie) nie chcieć żyć (np.z powodu ciężkiej depresji) i spoko załatwiasz sobie śmiertelny zastrzyk.
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 05, 2015, 07:50:15 am »
spoko załatwiasz sobie śmiertelny zastrzyk.

oj, chyba nie aż tak hup-ciup… Na szczęście. Rzeczywiście mają w tym (w innym też ;)) 'ludzkie' prawo, ale komisje lekarskie są wnikliwe i badają wszelkie możliwe środki leczenia; a w tym zakresie też są bardziej, hmmm…, ludzcy :) Podchodzą do wniosków wnikliwie i niezwykle poważnie.

Dyskusja rozwinęła się w kierunku eutanazji, natomiast artykuł zachęca do myślenia zostawienia testamentu śmierci - to jednak trochę coś innego.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 05, 2015, 05:26:29 pm »
teraz dopiero przeczytałam- i mam pytanie? czy już nadszedł czas?
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 05, 2015, 05:28:50 pm »
ja jeszcze nie przeczytałam  ;)

ale sądząc po tytule,  to raczej nigdy nie jest za wcześnie, natomiast czasem może się zdarzyć, że za późno  ;D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 05, 2015, 05:52:17 pm »
to chyba jestem przygotowana ( chyba- bo może mi się tylko tak wydaje) ! od dłuższego czasu wiem, że jest nieuchronna, że może zaskoczyć , staram się z nią oswoić i nie bać tak bardzo bo jest częścią życia przecież ( ale i tak się boję - jak to nieznanego).
Pamiętam co odpowiedział Spartakus na pytanie czy boi się śmierci?- " nie więcej niż narodzin"!!   myślałam nad tymi słowami setki razy. Wydaje mi się także, że im człowiek starszy, tym mniej boi się tego odchodzenia , ale i mój osiemdziesięcioletni  wspaniały teść  bardzo żałował , że wybiera się w ostatnią podróż, tak bardzo chciał jeszcze żyć!
 parę dni temu przeżyłam ogromny wstrząs,  związany z nagłym odejściem koleżanki z podstawówki. 
Przyjaciólka zapytała mnie czy wiem iż nagle ( prawdopodobnie tętniak) zmarła Basia? była oddziałową gdy leżałam te dwa razy w szpitalu.  Myślałam o niej intensywnie  pare dni temu, zaplanowałam ,że jak stuknie mi  w styczniu 10 lat, pojdę tam   m.in. do  niej   z podziękowaniami, bo bardzo mnie podniosła na duchu szczególnie po wznowie.  A tu takie info !!! w październiku pojechała na weekend i nie wrociła już  do domu i pracy. CHodziłam po cmentarzu w tym dniu , płakałam myśląc o niej i żałowałam ,ze nawet nie wiem gdzie ją pochowano.  Lamentowałam  cały dzień OLkowi  ,gadałam do Basi  w mojej głowie    i nagle - widzę nagrobek z jej nazwiskiem i zdjęciem ( przecież mogła być pochowana wszędzie nawet nie marzyłam ,ze znajdę jej grób) !!! to był szok, wciąż mam dreszcze na ciele ! Taka niespodzianka, radośc jakbym ją żywą spotkała!! Oj, nie mogłam zasnąc tej nocy!
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2015, 05:54:18 pm wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 06, 2015, 05:26:06 pm »
Agawo, w tym filmie starsza pani zaparła się , że nie chce żyć, bo"musi do zmarłej córki", więc ten "doktor Mengele" spokojnie umówił się z nią na dzień i godzinę. Nawet reżyser i operator pytali...że może trzeba z nią więcej pogadać, odwieść...a doktor, że on kilka razy z nią miał, owszem spotkania, ale kobita zwyczajnie nie chce dalej funkcjonować i koniec. Wiec co poradzisz? 8). No i pokazali tę śmierć ...Tu pozostałam w szoku. Naprawdę doszło do tego błyskawicznie i bez ceregieli. Tak chyba tez nie może być!
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 06, 2015, 05:56:31 pm »
w tym filmie starsza pani zaparła się (…)

w którym filmie?

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 06, 2015, 08:30:28 pm »
Ostatnio czytałam ksionżkę traktującą o tym.
Też Belgia. Bardzo dobra. Facet z porażeniem czterokończynowym.

Offline Krynia58

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 06, 2015, 09:27:38 pm »
I jeszcze w około-temacie, bo mi się dopiero teraz przypomniało ;)
Fajna (  8)) książeczka w powyższym temacie dla dzieci; do wspólnego czytania :)

Agawo, a czy możesz podać tytuł?
Latem umarł mój brat cioteczny. Jego syn nie potrafi do dziś przekazać swojemu najmłodszemu czterolatkowi, że dziadek umarł....
Za to opowiadają Małemu że dziadek jest chory, nie może przyjechać ale dzwonił wieczorem itp....
Nie mogę przestać myśleć o tym jak Kubek rozglądał się w sobotę po cmentarzu, bo myślał że będzie tam dziadek.
Na moje pytanie po co ta fikcja powiedzieli że chcą Małego chronić i że zrozumie, jak podrośnie.
Dali zresztą do zrozumienia że nie chcą o tym rozmawiać.
Moim zdaniem raczej nie potrafią....
Może odpowiednia lektura pomogłaby im znaleźć właściwe słowa?
Rak zrazikowy naciekający w obu piersiach.
Listopad 2011-kwiecień 2012 chemioterapia przedoperacyjna AT x 8.
08.05.2012r. - obustronna mastektomia z usunięciem węzłów chłonnych, przerzut raka w jednym węźle.
Lipiec 2012r. - radioterapia.
Rak hormonozależny, tamoxifen od czerwca 2012r.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 07, 2015, 10:17:52 am »
dopiero teraz zobaczyłam, że linka nie wkleiłam od razu; zaraz spróbuję odszukać; wyszukiwarka nie chce tak od razu pokazać…nie mogę sobie tytułu przypomnieć..

znalazłam - http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/2012/10/smierc-ksiazki-oswajajace.html
czytałam i o niej wspominałam: "Kiedyś, kiedyś…"
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2015, 10:27:44 am wysłana przez agawa »

Offline Krynia58

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 07, 2015, 10:17:22 pm »
Dzięki, Agawo  :-*
Rak zrazikowy naciekający w obu piersiach.
Listopad 2011-kwiecień 2012 chemioterapia przedoperacyjna AT x 8.
08.05.2012r. - obustronna mastektomia z usunięciem węzłów chłonnych, przerzut raka w jednym węźle.
Lipiec 2012r. - radioterapia.
Rak hormonozależny, tamoxifen od czerwca 2012r.

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 05, 2015, 04:13:40 pm »
trudne to, trudne...

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Jak przygotować się do śmierci -
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 05, 2015, 04:45:02 pm »
Za mojej młodości nie mówili lekarze pacjentowi, że ma raka, że rokowania takie, a takie...
Dziś to normalka, nawet czasem przegięcie w drugą stronę, mówią, że rokowania kiepskie, a w rzeczywistości chory daje radę  :)
Niestety, to jedyne, co jest sprawiedliwe na tym świecie, że kończy się nasza bytność na nim, nie wykupimy wieczności, stąd być może religie (nieśmiertelność duszy, zmartwychwstanie, czy reinkarnacja) i poszukiwanie nieśmiertelności.

Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++