Autor Wątek: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię  (Przeczytany 12952 razy)

Offline Kulka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 7
Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« dnia: Listopada 21, 2015, 06:11:45 pm »
Witajcie,

jestem nowa na forum.

Sama dwa lata temu miałam swoją rakową historię (nie piersi), a teraz chora jest moja Mama, 49 lat (rak piersi).
Wiem, że w leczeniu kluczowy jest czas, dlatego martwię się, bo przed operacją nie było wiadomo czy to rak czy nie rak (biopsja gruboigłowa skończyła się 11 nakłuciami i brakiem wyniku),a po operacji okazało się że to rak. Nie został pobrany węzeł wartowniczy, lekarz najpierw powiedział że w środę wstrzykną znacznik i w ubiegły czwartek miał zostać pobrany węzeł, ale potem się wycofał twierdząc że jednak 'to za szybko'. Samo czekanie na wyniki operacji trwało 2 tygodnie, teraz czekanie na pobranie węzła (wciąż nie mamy terminu), potem na wynik pobrania węzła, a potem na dalsze kroki... Czy to nie za długo? Operacja była oszczędzająca (nawet wartownika), bo lekarz spodziewał się, że to nie będzie rak.. Najgorsze, że mamy opis po łacinie a w szpitalu jest taki nawał pacjentów że nie było czasu na wytłumaczenie co to znaczy...

Dajcie znać ile według Waszej wiedzy średnio czeka się na radioterapię po operacji.

Dzięki serdeczne i wybaczcie, jeśli powielam jakiś wątek.

Pozdrawiam,

Kulka

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 21, 2015, 06:17:50 pm »
Pierś musi się wygoić ,nie pamiętam dokładnie ale ok 4 tygodni .W jakim ośrodku jesteś? Nie można umówić się z onkologiem prowadzącym? Popytać i ustalić terminów?
Natalia

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 21, 2015, 06:27:17 pm »
do 8 tygodni to jest chyba ok

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 21, 2015, 06:39:30 pm »
cześć Kulko,

najważniejsza w tej chwili kwestia to wynik hist-pat - bo od niego zależy, cze nie trzeba najpierw zlecić chemioterapii,
wtedy kwestia naświetlań schodzi na drugi plan, chyba, że lekarz zapewnił już, że nie będzie chemioterapii,

dawaj ten wynik po łacinie - postaramy się rozszyfrować
  :D




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 21, 2015, 06:40:30 pm »
A chemioterapii nie będzie? Bo jeśli tak, to radio jest dopiero po chemii, za to chemię należałoby podać do 8 tygodni.

PS. Przyznam, że nie rozumiem za bardzo postępowania lekarza z tym węzłem. Dlaczego twierdzi, że na pobranie węzła jest za wcześnie?
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 21, 2015, 07:58:41 pm »
A chemioterapii nie będzie? Bo jeśli tak, to radio jest dopiero po chemii, za to chemię należałoby podać do 8 tygodni.
jeśli jest G1 to chemia nie potrzebna
jeśli G2 z czystymi węzłami (czego jeszcze nie wiadomo) + hormonozależny , ale nie pamiętam jakie HERy, to w naszym poznańskim WCO chemii nie podają

nie rozumiem co ten lekarz wymyśla z  węzłami (jaki jest powód tego "za wcześnie" ), przecież to ważne
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 21, 2015, 08:04:30 pm »
jeśli byłaby chemia to po niej maksymalnie do miesiąca musi być naświetlanie
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 21, 2015, 08:10:54 pm »
Chemię skończyłam w listopadzie, radio zaczęłam w styczniu - ale było to 12 i pół roku temu, teraz, z pakietem, pewnie szybciej.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 21, 2015, 08:12:00 pm »
ja równo po miesiącu od chemii zaczęłam radio
tez jestem po operacji oszczędzającej
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 21, 2015, 08:16:57 pm »
mnie tak moja onka powiedziała
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline Kulka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 21, 2015, 10:56:23 pm »
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi!

Lekarz najpierw chciał załatwić wszystko szybko, ale podobno konsylium zadecydowało inaczej (to za szybko).
Może po prostu mieli już zapchany grafik i nie było terminu.

Mama nie leczy się w Centrum Onkologii tylko w szpitalu specjalistycznym.

Wynik badania:

Carcinoma partim intraducatale (G 1) - cribriforme et comedo (circa 40%) et ducatale invasivum (G1). Infiltratio microfocalis telae peritumoralis. Diameter tumoris 1,6 cm. Fibrosclerosis, adenosis, ductectasiae, cystes simplices, hyperplasia fibroadenomatosa focalis. Metaplasia apocrinalis. Margines dolny - 2,3 cm, przyśrodkowy - 1,5 cm. Microfoci carcinomatosi. Zachowany margines (przedni) szerokości 1 cm od mikroognisk. Fibrosclerosis, adenosis, ductectasiae. Margines głęboki 1 cm. Adenosis, ductectasiae. Margines górny 1,5 cm.  Dominatio telae adiposae. Fibrosclrosis, adenosi, adenosis sclerosans, ductectasiae, cystes simplices. Margines przyśrodkowy - 2 cm. Ocena receptorów i poliferacji w toku.

Czyli wygląda na to, że wynik jest niepełny na tę chwilę i na to też jeszcze dodatkowo będziemy czekać.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2015, 11:00:28 pm wysłana przez Kulka »

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 21, 2015, 11:06:23 pm »
chciałam rzec, że piękne duże marginesy zachowano :)
nooooo i G1 - chemii chyba nie będzie - raczysko złapane w dobrym momencie :)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 21, 2015, 11:15:13 pm »
wszystko zależy od receptorów, na które trzeba czekać - jeśli rak będzie potrójnie ujemny, to możliwa jest chemioterapia,
jeśli będzie mocno hormonozależny i HER2 ujemny, to może być tylko radioterapia,


Kulko,
z wyniku wynika tylko, że guz 1,6cm - rak wewnątrz przewodowy i przewodowy inwazyjny z częścią comedo - stopień złośliwości najniższy G1, marginesy czyste - wszystko dobrze!
no i tam jeszcze w piersi cysta, gruczolakowłókniak itp - nic groźnego

dlatego teraz pierwsza rzecz, to dowiedzieć się, kiedy będzie reszta wyników i kiedy wreszcie zabiorą się za węzły!
dopiero po zbadaniu receptorów będzie można ustalić całe leczenie

przyciśnijcie ich tam i powodzenia!


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 22, 2015, 09:00:33 am »
ja miałam G1 i 3 minusy  ,ale ze był niehormonozalezny dostałam 4 AC
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Kulka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 23, 2015, 03:08:19 pm »
Bardzo Wam dziękuję za dobre słowa, czekamy właśnie w kolejce do lekarza, może dziś nam się poszczęści i dowiemy się czegoś więcej, i oczywiście spróbujemy Go przycisnąć żeby już ten wartownik był sprawdzony.