Autor Wątek: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego  (Przeczytany 4991 razy)

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« dnia: Stycznia 12, 2016, 10:43:24 pm »
Witam w Nowym Roku !  :)

Moja Mama przeszła mastektomię w czerwcu 2015 r., od września nasilił się problem z obrzękiem. Mama regularnie masuje rękę, ćwiczy w zakładzie rehabilitacji, robiony jest drenaż limfatyczny (trochę na NFZ, trochę prywatnie) ale obrzęk nie ustępuje (nawet jak się zmniejszy troszkę, to w następnym dniu powraca).

Centrum Rehabilitacji w Ustroniu zarejestrował mamę jako przypadek pilny, natomiast czas oczekiwania ok 18 miesięcy.

Może wiecie gdzie jest dobry ośrodek i krótsze kolejki, może z możliwością dopłaty własnych środków.

A może kompresoterapia ?

Też szukałam lekarza specjalisty do obrzęku limfatycznego, ale w naszej miejscowości nie ma.
Mama mieszka w Tarnowie (województwo małopolskie)

będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki i rady :)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 12, 2016, 10:54:06 pm »
Nie znam się na fachowcach od obrzęku, więc nic nie podpowiem, ale czy mama pracuje? Bo jeśli tak, to szybciej prawdopodobnie by było do sanatorium przez ZUS z prewencji rentowej.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 12, 2016, 10:57:50 pm »
to mama ma drenaże bez kompresji?
to trochę bez sensu

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 12, 2016, 11:00:32 pm »
Mama już nie pracuje, a bandażowania nigdy nikt nie polecał :(

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 12, 2016, 11:02:46 pm »
tzn. nie była zalecana kompresoterapia przez żadnego fizjoterapeutę, dlatego postanowiłam szukac lekarza, albo ośrodka, który specjalizuje się w leczeniu takich obrzęków

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 12, 2016, 11:07:33 pm »
to szkoda, bo bandażowanie daje szansę na polepszenie efektu terapii
ja miałam obrzęk dłoni, po nocy przrspanej w rękawiczce mobiderm zawsze była wyraźna poprawa
polecam też tabletki z ruszczykiem do łykania, jeśli nie ma przeciwwskazań typu nadciśnienie
jeśli obrzęk nie jest bardzo duży i jest miękki to na dzień rękawy/rękawiczki z cicatrexu też bardzo pomagają (to te stadardowe), poszukajcie rehabilitanta co się na tym zna, mi te rzeczy pomogły, miałam też drenaże, ale miałam wrażenie, że niewiele one dają

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 12, 2016, 11:29:32 pm »
Dziękuję bardzo za pomoc, mam nadzieję, że zadziała na rękę Mamy

Offline domina13

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 170
  • PAMIĘTAJ O PRZESZŁOŚCI, MIEJ PLAN NA PRZYSZŁOŚĆ, A
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 14, 2016, 07:55:38 am »
Podobno super wyniki w leczeniu obrzęku ma PROF. ANDRZEJ SZUBa
angiolog, hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych  we Wrocławiu Kierownik Kliniki 4 Wojskowy Szpital Kliniczny
poleca go Krystyna Weichman,byl tez program w interwencji czy uwadze,praktykował w U.S.A.
Sama jestem zainteresowana,lecz po zakończeniu leczenia onkologicznego (jeśli to kiedyś nastąpi )


4xAC,4xDXL Mastektomia Carcinoma ductale infiltrans mammae.ER-TS 4/8;PR-TS 8/8;HER 2;0 ;Ki67-2%(styczeń2014);
Wznowa:NST G2; ER-80%;PR-99%;HER2-0;Ki67-12,9%(maj 2015)xeloda x4;nawelbina x9;sindaxel x7;cisplatyna x3;zoladex+symex(kwiecień-sierpień),zoladex+egristrozol(wrzesień)

Offline Olga111

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 28, 2016, 10:35:08 pm »
Dziękuję za polecenie profesora. Myślę, że zdecydujemy sie na niego, może ma swoje skuteczne metody. Teraz u nas na miejscu poznałyśmy fajnego rehabilitanta, na razie okleił mamę plastrami na 2 tygodnie . Też zarejestrowałam Mamę do poradni leczenia obrzęku w Krakowie.
Tez chciałaby mama wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Szukamy ośrodka gdzie by się dobrze zajęli obrzękiem. W Ustroniu - Rosomak , ale czas oczekiwania jest długi, teraz może spróbujemy gdzieś z PEFRON . Może znacie sprawdzone ośrodki ?


Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Ośrodki leczenia obrzęku limfatycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 28, 2016, 11:44:30 pm »
pewnie z 95% ośrodków, w których są turnusy rehabilitacyjne (PFRON) "udaje", że leczy obrzęk
byłam kilkanaście razy na pefronowskich turnusach rehabilitacyjnych i rehabilitacyjnych z prewencji zusowskiej (choc tu jest już duzo lepiej - przez te 6 lat trochę zdobyli juz doświadczenia)- najczęściej to my amazonki musimy pokazywać/podpowiadać jak rehabilitować nasze rączki

np wirówka na rękę - amazonki kierowane na wirówki dla "zwykłych" kuracjuszy; takie wirówki mają za wysoko oparcie na ręce;
masaż boa - wkładają rękę do rękawa bez uprzedniego rozmasowania łopatki i usunięcia zalegającej chłonki, aby chłonka "z ręki" miała miejsce

Olgo, ja bym "walczyła" o Rosomak :)
a z tego co pamiętam, to w Rosomaku również sa turnusy rehabilitacyjne dofinansowywane z PFRON - zadzwoń i dopytaj
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym