Autor Wątek: Mastektomia  (Przeczytany 73559 razy)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #45 dnia: Maja 28, 2013, 08:06:01 pm »
Nie będzie to coś związane z oznaczaniem miejsca do wycięcia?
Głośno myślę. Sama nie wiem.
Na bloku operacyjnym nie robi się przecież EKG, ani innych badań.

Offline debora48

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 233
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #46 dnia: Maja 28, 2013, 09:59:49 pm »
Mirusia, w CO Ursynów, na drugi dzień po przyjęciu miałam robione podstawowe badania z krwi i EKG też/pamiętam,że schodziłam do specjalnego gabinetu /


Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #47 dnia: Maja 28, 2013, 10:03:35 pm »
Tak, tak, Deboro tylko mnie zaintrygował ten blok.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #48 dnia: Maja 28, 2013, 10:09:37 pm »
W CO na Ursynowie EKG robią na miejscu, przed operacją; schodzi się na inny oddział.

Nie będzie to coś związane z oznaczaniem miejsca do wycięcia?


Może Mirusiu masz na myśłi oznaczanie izotopami węzła wartowniczego? Robią dzień przed też w CO. Albo może słyszałaś o kotwicach?

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwca 04, 2013, 09:17:11 am »
Znalazłam ciekawą prezentację dziewczyny po mastektomii (21 lat). Ciekawe, że zaoszczędzili jej sporo skóry pod przyszłą rekonstrukcję.
http://www.youtube.com/watch?v=Ve5Ho8i1MI4

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwca 04, 2013, 10:11:31 am »
aniu, u nas też się to spotyka, nasza aurora - przy drugiej piersi miała taką właśnie "inną mastektomię" - zostawiono jej dużo skóry, by wykorzystać ją przy rekonstrukcji,
w Bydgoszczy to było
:D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwca 04, 2013, 10:27:41 am »
Miałam podobnie; może trochę mniej skóry mi zostawiono, ale fałdka była ;)

Jestem pod wrażeniem odwagi dziewczyny z filmiku...
Z ciekwością też podpatrywałam system podwieszania pojemniczka w woreczku na smyczy, super.

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwca 05, 2013, 04:43:00 am »
Moja mama już oficjalnie ca mammae sin. Chirurg ocenił, że ryzyko przerzutów do węzłów jest małe z powodu rozmiaru i lokalizacji guza (godz 12), więc zrobi wszystko co można by te węzły ocalić. Nie namawiał na rodzaj operacji. Sugerował mastektomię z powodu wcześniejszej radioterapii. Wyników immunohistochemicznych jeszcze nie ma.

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwca 05, 2013, 12:28:05 pm »

Z ciekwością też podpatrywałam system podwieszania pojemniczka w woreczku na smyczy, super.


ja mojego pieska tylko na takiej smyczy nosiłam (nawet za bardzo nie wiem jak można inaczej - w ręce? albo wiązać do piżamy? to strasznie niewygodne musi być). smycz na szyi i pod bluzką, w zależności od jej długości czasem od spodu leciutko piesek wystawał. na koncert też się tak wybrałam. mina panów_na_bramce - bezcenna ('ale nie wolno wnosić butelek z wodą' 'ale ja jestem po operacji' i myk, bluzka 5 cm do góry... 'a, to proszę, proszę')



a fałdki mi nie zostawili. miałam skórę zajętą i wyciachali całość, jeszcze ponaciągali tak, że teraz mam cieniuteńką jak papier śniadaniowy. ale grunt, że jest (no i lepszy śniadaniowy niż toaletowy )


co do badań przed operacją - miałam robione (nie pamiętam już jakie) jakieś dwa tygodnie(? - sprawdzę jak wrócę do domu) przed, z wynikami szłam na konsultacje do doktora, który je pooglądał i zatwierdził - to była przepustka do przyjęcia na oddział. w dniu przyjęcia była konsultacja z anestezjologiem, który również oblukał wsie wyniki i kartotekę, popukał, pogadał i dopiero jak on powiedział, że ok, to mogłam iść się zarejestrować do przyjęcia na oddział. a następnego dnia roboczego - cięcie.
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwca 10, 2013, 04:38:04 pm »
Czy to możliwe, że z materiału z biopsji nie oznaczyli stopnia ekspresji HER2? Właśnie dzwoniła mama i powiedziała, że są oznaczone tylko receptory hormonalne. A w ogóle lekarz powiedział jej, że na podstawie tych badań nie podejmują leczenia tylko trzeba czekać na histopatologię pooperacyjną.  :-\

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwca 10, 2013, 05:38:43 pm »
aniu
to była gruba igła?
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwca 10, 2013, 05:41:21 pm »
Nie mam pojęcia, wiem tylko że nakłuć było kilka.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwca 10, 2013, 06:03:41 pm »
aniu
jeżeli biopsja jest cienkoigłowa czyli tylko nakłucie - to najczęsciej mozna stwirdzić TYLKO, czy w pobranym materiale są komórki raka

podczas biopsji guboiglowej pobiera się na tyle dużo materiały, że można zbadać hery i hormonozależność

Biopsja cienkoigłowa (BAC - biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) – polega na pobraniu materiału komórkowego poprzez nakłucie guza cienką igłą. Dzięki zmniejszonej łączności, która cechuje utkanie tkankowe większości nowotworów, bez trudu aspiruje się (zasysa) do światła igły komórki z litych guzów rozrastających się w głębi tkanek.
Biopsję cienkoigłową stosuje się do ustalenia rozpoznania wyczuwalnych i niewyczuwalnych guzów. W przypadku guzów niewyczuwalnych biopsję wykonuje się pod kontrolą badań topograficznych (obrazowych) np. tomografii komputerowej (TK), mammografii, scyntygrafii, ultrasonografii (USG). Jest to tzw. biopsja celowana (lub inaczej: selektywna, wybiórcza)
Biopsja gruboigłowa(Oligobiopsja) – polega na pobraniu materiału tkankowego za pomocą igieł o średnicy powyżej 1,2 mm. Oligobiopsja jest wykonywana zazwyczaj po uprzedniej biopsji cienkoigłowej, o ile kolejna biopsja cienkoigłowa nie daje pewności uzyskania wystarczającej informacji diagnostycznej. Jest badaniem dokładniejszym niż BAC.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2013, 06:06:22 pm wysłana przez b_angel »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwca 11, 2013, 06:27:35 am »
To była raczej biopsja cienkoigłowa. Widocznie dla zbadania her materiału już nie starczyło. No nic, czekamy w takim razie dalej, za tydzień operacja.

Offline iśka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #59 dnia: Lipca 05, 2013, 12:33:47 am »

jestem miesiąc po :(