Autor Wątek: Nie daj się zwieść....  (Przeczytany 6991 razy)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Nie daj się zwieść....
« dnia: Kwietnia 07, 2013, 11:02:56 am »
Ja nie miałam chemii, nie miałam naświetlań tylko hormonoterapię. Wiele dziewczyn narzekało po całym agresywnym leczeniu na skutki uboczne. Gorsza pamięć, brak koncentracji.
Tak może być, ale może być też coś innego.
Mimo braku agresywnego leczenia zaczęłam mięć kłopoty właśnie z koncentracją, pamięcią. Wreszcie trafiłam do neurologa. Po pierwszym badaniu EEG jesienią 2012r. wynik już wskazywał na leczenie farmakologiczne, ale pani doktor zdecydowała na ponowne kontrolne badanie.
W lutym 2013 r. wynik był zdecydowanie gorszy. Lewa półkula (Zazwyczaj kontroluje mowę, odpowiada za myślenie logiczne, potrzebne do zrozumienia) działa niewłaściwie. Dostałam lekarstwa, które mają przywrócić normalność.
Piszę o tym w wątku o psychologii, bo często takie objawy mogą być brane jako wynik stresu, nieradzeniem sobie ze sobą.
W takim wypadku warto dla pewności zrobić sobie EEG, proste badanie.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 07, 2013, 06:18:02 pm »
Tak, Lulu, rzeczywiście przechodzenie raka i jego leczenie, oprócz innych 'dolegliwości', powoduje ogromny stres. I wiele z nas pogorszenie samopoczucia psychicznego, w tym zaburzenia pamięci i koncentracji, kładzie na jego karb.
I oczywiście, że stres może i tak się objawiać...

Ale wykonanie prostego badania jakim jest EEG pomaga zdiagnozować inne choroby i dzięki temu ich nie przeoczyć :)

Oczywiście sztuką jest namówinie lekarza na danie odpowiedniego skierowania ;)
Ale cóż to dla nas :)



Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 07, 2013, 07:40:21 pm »
Ja mam rodzinnego z otwartym umysłem, więc opis moich dolegliwości wystarczył, aby dać skierowanie do neurologa (niech następny lekarz wysłuchuje  :chichot:) i ten lekarz też podszedł profesjonalnie do sprawy, nawet uczynił więcej niż trzeba. Otrzymałam skrócony wykład medyczny.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 12, 2013, 10:11:05 pm »
Czytałam kilka artykułów, w których amerykańscy naukowcy dowiedli istnienia Chemo Brain, tzn mózgu po chemioterapii.
http://kopalniawiedzy.pl/nowotwor-piersi-chemioterapia-mozg-metabolizm-przeplyw-krwi-kora-czolowa-mozdzek-dezorientacja,861
aa tu znalazłam potwierdzenie tego w polskich badaniach http://www.termedia.pl/Czasopismo/Psychoonkologia-63/Streszczenie-15648  Przeprowadzono badania u 2 studentów u których występowały  zmiany po zakończeniu leczenia raka. Wykazano, że można pomóc badanym- stosować leki i trening "mózgu"
Kobieta uczestniczyła w psychologicznym treningu funkcji poznawczych; mężczyzna poddał się psychologicznemu treningowi poprawy procesów poznawczych oraz farmakoterapii lekami prokognitywnymi z grupy nootropowych.
 Wyniki badań pokazały, że pomoc psychologiczna pomogła w dojściu do dobrego poziomu większości sprawności poznawczych. Badani  po roku ciągle mieli niższy poziom uwagi, koncentracji.
 Kobieta, która nie korzystała z leków prokognitywnych, miała trudności z planowaniem, myśleniem wyprzedzającym działania.

Ja nie miałam hormonoterapii a mimo to pod koniec leczenia tzn po ostatniej chemii miałam problem z przypominaniem sobie nazw przedmiotów, zmieniałam słowa np. mówiłam półka a pokazywałam na parapet. Nie mogłam sobie przypomnieć nazw niektórych rzeczy. Jakaś forma bardzo delikatnej afazji. Na szczęście bardzo szybko te objawy ustąpiły:)


Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 12, 2013, 10:14:33 pm »
tak Justynko
większość z nas narzekała/narzeka na  objawy Chemo Brain
pisały my o tym na poprzednich forumach ....

ja często opowiadam jako anegdotkę jak to w piekarni chcąc kupić chałkę poprosiłam o "to zaplatane"  xhc
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 12, 2013, 10:16:19 pm »
ja to wszystkie kłopoty z "głową" zwalam na mój podeszły wiek  >:(

ale jeśli dobrze zrozumiałam, to z badania o którym piszesz, justynko, wynika, że bez leków pro - nie ma co ćwiczyć tych pozostałości szarych komórek?

a tyle mówią o ćwiczeniach na 'pamięć'


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 12, 2013, 10:26:58 pm »
Ja myślę sobie,  że to badanie było przeprowadzone na zbyt małej grupie badawczej. Poza tym chłopak dostał chemioterapię na raka jądra a dziewczyna na raka jajnika, która być może spowodowała większe uszkodzenia w mózgu.  Ja te badania interpretuję tak, że ćwiczenia pomagają dość do "wystarczająco dobrego" poziomu funkcji poznawczych, a leki mogą dodatkowo pomóc jeśli sam trening nie zadziała zadowalająco.

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 12, 2013, 10:31:44 pm »
eeee jaki podeszły wiek ??? jak Cię z córką można pomylić :P

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 12, 2013, 10:32:55 pm »
a to tylko z zewnątrz... i z daleka 

 xhc


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline ewawlo

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 12, 2013, 10:54:12 pm »
Ja myślę, że za te luki w pamięci odpowiedzialny jest też stres, który nam towarzyszył w trakcie leczenia. A poza tym czy powiemy chałka czy to zaplatane to i tak nas piekarz zrozumie :) . Natomiast ćwiczenie pamięci jest konieczne w każdym wieku, a w tym dojrzałym jeszcze bardziej,  niezależnie od tego czy była chemia czy też nie.
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2013, 11:08:08 pm wysłana przez ewawlo »
"O urodzie życia decyduje umiejętność cieszenia się chwilą" Marlena De Blasi

Offline Helena

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #10 dnia: Października 29, 2013, 12:04:19 am »
A ja myslalam ,ze tylko ja tak mam!!!Ja lubie rozwiazywac krzyzowki ,to moja pasja ,ale ostatnio dluzej mi to schodzi  ::((
kiedys szybko a teraz ???trudno jakos to przezyje ,ale o tych badaniach to spytam sie mojego lekarza ide w ta srode .
Czytalam jak wy nazywacie lekarzy naszych ,tylko juz wylecialo mi z tej glowy.Milego wtorku  ztx
Jutro wpadne  ztx

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #11 dnia: Października 29, 2013, 04:58:22 pm »
Tak, tak, Heleno. Ja też pasjami siedzę w krzyżówkach i też czasem mam problemy z prostymi hasłami.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Helena

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #12 dnia: Października 29, 2013, 11:12:59 pm »
Witaj Lulu:-)
Dlatego tak z zapalem to robie .
A tak wczoraj czytalam ktoras z was pisala ,zebym wypoczela albo poszla do fryzjera ...ja kiedys tak robilam ,a teraz 1 w tygodniu mi wystarczy ide na terapie i wracam wykonczona :'( a o fryzierze to moge tylko pomarzyc ...hi hi kiedys to byl moj jeden z 2 nawykow
isc i ulozyc albo sciac wlosy ,troche poczekam i urosna moze mocniejsze ???Mam takie ciche marzenie!!!
To do jutra ,bedzie ciezki dzien ,ale minie szybko :-)Milej i slonecznej srody dla wszystkich :-)Hela

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Nie daj się zwieść....
« Odpowiedź #13 dnia: Października 30, 2013, 12:24:54 am »
1 w tygodniu mi wystarczy ide na terapie i wracam wykonczona :'(

Bo terapia to bardzo ciężka praca...