Autor Wątek: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?  (Przeczytany 6796 razy)

Offline Aminda

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 240
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 14, 2016, 12:26:41 am »
"(…) badanie z Uniwersytetu Stanforda, gdzie działa znany program rozwijania opieki paliatywnej, pokazuje, iż ponad 80 proc. lekarzy nie chciałoby dla siebie samych żadnych agresywnych zabiegów w razie śmiertelnej choroby. Woleliby zero ingerencji i umieranie w swoim tempie, choć dla swoich pacjentów wybraliby agresywne działania. Zaskakująco wygląda przy tym badanie amerykańskiego Instytutu Medycyny, według którego w ostatniej dekadzie liczba osób, które cierpią na dolegliwy ból przed śmiercią, wzrosła o 12 proc. Liczba umierających pacjentów, u których pojawia się depresja, zwiększyła się o jedną czwartą.

Czyli, jak powiedział Kalanithi, mimo że nauka idzie do przodu, umieramy coraz gorzej."

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,145452,19566077,dobra-smierc-czy-lepiej-wiedziec-ze-sie-umiera.html#ixzz3z2fZTlhx


Ciekawa jestem, czy wyniki procentowe potwierdziłyby się w obliczu realnej choroby... ?
Tak mi się przypomniało, że kiedy dostałam do podpisania zgodę na chemię, przy jej lekturze miałam przemożną ochotę, by zwiać z gabinetu... Podpisałam. Dziś mija 5 lat od dnia, gdy zoperowano mi guza, pozbawiając przy okazji węzłów. Jestem. I liczę na dużo więcej. Pozdrawiam cieplutko :-)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 14, 2016, 09:17:27 am »
Odwzajemniam pozdrowienia Amindo i życzę by było jeszcze wiele piąteczek do radowania się doczesnością  :-*
I pisaj częściej. Widzę Cię często na forum, a literek brak  :-\
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Barbara

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 313
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 14, 2016, 08:23:50 pm »
Amindo też Ci gratuluję. Podobnie jak DanaPar życzę Ci wielu wielu lat w zdrowiu.
Mastektomia -09.2011
Rak piersi przewodowy inwazyjny, G2, Er i PGR dodatnie, HER2 (-), p T1b
Tamoxifen
Egistrozol

Offline Aminda

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 240
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 14, 2016, 08:56:13 pm »
Dzięki Dana i Barbaro :-) Wczytuję się i oswajam nawigację :-) Uzależniona fejsbukowo jestem i chyba mi tu obrazków i lajków brak ;-)
Myślę, że już coraz bardziej ogarniam, co oznacza, że może odezwę się częściej

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 14, 2016, 08:58:44 pm »
Ja też fejsbukowa ;) i też lajków brakuje ;)
Ale wiesz, my tu przyjmujemy zasadę, że kliknięcie 'lubię to' to za mało. My jesteśmy łase na literki. Na dużo literek.
Cieszę się, że jesteś z nami.
Masz lajka  :-*

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 14, 2016, 09:09:40 pm »
co oznacza, że może odezwę się częściej

Nie "może", tylko do roboty ;)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 14, 2016, 10:03:14 pm »
Amindo, gratuluję piąteczki i życzę kolejnych!

obrazki można i tu wklejać,
a lajki są dla mnie płytkim zamiennikiem literek, pójściem na łatwiznę, odwaleniem pańszczyzny, powierzchownym zaznaczeniem tego, że się jest... - jednym słowem: nie przepadam choć oswajam 
;)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Aminda

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 240
Odp: Dobra śmierć. Czy lepiej wiedzieć, że się umiera?
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 15, 2016, 07:59:44 pm »
Dzięki za gartki, za lajka i za "cieszę się, że z nami jesteś" :-) I wzajemnie, też się cieszę. I sama się dziwię, że jeszcze wolę czytać niż pisać, bo w sumie jestem z tych, którym się buzia nie zamyka. Choć właściwie powinnam powiedzieć byłam, bo od jakiegoś czasu przestroiłam się na odbiór. Ale coś czuję, że się rozkręcę :-) Hamaczku masz rację, w działaniu siła :)