Autor Wątek: Niespokojna menopauza  (Przeczytany 8433 razy)

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Niespokojna menopauza
« dnia: Kwietnia 19, 2016, 05:25:08 am »
Nie jest to co prawda choroba, ale nie wiedziałam gdzie wkleić...

10 lat temu wyzbyłam sie macicy bardzo "umięśnionej" i od tamtej pory miesiączki były symboliczne, a w 2011zrobiły się tak skąpe, że ich czasem nie zauważałam. Potem diagnoza rakowa, chemia i od maja 2012 miesiączka zniknęła, pojawiły się za to uroki menopauzy w postaci uderzen goraca i koszmarnej suchości "na dole". W pażdzierniku 2013 zrobiłam USG, gdzie doktor dopatrzył się w jedym jajniku jakichs pecherzyków. Miesiąc później objawy menopauzy ustapiły i pojawił się okres. I potem jeszcze kilka razy, ostatni raz  zauważyłam "coś" w maju ubiegłego roku. Jesienią robilam USG, lekarz orzekł, że jajniki już nie funkcjonują. A teraz wygląda na to, że znowu mam okres!!!  :o Czy to normalne? Jak się dowiedzieć czy mam ta menopauzę czy nie, bo wiadomo czym straszy doktor google?  ::((

Znajoma mojej mamy 2 lata po menopauzie zaszła w ciążę w wieku 54 lat. Lekarz leczył ją przez kilka miesięcy hormonami na... mięśniaki, aż zauważyła, że jej się w brzuchu coś rusza  ::((  Więc może i u mnie te jajniki (czy raczej pewnie jeden z nich) jeszcze czasem odżywa? Nie mam tu gdzie pójść do gina, a ceny są koszmarne nawet w Nicoyi.
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:39:40 am »
braju pamiętam jak gina mówila mi, ze mowi się o menopauzie jeśli nie miesiączkuje się rok. Gdy po tym czasie zaczyna się krwawic, bezwzględnie należy to skonsultować z ginekologiem. Być może twój organizm jest bardzo waleczny i nie odpuszcza ;) , ale dobrze byłoby uspokoić się u lekarza ! pewnie wszystko będzie  ok!  :-* :-* :-*
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:41:31 am »
Braja, właśnie wczoraj widziałam reklamę "testu" na menopauzę. Mówię do męża..... a po co to komu, albo masz menopauzę, albo nie.
A tu proszę, można nie wiedzieć.
Mimo tego, że jesienią robiłaś USG, zrobiłabym jeszcze raz.
Piszesz, że nie masz gdzie pójść do gina. Przyjeżdżaj do kraju i porób sobie wszystkie badania.
A może już na stałe zostaniesz?
Przytulasy zostawiam. :)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 19, 2016, 08:53:30 am »
może zbadanie poziomu hormownów by wniosło jakąś wiedzę?
ale rozumiem, że to wiąże się z wizytą u lekarza, więc nie będzie łatwe


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 19, 2016, 09:29:35 am »
Po 2 kursie chemii zatrzymało miesiączkę i już nie wróciła ale w przeciągu 9 lat dwa razy zdarzyły się incydenty pojawienia się krwawienia -miesiączki /nie wiem jak to nazwać /za każdym byłam u lekarza i łyżeczkowano macice ,lekarz przy wydawaniu wyniku stwierdzał ze to incydent i po prostu jajniki jeszcze coś próbują działać /usg pokazywało zanik/, Braju koniecznie z ginem skonsultuj  .
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 19, 2016, 10:16:51 am »
tak czy inaczej powinnaś to sprawdzić - ginekolog konieczny - być może powinnaś mieć wykonaną abrazję
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 19, 2016, 11:48:32 am »
takie krwawienia czasem się zdarzają, ale konsultacja ginekologiczna bardzo by się przydała


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 19, 2016, 12:26:08 pm »
Braja jak się wyzbyłaś macicy 10 lat temu ( tak piszesz) to miesiączka jest NIEMOŻLIWA.Koniecznie idź do lekarza
Natalia

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 19, 2016, 02:19:56 pm »
Natalio jest mozliwa jak najbardziej i ja regularnie miesiączkowałam. Oczywiscie w porównaniu z horrorem jaki mi fundowała wcześniej to był pikuś, a od 2011 miesiączki czasem nawet nie zauważałam. Teraz też zajeło mi 2 dni upewnienie się, dopiero wczoraj wieczorem nie mogłam miec watpliwosci, ze to jednak okres. Niewykluczone, ze miałam krwawienia w ciągu tego roku tylko ich po prostu nie zauważyłam. Na tym ostatnim USG wyszedł jakiś mięśniak  >:(, może to on tak bruździ.

Ale jak się zastanawiam to i PMS wystąpił, tylko przypisywałam go pogodzie.

Suchalku, wyjazd do Polski to kilka tysiecy złotych, które musieliby zapłacić moi emerytowani rodzice. stac ich na to tylko raz w roku i ten bilet jest juz zakupiony.

Co mnie wkurza najbardziej to, ze od lat nie mam juz nawet wkładów higienicznych. To nie jest jakaś "wielka miesiączka' ale gacie brudzi  ::((
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 19, 2016, 02:24:38 pm »
może to być tez endometrioza i być może miałaś ją, jeśli takie silne miesiączki miewałaś!( pewnie kawałek macicy zostawili- tak często robią.) trzeba skontrolować , ale bez paniki!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 19, 2016, 04:11:51 pm »
( pewnie kawałek macicy zostawili- tak często robią.)
noooo właśnie, bo jak by cała wycieli, to tak jak pisze  Natalia - miesiączkowanie jest niemożliwe
ale się zastanawiam, po cholerę ten kawałek zostawili  ;)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 19, 2016, 04:13:50 pm »
Też się zastanawiam, mówiłam wtedy chirurgowi, żeby wszystko chlasnął, z przydatkami włacznie, a on absolutnie odmówił i byl z tego dumny, że "tyle mi zostawił"  >:(
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 19, 2016, 04:26:55 pm »
Dokładne USG dopochwowe wykluczy, albo potwierdzi, czy są jakoweś jajeczka. W końcu młódka z Ciebie wciąż.
Jeśli wykluczą, to trzeba szukać przyczyny krwawienia (np. mięśniaki, polipy). Odżałuj na gina  :-\
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 19, 2016, 05:32:14 pm »
Moja mama weszła w menopauzę w wieku 55 lat, babcia mając lat... 65  ::((  Obie jednak dostały pierwszy okres w wieku 16-17 lat, ja mialam niecałe 12. A siostra cioteczna ze strony taty ma teraz lat 60 i menopauzy nie może zakończyć od 10 lat, do pracy wozi cały plecak ubrań, żeby się przebierać  ::((
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Niespokojna menopauza
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 19, 2016, 06:31:26 pm »
Może poty tej kuzynki z innej przyczyny
Ja w ogóle się niewiele pociłam, za to miałam inne objawy. A taki lekki rzut gorąca i ewentualnie kropelki na czole do dziś się zdarzają, ca 14 lat  ::(( ale żeby rzeczy zmieniać, to nigdy.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++