Autor Wątek: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego  (Przeczytany 31705 razy)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 19, 2013, 01:24:16 pm »
Istotnie dzieci mogą się nauczyć, że nie wszyscy biorą ich na ręce. Mój syn miał prawie 8 miesięcy jak go zaczęłam brać na ręce (z powodu zupełnie innej dolegliwości niż teraz), ale jak zobaczył moją mamę, to cały aż chodził (chociaż leżał), bo wiedział, że teraz będzie brany na ręce.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Bunia

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 19, 2013, 08:08:35 pm »
Mój wnuk już wie, że na babcię wchodzi się jak na drzewo, bo babcia nie może podnosić dużego chłopca.
Generalnie nie dźwigam w prawej ręce ale życie jest jakie jest i czasem złapię się na tym, że biorę coś lewą ręką a potem bezwiednie przekładam do prawej!
Dużo ćwiczę rękę i wzmacniam mięśnie pleców i brzucha, no, i codziennie - 2 razy masaż.
Niebo gwiaździste nad głową, prawo moralne we mnie. I. Kant

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 20, 2013, 12:32:15 pm »
Bunia, czy masujesz sama, czy masz masażystę?
I czy robisz to profilaktycznie, czy z obawy przed spuchnięciem ręki.
 xhc
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 27, 2013, 04:04:30 pm »
Zaraz po operacji, jeszcze w CO rehabilitant polecił żel do masażu. Używałam go przez jakiś czas, potem zmieniłam.
Teraz muszę do niego wrócić. Czy dobrze pamietam, że to Irena Eris Żel do masażu z arniką ?
Czy coś pokręciłam?
Dziewczyny, przypomnijcie mi.
Taki żel w plastikowym słoiczku. Sporawym.

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 27, 2013, 04:21:28 pm »
ja też taki żel pamiętam
nabyłam drogą kupna przed rekonstrukcją, do masowania nowo_powstałego biusta

Krem do masażu z arniką
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2013, 04:24:14 pm wysłana przez b_angel »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 27, 2013, 05:36:42 pm »
też takiego używałam,
moja pani Krystyna  - od rehabilitacji mojej łapki - też go używała i zapach pamiętam do dziś,
słoik rzeczywiście był wielgachny


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 27, 2013, 05:56:45 pm »
Ha, czyli mam całkiem niezła pamięć. Dzieki dziewczyny.  :)

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 27, 2013, 10:00:47 pm »
Ja się z trudem doczekałam rehabilitantki w szpitalu. Uparłam się, że zostanę na sobotę, bo do piatku żadna się nie zjawiła.

W końcu przyszła, kompletnie nieświadoma faktu, że bedzie nie jedna uparta pacjentka, ale 8 dziewczyn po operacji! Zabrako jej ksero z opisem ćwiczeń.

To juz i tak było późno dla mnie. Po operacji położpno nam kliny w takiej pozycji, że ręka była zgięta w łokciu. I już nastepnego dnia miałam przykurcz.

W domku ćwiczyłam przykładnie, ale przykurcz nie ustapił, pojawił sie również ból nadgarstka. Udało mi się wkręcić "po znajomości" szybciej na rehabilitacje w szpoitalu. Na przykurcz pomogło bardzo, na dłoń... zaszkodziło. Zlecono mi zły zabieg, w dodatku wykonywał go student praktykant, piszczałam z bólu. Potem jeszcze "doprawiła" mnie sprzedawczyni w sklepie medycznym, usiłując naciągnąć mi rękaw przeciwobrzekowy, w rezultacie czego miałam go na dłoni i w żadna stronę nie można go było ruszyć  :P

Po radio ponownie poszłam na rehabilitację, tym razem częściowo prywatnie, ale już nie w COZL. I tam mi powiedziano, że za bardzo ręke oszczędzam. Masażystka bardzo ładnie mi chłonkę odprowadziła, ale dłoń sie nie poddawała. W końcu znalazłam w necie inne cwiczenia niż były na płycie, która dostałam w szpitalu. Pomogły! Obrzek dłoni prawie ustąpił.

A potem wróciłam do Kostaryki, zaczęłam dziabac w ogródku i... odpukac... ani sladu obrzeku!  :0ulan:
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 01, 2013, 08:42:21 am »
Chyba warto o tym napisać.
Myślę tutaj o początkujących, a nie zauważyła w żadnym wątku.
Zbliża się niebezpieczny okres dla naszych rączek.
Jako, że dużo chodzę (choć ostatnio się strasznie zapuściłam) moja pani rehabilitantka proponuje na ręce założyć biały przewiewny długi rękaw. Przed ugryzieniami.
Ja nie noszę. Nie lubię. Natomiast zwłaszcza ciepłą porą mam przy sobie trybiotyk. Maść w saszetkach z antybiotykiem.
Po ostatnich swoich bojach mam w domu octenisept. Rewelacja! Właśnie dzisiaj w nocy mnie coś pogryzło. Popsikałam i już sklęsło. Są też małe pojemniczki do torebki.
Pora założyć jednak na okna siatki. Muszę to robić, bo mieszkam prawie w lesie, a ona chroni w stu procentach  ztx

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwca 01, 2013, 10:13:15 am »
Nie miałam na szczęście takiego  problemu , a codziennie jestem w lesie. Najbardziej bałam się moskitów na wyjeździe , ale w ostateczności ani jednego nie widziałąm:)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwca 01, 2013, 11:50:53 am »
moskitiery w oknach są świetne
i właśnie chciałam założyć w tym roku, ale
okazało się, że fachowcy co ocieplali budynek, spieprzyli sprawę
nałożyli gruby styropian i nijak nie da się na drzwi balkonowe założyć
a to podstawa jest..
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,

Offline Bunia

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwca 03, 2013, 06:57:59 pm »
Dana, przepraszam, że  dopiero dzisiaj skrobę ale byłam wyjechana. Ja cały czas masuję się sama, pomaga mi znajomość anatomii i podstawy masażu leczniczego. Tam, gdzie nie daję rady sama angażuję ślubnego. Rehabilitantka "oddziałowa" tylko  odnotowuje w kajecie swoim termin spotkania ze mną.  Dzięki temu nie mam obrzęku xhc
Niebo gwiaździste nad głową, prawo moralne we mnie. I. Kant

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwca 04, 2013, 12:27:18 pm »
Buniu, to ja to mam szczęście chyba. Bo nie robię nic specjalnego, nie masują, robię jak wcześniej wsio prawą ręką jak dotąd, a ręka nie spuchnięta. Aby nie było jak powiedzonku: dopóty dzban wodę nosi....
Gratuluję wytrwałości i systematyczności.  :brzuszki:
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Bunia

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwca 04, 2013, 04:38:37 pm »
Dana, to nie wytrwałość a strach u d..., bo widziałam w szpitalu kobitkę z takim masywnym obrzękiem aż po końce palców! A, że to nic nie kosztuje to sobie macham łapami i z kijem, i z obciążnikami, raczej siedząc na zadzie, bom ostatnio bardzo leniwa. To chyba radio a nie starość? ztx
Niebo gwiaździste nad głową, prawo moralne we mnie. I. Kant

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwca 05, 2013, 09:51:14 pm »
Buniu naturalnie dobrze robisz. Ja mówiłam, że nie masuję, ale basen 2 razy w tygodniu swoje robi. Więc źle powiedziałam, że nic nie robię.
Mamusia moja miała bardzo spuchniętą rękę. Ta monstrualna opuchlizna zaczęła się po ugryzieniu pszczoły. I tak pozostało do końca. A skutek był fatalny. Skrzywienie kręgosłupa (brak piersi wyrównywała protezą, a tego nijak) które z kolei wpłynęło (albo było to jeszcze coś dodatkowego) na zgięcie takie jelit, że co rusz, mimo miksowanego jedzenia, przytykał się przepływ jedzonka. Kończyło się kroplówką, szpitalem, aż do samoistnego odetkania. Operacji ze względu na stan serca mieć nie mogła. I tak biedaczka się męczyła kilka lat.  :'(
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++