Autor Wątek: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego  (Przeczytany 32031 razy)

Offline Bunia

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwca 06, 2013, 07:48:02 am »
Niebo gwiaździste nad głową, prawo moralne we mnie. I. Kant

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #31 dnia: Lipca 08, 2013, 08:47:09 pm »
Zaczęłam od wczoraj ćwiczyć. Pół roku po rekonstrukcji. Wcześniej próbowałam, ale bolało. Zwłaszcza w śródpiersiu, gdzie cycek zrekonstruowany. Brzuch nie boli, ale brzuszków jeszcze nie zrobię  :-\ Nie chcę niczego zepsuć, zatem małymi kroczkami do przodu :)

Ćwiczę barki. Leżąc odrzucam do tyłu ramiona, aby mięśnie piersiowe znowu nie dostały przykurczu i na dużej piłce leżąc na plecach robię orzełka odrzucając też ramiona maksymalnie do tyłu  :) Wcześniej, starałam się to robić co wieczór i byłam świetnie ponaciągana  :)

Dzisiaj dopiero doczytałam o bólu nadgarstka o którym napisała Braja. Często tego przyczyną jest zespół cieśni nadgarstkowej. Niestety też się zdarza w operowanej ręce. Nieprzyjemne :-



Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 19, 2013, 06:53:15 pm »
Mam za sobą 5 dni rehabilitacji. Początkowo ręka wyraźnie wyszczupliła się i zrobiła się miękka.
Wczoraj wieczorem pojawił się lekki obrzęk. Myślałam, że z powodu pracy w ogródku. Po dzisiejszych zabiegach zamiast poprawy jest gorzej. Miziam co chwilę, podnoszę do góry. Chyba w poniedziałek nie zgodzę się na aquavibron, bo wg mnie ręka jest za mocno stymulowana. Wirówka, drenaż i krio- wystarczy.
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 19, 2013, 07:28:37 pm »
Kela
a pociemu, Ty jeżdżący na rehabilitację ręki jom potem katujesz we ogródku ? Ha  :0ulan:
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 19, 2013, 07:37:50 pm »
bo ogródek mam lebiodowo- trawiasty :( warzyw trzeba w nim szukać jak grzybów w lesie :(
dojrzewam do całkowitej rezygnacji z onego
ale proces dojrzewania długi jakowyś >:D
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #35 dnia: Lipca 19, 2013, 08:21:36 pm »
Ja natomiast go bardzo uwielbiam. Jak by nie było innych chętnych to bym brała przez całe 21 dni. Też miałam obawy, że tak często to za duża stymulacja. Widocznie Twojej łapce nie za bardzo służy. Faktycznie lepiej zamienić na coś innego  :0ulan:

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 19, 2013, 08:38:41 pm »
Teraz doczytałam o kro i powiem chyba tutaj bardziej szukałabym przyczyny. Tym bardziej, że na zewnątrz jest b. ciepło i jest duża różnica temp. Tak głośno myślę...... ;D

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #37 dnia: Lipca 20, 2013, 10:22:47 am »
Chyba w poniedziałek nie zgodzę się na aquavibron, bo wg mnie ręka jest za mocno stymulowana. Wirówka, drenaż i krio- wystarczy.
Kelu, ale nasz expert dr. Iwański pisał, że nie zaleca aquavibronu na rączce z obrzękiem. A jeśli dobrze pamiętam, to również był przeciwny krio. Na pewno pisał to przed majem 2012r - poszukaj.
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #38 dnia: Lipca 20, 2013, 03:29:07 pm »
Strona główna / Artykuły / Rak piersi
Ocena:
1
2
3
Proszę bardzo:

2012-03-20 11:34:29
Zabiegi rehabilitacyjne ręki
Tagi: drenaż limfatyczny, rehabilitacja   

Mam obrzęk limfatyczny lewej ręki. Mastektomię miałam w 2009 r. Zlecono mi rehabilitację: krioterapię na dłoń i całą k.g., agua-vibron na barki, kąpiel perełkową, masaż limfatyczny kończyny górnej. Jak często mogę wykonywać te zabiegi, bo słyszę, że nie powinnam stosować krio-terapii i agua-vibronu.

Nie ma ustalonej dokładnie ilości i częstości z jaką może Pani poddawać się zabiegowi. Najczęściej jednak stosuje się serię 10 zabiegów. Następnie lekarz ocenia efekty i decyduje o ewentualnej kontynuacji.

Z zabiegów wymienionych przez Panią, drenaż limfatyczny jest podstawowym zabiegiem mającym za zadanie likwidowanie obrzęku. Sam zabieg może być wykonywany codziennie, przez bardzo długi czas, do osiągnięcia zamierzonych celów.

Kąpiel perełkowa może być również wykonywana, jednak zwróciłbym uwagę, aby woda nie była za ciepła, gdyż zbyt wysoka temperatura wody może zwiększać obrzęk.

Aquavibron jest zabiegiem intensywnym, który może wywoływać silne przekrwienie w okolicy zabiegowej. Nie zalecam wykonywania tego zabiegu na kończynie dotkniętej obrzękiem, natomiast można go wykonywać na stronie zdrowej.

Krioterapia (zakładam że chodzi o krioterapię miejscową, wykonywaną za pomocą par azotu) jest zabiegiem działającym przeciwbólowo. W pierwszej fazie zabiegu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, jednak po pewnym czasie następuje ich silne rozszerzenie oraz przekrwienie tkanek, czego następstwem może być zwiększenie obrzęku. Z tego względu nie zalecałbym tego zabiegu, jednak to lekarz prowadzący zna Pani stan choroby i decyzja zależy od niego.

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #39 dnia: Lipca 20, 2013, 10:14:00 pm »
dziękuję,
jeśli zrezygnuję z aqua i z krio, zostaną mi trzy zabiegi
trzy godziny w podróży i 40 minut rehabilitacji :(
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #40 dnia: Lipca 20, 2013, 10:17:59 pm »
Dla rąsi warto się troszku pomęczyć  :)
Ona się za to odwdzięczy. Tak mówi moja reh., ale już się zamykam, bo się powtarzam  ::((

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #41 dnia: Lipca 20, 2013, 10:32:48 pm »
Kelu jak pomaga nie rezygnuj ,ja tam uważam ze w umiarze nic nie zaszkodzi a ja durnowata wczoraj u onka byłam ,miałam poprosić o skierowanie na rehabilitacje raczki i zapomniałam skleroza /trzeba było jakiś Bilobil łyknąć wcześniej :D/
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #42 dnia: Lipca 23, 2013, 01:44:01 pm »
ciąg dalszy spostrzeżeń po_rehabilitacyjnych:
ośrodek w CO, ludzie przygotowani, a jednak różnie podchodzą do pracy
zmieniła mi się osoba drenująca rękę, w tamtym tygodniu prawdziwy, profesjonalny drenaż, w tym- kobitka nie dość że skraca czas, to jeszcze ugniata sobie ciasto, głównie na moim boku i to jest wszystko :( za to masaż wibracyjny wczoraj i dziś - rewelacja, młody człowiek zabawia mnie jeszcze przy tym rozmową ;D a właściwie domaga się, żebym ja go zabawiała (" niech pani coś poopowiada, bo mi się nudzi" ) :D
Wczoraj odmówiłam krio, dziś już wzięłam. Patrzę na swoją rękę  nie mogę się napatrzeć, tak cudnej urody to ona była ostatni raz jeszcze w towarzystwie nieobecnego dziś cycka
Młody, miły człowiek od wibracyjnego zna się na rzeczy, spojrzał na moje plecy i od razu wskazał miejsce, gdzie najbardziej boli, naprawdę, tylko spojrzał i wiedział :D
Wg niego masaż wibracyjny nie powinien spowodować wzrostu obrzęku, on by z moich zabiegów wyrzucił wirówkę :o
Użalam się nad sobą, że muszę jeździć tak daleko, rano wstawać, tłuc się w busach, ale efekty są :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2013, 01:54:05 pm wysłana przez Kela »
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #43 dnia: Lipca 23, 2013, 01:47:30 pm »
Keluś, bardzo się cieszę ztx Oby efekty utrzymały się dłuuuuuuuuugo!
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: rehabilitacja po limfadenektomii dołu pachowego
« Odpowiedź #44 dnia: Lipca 23, 2013, 01:48:30 pm »
No Widzisz :)
I ja się z tego bardzo cieszę, choć przeca nie moja rączka  ztx