Autor Wątek: Mastektomia- ankieta  (Przeczytany 5443 razy)

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Mastektomia- ankieta
« dnia: Czerwca 22, 2016, 12:27:01 pm »
Szanowne Panie, jestem studentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Chciałabym prosić Panie o odpowiedzenie na poniższe pytania. Ankieta ta jest anonimowa i skierowana wyłącznie do kobiet. Prowadzę badania dotyczące wpływu operacji rekonstrukcji piersi na jakość życia pacjentek po mastektomii. Uzyskane dane zostaną wykorzystane jedynie w celach naukowych oraz pozwolą mi napisać pracę magisterską. Bardzo proszę o szczere odpowiedzi i dziękuję za poświęcony czas.

https://agnieszka25.typeform.com/to/vEbzdc

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 22, 2016, 02:19:56 pm »
Wątpliwości:

pyt.7
Jaki rodzaj operacji piersi został u Pani przeprowadzony?

Czy, jeśli między moimi dwoma mastektomiami był rozstrzał 8 lat, to mam zaznaczyć mastektomia obustronna? Bo to wg mnie nie jest rodzaj operacji - to po pierwsze, a po drugie - w takim przypadku jak mój mogły to przecież być dwa różne rodzaje (np. radykalna i oszczędzająca).

pyt.8
Jak dawno miała Pani wykonany zabieg?

W moim przypadku powinnam zaznaczyć dwa przedziały czasowe, ale system mi na to nie pozwala.

pyt. 11
W jakim czasie po operacji została przeprowadzona rekonstrukcja?

Jak wyżej. Jedną rekonstrukcję miałam odroczoną, a drugą - jednoczasową.

pyt. 15
Czy PRZYJMUJE Pani preparaty hormonalne?

Dla mnie niejasne ??? Czy chodzi tu o hormonoterapię stosowaną przy raku piersi czy o wszelkie "preparaty" hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne?

Do tego kolejne pytania brzmią: Czy BYŁA Pani leczona chemioterapią? Czy BYŁA u Pani przeprowadzona radioterapia?
Jeśli - hipotetycznie - pyt. 15 dotyczy jednak hormonoterapii, to czy ma znaczenie to, że odpowiedź ma dotyczyć czasu teraźniejszego (w odróżnieniu od chemio- i radioterapii)? Bo ja hormonoterapię trwającą 5 lat przeszłam, zakończyłam ją dosłownie trzy dni temu - czy zatem powinnam zaznaczyć nie (no bo NIE PRZYJMUJĘ aktualnie)?

I jeszcze sorki, ale ostatnie mnie rozwaliło ::((

Jak często po operacji dba Pani o swój wygląd zewnętrzny?

Jak to w ogóle rozumieć :o

Pozdrawiam :)

« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2016, 02:21:48 pm wysłana przez hamak »
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 22, 2016, 04:57:04 pm »

Jak często po operacji dba Pani o swój wygląd zewnętrzny?


Mnie też zadziwiło to pytanie  ::) Bo może jednak istnieje stereotyp, pomimo naszych, czyli całego amazonskiego świata, starań, że po raku piersi to się gnije w kącie domu  ??? No, ewentualnie myjemy się, ubieramy, albo co bardziej nietypowe - idziemy do fryzjera i kosmetyczki wyłącznie z okazji świąt BożegoNarodzenia  8)

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 22, 2016, 06:29:40 pm »
Bardzo słuszne spostrzeżenie ! Rzeczywiście nie wzięłam pod uwagę sytuacji w której zostały przeprowadzone dwie operacje w różnym czasie. Ostatnie pytanie jest bardzo ogólne właśnie ze względu stereotypu, który w mojej pracy chce po raz kolejny obalić. Co Panie na to żeby ostatnie pytanie zmienić na np. "Czy po operacji mastektomii przestała Pani dbać o wygląd zewnętrzny?" Bardzo dziękuję za komentarze :)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 22, 2016, 06:51:40 pm »
ewentualnie można jeszcze - co wg mnie się zdarza - zacząć właśnie wtedy bardziej dbać o wygląd zewnętrzny  :D

(usunęłam tamten wątek z powieloną ankietą)
 


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 22, 2016, 07:10:35 pm »
Albo:
czy operacja miała wpływ na to, w jaki sposób pani dba o siebie?

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 22, 2016, 08:19:21 pm »
To chyba najlepsza opcja. Bardzo dziękuję za pomoc. Może mają Panie pomysły o co jeszcze mogłabym zapytać w ankiecie żeby lepiej porównać jakość życia kobiet po mastektomii i kobiet po mastektomii z rekonstrukcją?  Mam jeszcze sporo czasu na napisanie pracy więc mogłabym zmodyfikować ankietę tak żeby lepiej przedstawić temat. Będę wdzięczna za wszystkie sugestie :)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 22, 2016, 08:40:37 pm »
Ja ankiety nie wypełnię, niestety, nie dla mnie ona, ale będę się upierać przy tych "preparatach hormonalnych". Czy to HORMONOTERAPIĘ chodzi czy o co?
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 22, 2016, 08:51:03 pm »
Tak pytanie powinno być o hormonoterapię. Dziękuję, że wychwyciła Pani mój błąd. Bardzo żałuję, że nie przemyślalam wcześniej ankiety tak, żeby każdy mógł ją rozwiązać. Gdyby miała Pani ochotę opisać swój przypadek biorąc pod uwagę zmianę jakości życia po operacjach to byłabym bardzo wdzięczna. Jeżeli istniałaby taka możliwość to podam mój adres email. Bardzo chciałabym uwzględnić w pracy Pani przypadek. Oczywiście zrozumiem jeżeli nie będzie Pani miała ochoty bądź czasu żeby podzielić się swoimi odczuciami.

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 22, 2016, 08:54:49 pm »
w pytaniu 24 brakuje słowa "stwierdzony"

a w 26 o jakie badania konkretnie chodzi?



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 22, 2016, 09:17:38 pm »
Zastanawia mnie jeszcze, jaki jest konkretnie tytuł/temat ankiety?

Bo jeśli "wpływ operacji rekonstrukcji piersi na jakość życia pacjentek po mastektomii" (jak studentka ujęła to w prośbie o wypełnienie), to nie pasują mi pytania o protezę (jak jest rekonstrukcja, to nie ma protezy) I czemu mają tu służyć pytania np. o zrzeszenie w klubie amazonek albo o automasaż ???

I jeszcze się zastanawiam:
pyt. 13
Czy rekonstrukcja piersi zmieniła coś w Pani życiu?

a) Jeśli ankieta ma pokazać wpływ rekonstrukcji na życie kobiety, to po co tam opcja "nie dotyczy"?
b) Już po tym pytaniu pojawiają się takie: Czy przed operacją była Pani aktywna seksualnie?, Czy po operacji zmieniło się Pani życie seksualne? - i teraz zwątpiłam, o jaką operację chodzi: mastektomię czy rekonstrukcję?
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 22, 2016, 09:23:59 pm »
Moje badania mają pokazać jak rekonstrukcja wpływa na jakość życia kobiet po mastektomii. Aby to wykazać musze mieć jakiś punkt odniesienia dlatego też ankieta zawiera pytania dla kobiet które rekonstrukcji nie przeszły :)

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 22, 2016, 09:26:10 pm »
Jeżeli miała Pani tylko mastektomię odpowiada Pani na pytania biorąc pod uwagę jedynie te operację. Natomiast jeżeli miała Pani również rekonstrukcję to prosiłabym aby oceniać tutaj efekty właśnie tej operacji.

Offline agarz3

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 22, 2016, 09:35:04 pm »
Ankieta poprawiona według zastrzeżeń. Może mają Panie jakieś sugestie o co jeszcze powinnam zapytać w ankiecie aby lepiej przedstawić temat?

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mastektomia- ankieta
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 22, 2016, 09:40:50 pm »
(...) wpływu operacji rekonstrukcji piersi na jakość życia pacjentek po mastektomii (...)
https://agnieszka25.typeform.com/to/vEbzdc

Wypełniłam, ale tylko dlatego, że bezproblemowo mogłam odpowiedzieć na każde z pytań.

Jednak pozwolę sobie na ocenę.

Zaprezentowany wyżej temat nie obroni się poprzez rodzaj zadanych pytań.
Za mało jest tych dotyczących prowadzonego badania, przy jednoczesnej większości pytań dotyczących sposobu leczenia, przeszłości onkologicznej w rodzinie, itp. To moje zdanie.
A pytanie o częstotliwość dbania o siebie, trochę nie teges.