Autor Wątek: Życie seksualne po mastektomii  (Przeczytany 3247 razy)

Offline paulinarej

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 1
Życie seksualne po mastektomii
« dnia: Lipca 18, 2016, 05:21:00 pm »
Witam, jestem studentką położnictwa i piszę pracę magisterską na temat życia seksualnego po mastektomii. Mam ogromną prośbę abyście mi pomogły, zajmie to 5 minut a mi bardzo pomoże :) z góry bardzo Wam dziękuję i pozdrawiam :) życzę dużo zdrówka  :)
link do ankiety: http://goo.gl/forms/0o3AtDg4uYJ2ofWG3

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 18, 2016, 07:48:08 pm »
witaj  :)
gdy zobaczyłam "po mastektomii" od razu przejrzałam pytania pod względem: Czy to aby na pewno ankieta dla kobiet po mastektomii?
no i nie  ;) to ankieta dla kobiet po raku piersi. Chyba, że wyrzucisz pytanie z literówką w słowie "piersi" "Jaki rodzaj operacji chorej piuersi został u Pani przeprowadzony? ", wtedy będziesz miała ankietę dla kobiet po mastektomii.
A czy przed rozpoczęciem pisania pracy/ przed sporządzeniem ankiety zaznajomiłaś sie dokładniej czym są i czym się różnią te operacje?

operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 18, 2016, 08:05:21 pm »
Z uwagi na dwie nierównoczesne mastektomie oraz dwie różne rekonstrukcje - zaś nie mogę wypełnić. Jakoś studenci i ich promotorzy nie przyjmują do wiadomości takiej skomplikowanej ( ??? )opcji.

Ale przejrzałam.
I tak:

1) Czego obawiała się Pani po zabiegu mastekromii
  brak akceptacji ze strony partnera
 brak akceptacji ze strony rodziny
 problemy ze zdrowiem
 ograniczenie sprawności fizycznej
 depresji
 odrzucenia

Ja, i myślę, że nie tylko ja, obawiałam się braku SAMOakceptacji. Nie ma takiej odpowiedzi do wyboru. Może przy kilku pytaniach powinna być opcja INNE - do samodzielnego wpisania?

2) Czy przyjmuje Pani preparaty hormonalne ?

Jakie "preparaty hormonalne" autorka ma na myśli? Hormonoterapię (jako terapię raka piersi) czy wszelkie (np. HTZ, pigułki antykoncepcyjne itp.)?

3) Czy od czasu operacji dba Pani o swój wygląd zewnętrzny ?
  bardzo często
 często
 czasami
 rzadko
 nigdy

Hm, dziwne pytanie i dziwne odpowiedzi ::)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 18, 2016, 08:38:11 pm »
Nawet 'nie_dotykam' tej ankiety bo 'oszczędzającej_nie dotyczy' ....  ::(( ... niby jest pytanie jaki zabieg przeszłam  8) ....
Ale na dalsze pytania nie umiem odpowiedzieć !!!! ... bo brak piersi, protezy, depresje itd ....
A sam tytuł 'Życie seksualne po mastektomii'  ???  ....  wyklucza osoby po zabiegu oszczędzającym  ::) ......
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 18, 2016, 10:08:28 pm »
Odpowiedzi to w ogóle są dziwne. Na przykład w pytaniu o częstotliwość. RAZ w tygodniu jako najczęstsza opcja. Ale że serio??? :o
Zastanawiają mnie też "efekty protezy". I pytanie dziwne, i odpowiedzi takie sobie.
A dalej jest tylko gorzej. To pytanie o dbałość o wygląd zewnętrzny... Nawet nie wiem, jak to skomentować.

Czy ostatecznie zaakceptowała Pani swoje ciało i częściej dochodzi do zbliżeń z partnerem ?
W tym pytaniu kryje się założenie, że nie zaakceptowałam swojego wyglądu od razu oraz że zbliżenia były rzadsze. Na jakiej podstawie  wyciągasz takie wnioski?

Przykro mi, ale nie wypełnię tej ankiety, jak dla mnie ona jest do porządnej przeróbki.

Edit: przed znakiem zapytania nie dajemy spacji - to tak na przyszłość ;)
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 18, 2016, 10:15:52 pm »
RAZ w tygodniu jako najczęstsza opcja. Ale że serio??? :o

E, nooo, renifer bxu ;D  :-X
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 18, 2016, 11:19:38 pm »
Czego obawiała się Pani po zabiegu mastekromii

    brak akceptacji ze strony partnera
    brak akceptacji ze strony rodziny
    problemy ze zdrowiem
    ograniczenie sprawności fizycznej
    depresji
    odrzucenia

odrzucenia jakiego? kogo? czego?

Jaka była Pani reakcja na informacje o chorobie?

    szok, trudno było w to uwierzyć
    chęć podjęcia jak najszybszej terapii
    niedowierzanie
    załamałam się, nie chciałam się leczyć


czym się różni "trudno uwierzyć" od "niedowierzania", poz atym oba mojem skromnem zdaniem nie wykluczają chęci podjęcia terapii jak najszybciej czy niechęci do leczenia

W jakim czasie po operacji była przeprowadzona rekonstrukcja piersi ?

    1-3 lat
    4-6 lat
    7-9 lat
    powyżej 10 lat


a co z jednoczasówkami ? chyba, że praca ich nie uwzględnia

Jak często uprawia Pani seks ze swoim partnerem ? (średnia)

    raz w tygodniu
    raz w miesiącu
    raz w roku
    raz na jakiś czas


"raz na jakiś czas" to może być i dwa razy w tygodniu jak i raz na dwa lata, pojęcie mega względne

Proszę ocenić stan ciała aktualny w skali 5-o stopniowej ( 5-bardzo dobrze, 1-bardzo źle) 

w jakim sensie stan ciała? wygląd? kondycję fizyczną?

Czy po usunięciu piersi liczba orgazmów zmniejszyła się ?

    tak
    nie
    nie jestem aktywna seksualnie


to pytanie mnie powaliło; usunięcie piersi to nie usunięcie łechtaczki; owszem utrata piersi może prowadzić do powstania kompleksów, które z kolei skutkować mogą zaburzeniami seksualnymi, ale jak można aż  tak spłycić temat


Offline Devilishka85

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Życie seksualne po mastektomii
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 19, 2016, 08:30:29 am »
Kurde pytania jedne z drugimi się wykluczają , bo np jest pytanie, gdzie można wybrać rodzaj przeprowadzonej operacji

"Jaki rodzaj operacji chorej piuersi został u Pani przeprowadzony?
  radykalna mastektomia
 zmodyfikowana radykalna mastektomia
 zabieg oszczędzający
 inny"


Po zaznaczeniu przez dziewczyny, które miały oszczędzającą operację,dalsze wypełniane ankiety jest niemożliwe, ponieważ kolejne pytanie dotyczy już tylko czasu jaki minął od operacji mastektomii.

Z resztą się z Wami zgodzę. Aktywność seksualna=średnia i najczęstsza opcja raz w tygodniu, też mnie reniferku szokuje :)
".. Always look on the bright side of life ... "