Autor Wątek: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?  (Przeczytany 2176 razy)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« dnia: Października 07, 2016, 10:14:27 pm »
Trafiłam zupełnym przypadkiem - uważam, że warto przeczytać, pomimo małych niedociągnięć literackich ;)
Autor pisze niby to, co już (mam nadzieję!) wiemy, ale przedstawia twarde dowody, wyniki badań, analiz itp. Mogą się przydać jako argumenty w dyskusji, bo niestety bicie dzieci wciąż ma swoich zwolenników.

http://blog.krolartur.com/czy-kary-fizyczne-wobec-dzieci-maja-sens/
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 08, 2016, 09:42:57 am »
Często spotykam się z tym określeniem.... bezstresowe wychowanie dzieci.
 Najczęściej pada ono gdy jakieś dziecko jest niegrzeczne. Wtedy się słyszy: o macie, oto efekt bezstresowego wychowania dzieci.
Dobrze wiedzieć, że takiego pojęcia nie powinno się używać, że ono nie istnieje i że nigdy nie było promowane...... to skąd się ono wzięło? :-\ 

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 08, 2016, 09:50:32 am »
.. to skąd się ono wzięło? :-\ 

z tłumaczenia w latach 80-tych książki nt wychowania i rozwoju dzieci Beniamina Spocka  >:D On pierwszy pisał o tym, że bicie pozostawia w mózgu ślady podobne do przeżytej traumy, które są widoczne w badaniu mózgu. Pisał również o konsekwencji, o stawianiu granic, o wymaganiach adekwatnych do wieku, pisał również, jak wychowywać dziecko bez bicia - ale 'czytacze' złaknieni informacji o innego rodzaju podejścia do dzieci niż 'czarna pedagogika', która w Polsce była żywa i powszechna - tego nie połączyli ;) Stąd głupoty, które poszły w świat  ;D

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 08, 2016, 09:53:17 am »
O, Agawa była szybsza i lepiej wytłumaczyła :)
Jak do mnie ktoś wyskakuje z tym terminem, zazwyczaj pytam: czyli jakie? co przez to rozumiesz? łatwiej wtedy rozmawiać.
Chociaż... niektórych nie przekonasz, wiem z własnego podwórka.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« Odpowiedź #4 dnia: Października 08, 2016, 01:19:47 pm »
Mój ulubiony dowcip w temacie:
Jadą autobusem mama z synkiem, na przeciwko siedzi pan w płaszczu. Maluch wywija nóżkami kopiąc panu płaszcz. Pan delikatnie zwraca uwagę mamie: proszę coś zrobić... Mam odpowiada z dumą: mój syn wychowywany jest metodą bezstresową, nie zwracam mu uwagi. Pan wyjmuje z ust gumę do żucia i szybkim ruchem przykleja mamie na czoło ze słowami: też byłem wychowywany bezstresowo  ;D

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 08, 2016, 01:38:02 pm »
Z podobnej serii: tata z synkiem w autobusie. Zimowa pora - szyby oblodzone. Mały wciąż liże lód. Ojciec go strofuje: przestań lizać te szyby... Żadnej reakcji. Przestań lizać te szyby, są brudne. Mały wciąż z językiem przyklejonym do lodu.
Ojciec nie daje za wygraną (podnosi głos czym zwraca uwagę pasażerów): Ile razy mam Ci mówić żebyś nie lizał tych szyb.
Poskutkowało. Mały odrywa sie od szyby:
- A ile razy mama Ci mówiła żebyś nie sikał do zlewu???

Na najbliższym przystanku pan opuścił autobus. Wcześniej nie miał jak  xhc
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: Czy kary fizyczne wobec dzieci mają sens?
« Odpowiedź #6 dnia: Października 08, 2016, 06:10:54 pm »
 xhc
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,