Autor Wątek: odżywianie w trakcie leczenia  (Przeczytany 3499 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
odżywianie w trakcie leczenia
« dnia: Lutego 24, 2017, 01:20:42 pm »
kilka wskazówek dotyczących pokarmów spożywanych podczas chemii i radio


https://dietetica.com.pl/blog/gotujesz-dla-osoby-z-nowotworem--zapamietaj-te-proste-zasady.html


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Basia75

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1861
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 10, 2017, 12:44:22 pm »
Mój teść ma zdiagnozowanego raka przełyku.Operacja nie wchodzi w grę,tylko leczenie ale nie wiemy jeszcze jakie.Od dłuższego czasu je tylko płynne pokarmy i jest lekko niedożywiony.Teściowa chce wyciskać świeże soki żeby wspomóc organizm przed ewentualną chemioterapią bo wyniki krwi takie sobie.
Co oprócz buraka i natki pietruszki?Podrzućcie pomysły co można wyciskać/blendować z warzyw lub owoców :)
Szczęścia nie można kupić.Ale można je sobie urodzić.:)

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 10, 2017, 01:05:17 pm »
Basiu, a czy kwasy zawarte w owocach nie podrażnią przełyku?

Korzystałam z rad Sybilli http://chemosfera.blogspot.com/p/blog-page.html otwórz zakładkę Chemodieta, tam są linki.

Trzeba zadbać, by posiłki były płynne, ale i wartościowe. zapytaj o odżywki białkowe (w aptekach, takie proszki do dosypania do zupki czy wody).
Trzymajcie się.
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 10, 2017, 02:58:26 pm »
sok z buraka to raczej nie podrażni...
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 10, 2017, 03:17:10 pm »
Wiem, że to zabrzmi jak czarna magia, ale czytalam o badaniach w których wykazano zbawienny wpływ truskawek na chorych ze stanem przedrakowym przelyku. Badania były najpierw prowadzone na szczurach, potem przeprowadzono badanie na ludziach.  Żeby dawka była odpowiednia stosowano truskawki liofilizowane, w postaci proszku. Rezultaty badano po 6 miesiacach i po roku. U wszystkich stan się poprawił, u niektórych nastapiło całkowite wygojenie przełyku. Nie wiem czy ktos już robil takie badanie na osobach, u ktorych rak się w pełni rozwinął, ale sądzę, że taki proszek truskawkowy tak czy inaczej nie zaszkodzi, a może zdzialac cuda.

Natomiast żeby go odzywić to trzeba robic mixy wysokobiałkowe i kaloryczne. Mi po chemii dietetyczka na prztytycie zaleciła miksowac mleko  z bananami i daktylami czy figami i wiorkami kokosowymi. Mozna tez zmiksować orzechy w takim napoju
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 10, 2017, 03:52:18 pm »
Mozna tez zmiksować orzechy w takim napoju

i ugotowaną kaszę - np. jaglaną

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 10, 2017, 04:45:36 pm »
Poza tym, co dziewczyny, to mi jeszcze awokado przychodzi do głowy.

Basiu, popytajcie, co teść by mógł, bo zblendować można przecież niemal wszystko, nawet ugotowane mięsko.

Są teraz nawet takie nutri-miksery kielichowe, o dużej mocy, tzw. ekstraktory, co sobie z twardymi radzą. Sama się przymierzam (koleżanka zachwala, zachwycona).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Basia75

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1861
Odp: odżywianie w trakcie leczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 11, 2017, 09:21:35 am »
Dziękuję  :) Przekazuję wszystko teściowej,niech działa :)
Aga,że ja o kaszy jaglanej nie pomyślałam,dzięki  :)
Teść pije Diasip Nutrition bo ma cukrzycę,więc jest o tyle trudniej że trzeba uważać co mu dajemy.
Do czasu wizyty nie będzie pił soku z owoców i zero cytrusów.Potem niech lekarz określi co może a co nie.
Szczęścia nie można kupić.Ale można je sobie urodzić.:)