Autor Wątek: Jak obronić medycynę  (Przeczytany 1898 razy)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Jak obronić medycynę
« dnia: Kwietnia 20, 2017, 12:38:53 pm »
https://www.tygodnikpowszechny.pl/jak-obronic-medycyne-147645

Kto jest szczególnie podatny na wiarę w niesprawdzone metody leczenia?

Pewnie tacy, którzy są w konflikcie między pragnieniem a realiami. To nieodłączny element ludzkiej egzystencji. Możemy konfrontować się z uczuciami i lękiem, ale możemy też unikać zetknięcia się z rzeczywistością i uczuciami. Mimo że wiemy, iż takie uniki rodzą cierpienie.

A patrząc z nieco innej strony: może podatni są również ci, którzy się na medycynie tradycyjnej zawiedli?

Możliwe. Czy pan wie, że lekarz w Polsce poświęca 80 proc. czasu pracy na wypełnianie dokumentacji dla NFZ? Trudno się dziwić, że niekiedy nie wystarcza już miejsca na empatyczne traktowanie chorego. A już nie daj Boże, jak w gabinecie pojawią się emocje. „Niech mi tu pani nie płacze” – powiedział lekarz jednej z moich pacjentek. Prawdopodobnie nie dlatego, że był złośliwy, tylko z tego powodu, że sam był na granicy wyczerpania.

Jeśli np. lekarz w Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie musi przyjąć 40 pacjentów dziennie – a to nie są wizyty, podczas których ma wypisać receptę na syrop – to jak on ma funkcjonować zdrowo? Byłam kiedyś świadkiem takiej rozmowy. Młoda lekarka pyta starszą koleżankę: „Co mam zrobić, gdy pacjent zaczyna mi opowiadać rzeczy, które mnie napawają lękiem?”. Starsza lekarka na to: „Nie patrz w oczy, to pacjent szybciej wyjdzie”. To jest opowieść o biedzie obu stron: pacjentów i leczących ich lekarzy. Jeśli jest w niej jakiś „kat”, to jest nim niewydolny system.

Zatem odpowiedź na pana pytanie jest twierdząca: jeśli pacjent ma takie doświadczenie z medycyną, to niebezpieczeństwo, że uwierzy w metody „alternatywne”, jest większe.

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Jak obronić medycynę
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 20, 2017, 02:38:00 pm »
Biedni pacjenci...nie wierzą w zajebiste, medyczne, stuprocentowo skuteczne terapie. No żal. Niech no oni do k...nędzy są większej wiary!  8)
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Jak obronić medycynę
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 20, 2017, 02:47:25 pm »
nie jestem może fanką altmedu, ale też się ludziom nie dziwię

ja rozumiem, że onkolog nie ma czasu, ale może mieć przynajmniej szacunek
a reszte se doczytamy u dr google, który odpowiednio zapytany wie więcej i lepiej