Autor Wątek: Film dokumentalny to też film ;)  (Przeczytany 39302 razy)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 10, 2014, 12:46:44 am »
Sasky, a jak Ci się podoba pieśń Sarajewo Nochawicy?
Mnie bardzo, szczególnie ze słowami czeskimi.
Żałuje, ze nie obejrzałam filmu. Skusił mnie wczoraj na TVP kultura film Granice miłości. Podobał mi się.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 25, 2014, 11:09:05 pm »
Oglądam film o Papieżu Janie XXIII "Papież pokoju", który w niedzielę ma być kanonizowany z naszym Papieżem. Wczoraj była I część (I TVP)
Ciekawe. Żałuje, że nie interesowałam się nim wcześniej  :-\
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 18, 2014, 01:28:02 pm »
muszę Wam opowiedzieć o tym filmie, bo od wyjścia z kina ciągle o nim myślę...

"Szukając Vivian Maier" (kina studyjne)

a właściwie myślę nie o filmie jako filmie - bo to był dobrze zrobiony, ale nie nadzwyczajny film dokumentalny - ale o bohaterce tego filmu, której historia jest niesamowita!!!

otóż był sobie facet, który pisał książkę o Chicago i na różnych wyprzedażach szukał w starociach zdjęć do tej książki,
pewnego dnia nabył za grosze pudło pełne starych negatywów - przejrzał je i stwierdził, że do książki się nie nadają,
dopiero po jakimś czasie wrócił do tego pudła, bo fotografie, które tam widział go zaintrygowały,
chciał dowiedzieć się czegoś więcej o autorce - znał tylko imię i nazwisko - Vivian Maier,
ale okazało się, że nikt nic o niej nie wie - jako autorka zdjęć nigdzie nie figurowała, nikt nie znał jej nazwiska... google też nie  :P
zdjęcia okazały się świetne, więc gość dotarł do ludzi, którzy na tej samej co on wyprzedaży kupili inne pudła z negatywami Vivian i odkupił je od nich - w sumie zbiór tych fotek to ponad 100 tysięcy negatywów - niektóre nawet nie były jeszcze wywołane...

potem zaczął szukać wiadomości o Vivian

film opowiada tę historię i w dużej części opiera się na wypowiedziach ludzi, do którch odkrywca fotograficznego talentu Vivian dotarł, a którzy znali ją ... bo była ich nianią...
oni owszem potwierdzili, że zdjęcia robiła ciągle i wszędzie i nigdy nie rozstawała się z aparatem fotograficznym - ale nic więcej, żadnego potem oglądania tych zdjęć, czy chęci pokazania szerszej grupie ludzi,
jakby robiła te zdjęcia tylko dla siebie?

w miarę opowieści tych ludzi odsłania się nam obraz Vivian, ale w sumie nie można powiedzieć, że ją poznajemy - pozostaje niedosyt i masa pytań...
dlaczego nie pokazywała swoich zdjęć? dlaczego nie chciała robić zdjęć zawodowo tylko pozostawała nianią?

ja się w tej historii zakochałam, bo ja kocham zdjęcia, stare zdjęcia w szczególności - a te są naprawdę bardzo ciekawe - zaczynają się na początku lat 50 - ostatnie jakie widziałam na stronie jest z 1980,
Vivian urodziła się bodaj w 1926, zmarła w 2009 i wtedy pewnie jej rzeczy trafiły na wyprzedaże - jako niewiele warte starocie,

znalazłam stronę, którą założył autor filmu i właściciel całego dorobku Vivian, obejrzyjcie jej fotografie:

http://www.vivianmaier.com/


serdecznie polecam film i same fotki - warto obejrzeć!




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 18, 2014, 02:11:19 pm »
filmu nie widziałam
natomiast o Vivian sporo ostatnio było w necie  O0
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 18, 2014, 02:33:25 pm »
no mogło być,
ja czytałam o niej w "Wysokich Obcasach" i tam napisali o tym filmie i o wystawie - w Warszawie od 9 maja do 23 czerwca można oglądać jej fotki w galerii Leica... (już kombinuję jakby tam podskoczyć  ;) )


a żeby było coś do kompletu, choć troszkę obok filmu ale nadal w temacie "fotografia" - to dziś, siedząc przy kompie, jakoś po 11:00 - dowiedziałam się z Trójki o super stronie w necie:

www.archeologiafotografii.pl

i właśnie ją zwiedzam
  :D






rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #20 dnia: Października 30, 2014, 09:18:49 pm »
dwa polskie filmy dokumentalne są na tak zwanej "skróconej liście kandydatów na kandydata" do Oscara,
filmów jest 8 - Akademia Filmowa wybierze z nich 5 - i one będą nominowane do Oscara,

jednym z tych filmów jest film Anety Kopacz o Chustce - wczoraj była druga rocznica Jej śmierci ...

tu więcej na ten temat (kliknij):

Dwa polskie filmy dokumentalne zawalczą o Oscara




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #21 dnia: Października 30, 2014, 10:06:11 pm »
Nie widziałam filmu o Chustce, a właściwie widziałam tylko fragmenty, całości - nie mam odwagi. Czytałam jej bloga... do końca. Ale to było przed zachorowaniem i choć przeżywałam bardzo_bardzo, to jednak wtedy było inaczej... Myślę, że była niezwykła, przełamywała tabu - poruszała trudne tematy - śmierci, seksu w czasie choroby. To wymaga odwagi i klasy. Ona miała obie. Nic dziwnego, że film jest dobry...
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 17, 2014, 07:25:17 pm »
o tak_tak, słyszałam o nim i nawet myślałam, żeby iść  :)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 04, 2014, 10:04:19 am »
i tu wrzucę
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/film_sen_o_warszawie_od_21_listopada_w_kinach_sprawdz_gdzie_mozna_go_obejrzec_317633.html

byłam, widziałam, polecam  :)
w kinie było dość dużo ludzi i średnia wieku zdecydowanie wyższa niż zwykle w kinie bywa  ;D

dużo ciekawych faktów z życia artysty, o których nie miałam pojęcia,
wypowiedzi wielu współpracowników, przyjaciół, rodziny (w tym pierwsza córka Niemena, starsza ode mnie)
archiwalne wypowiedzi Niemena, nagrania z festiwali...
no i dużo MUZYKI, świetnej
   :D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 04, 2014, 06:50:25 pm »
W mojej wsi nie grajom :(
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 07, 2015, 07:33:05 pm »
lubię stare zdjęcia i stare filmy dokumentalne - jakaś głęboko osadzona w przeszłości jestem  ;)

dziś błądząc po ninatece (serdecznie polecam tę stronę) natrafiłam na ten krótki film dokumentalny o studentkach UJ z roku 1963, mieszkających w Domu Studentki "Nawojka"(klik na napis):

DZIEWCZĘTA Z NAWOJKI

film po prostu mnie rozczulił  8)
jak one wyglądają, co mówią, ile palą (!), jak grzecznie na korytarzu akademika czekają na nich ich chłopcy...

(gdzieś na początku filmu, gdy kamera podgląda radiowęzeł akademika - widać na ścianie po prawej zdjęcie Hemingwaya - ja w 1963 roku byłam niemowlęciem, ale identyczne wisiało na ścianie mojego pokoju kilkanaście lat później, co oczywiście mam gdzieś na jakimś starym zdjęciu udokumentowane  ;) )


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 07, 2015, 07:57:24 pm »
Rany przez rok tam mieszkałam  ;)
Akademik okropny.
Muszę to na spokojnie oglądnąć  ;)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 07, 2015, 08:10:50 pm »
Te kilkanaście lat później niewiele się zmieniło.
Radiowęzeł, pokoje, tablica ogłoszeń były te te sam.
Nawet schody.
Jedynie nasz ubiór i fryzury inne.
Rany, mag, niechcący niesamowitą niespodziankę mi sprawiłaś  :)
 

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Film dokumentalny to też film ;)
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 07, 2015, 08:14:37 pm »
ale też upychali Was jak sardynki?
na piętrowych wyrkach? po 7 w pokoju?





rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich