Autor Wątek: TK  (Przeczytany 17541 razy)

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
TK
« dnia: Kwietnia 10, 2013, 07:02:58 pm »
Tomografię komputerową miałam 2 razy. Za każdym razem z kontrastem. Aby otrzymać kontrast należy mieć ze sobą prawidłowy ( oczywiście ) wynik kreatyniny.
Przed badaniem zakładany jest wenflon. Kontrastu nie podaje się przez port.  Kontrast jest na to zbyt gęsty.
Potem należy wypić ok. 1 litra wody. Kiedy wchodzi się na badanie pęcherz powinien być wypełniony. Chyab, że badanie nie obejmuje tego rejonu ciała.
W czasie badania technik instruuje, co należy robić. Kiedy wstrzymać oddech, kiedy można oddychać. Nie należy się poruszać.
Badanie trwa kilkanaście minut.
Po badaniu czeka się chwilkę na korytarzu. Pielęgniarki oceniają, czy po kontraście jest ok. A wtedy, można zmykać do domu.
Wynik w zależności od ośrodka. Od dwóch dni, do.....różnie to bywa.

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline gosik

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: TK
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 28, 2013, 12:22:08 am »
Miałam tylko raz TK i to jamy brzusznej gdzie po podaniu kontrastu czułam po chwili jakbym się zesisiała w galoty / ale to normalny objaw / . Teraz czekam na MRI kręgosłupa i  ::(( bo pierwszy raz.
Śmieję się ze wszystkiego na tym ziemskim padole, żeby nie płakać…
                                                              Byron

Offline joakil

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: TK
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 28, 2013, 10:22:01 pm »
Nie śmiejcie się ze mnie....... TK z kontrastem mam co 9 tygodni już prawie od 2 lat. Za każdym razem dostaję przed badaniem 2 kubki wody do wypicia. Piję ją grzecznie a potem myk do kibelka co by pęcherz nie cisnął..... Na badanie zawsze z pustym pęcherzem idę...... Nikt mi nigdy nic nie powiedział, że coś robię nie tak. Myślałam, że piję żeby lepiej kontrast się rozchodził....... xhc
Oczywiście mam badaną jamę brzuszną i miednicę mniejszą.....

Offline ewawlo

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: TK
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 17, 2013, 04:43:30 pm »

Dziewczyny jakie miałyście wskazania do tk brzucha? Mnie onka zafundowała  to badanie jako rutynowe chyba, na wizycie kontrolnej. W ub roku miałam usg brzucha książkowe, nie skarżę się na żadne dolegliwości. Chyba lubi dawać skierowania na badania, bo dopytywała się czy miałam scyntygrafię. Moje potwierdzenie skwitowała- no to zrobimy za rok. Zastanawiam się czy jest konieczne tk, bo tych naświetlań trochę było. Od radio nie minął rok, w maju prześwietlenie płuc.







"O urodzie życia decyduje umiejętność cieszenia się chwilą" Marlena De Blasi

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: TK
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 17, 2013, 05:09:03 pm »
jestem prawie 9 lat po diagnozie
nigdy nie miałam TK brzucha
ta twoja doktorka to jakaś nadgorliwa chyba O0
dr Wiraszka twierdzi, że po skończonym leczeniu gdy nie ma ewidentnych dolegliwości wskazujących na przerzuty do kośćca nie ma sensu robienie scyntygrafii (na początki zawsze zleca scynty)
nawet jak kiedyś jęczałam, że mnie biedro nap*** to mi pedział, że mam papiery na ból biodra (przepuklina w kręgowym słupie) i mam nie szukać dziury w całym  :0ulan:
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: TK
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 17, 2013, 05:35:43 pm »

Dziewczyny jakie miałyście wskazania do tk brzucha?

Przed nawrotem choroby nigdy nie miałam TK. Scyntygrafię i owszem, ale tomografii nie.
Jesli nie miałabym żadnych dolegliwości, to z pewnością nie zrobiłabym sobie tego badania. Na twoim miejscu oczywiście.
no, ale to twój wybór i twoje skierowanie. ;)

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: TK
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 17, 2013, 06:52:05 pm »
Uważam tak jak danii  :)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: TK
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 17, 2013, 09:12:14 pm »

Dziewczyny jakie miałyście wskazania do tk brzucha? Mnie onka zafundowała  to badanie jako rutynowe chyba, na wizycie kontrolnej. W ub roku miałam usg brzucha książkowe, nie skarżę się na żadne dolegliwości. Chyba lubi dawać skierowania na badania, bo dopytywała się czy miałam scyntygrafię. Moje potwierdzenie skwitowała- no to zrobimy za rok. Zastanawiam się czy jest konieczne tk, bo tych naświetlań trochę było. Od radio nie minął rok, w maju prześwietlenie płuc.
Zmien lekarza na moją onkę! Nie da ci żadnego skierowania jak nic cie nie zaboli!:) Ja i scyntyfrafii nie miałam. A jak chciałam zrobić kolonoskopie ( nawet nie prosiłam o skierowanie tylko o radę)  to było pytanie- a po co to pani, boli cos???
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline ewawlo

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: TK
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 17, 2013, 09:21:24 pm »
A najlepsze to jest to, że do tej pory chodziłam prywatnie na wszystkie badania i do lekarza też. Moje pierwsze podejście na NFZ, co prawda do niepublicznej jednostki poskutkowało tym, że mam teraz problem- realizować czy nie? Ja myślę, że chętnie kierują, bo mają kontrakty z NFZ na te badania. Jedna z łódzkich amazonek była u tej samej onki i też dostała na powitanie komplecik badań, a ponoć chciała tylko receptę. :) 
"O urodzie życia decyduje umiejętność cieszenia się chwilą" Marlena De Blasi

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: TK
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 17, 2013, 09:29:17 pm »
Większa ilość kasy na badania, moim zdaniem, nie powinna tłumaczyć działania na niekorzyść pacjenta. Zlecanie niepotrzebnych badań ja w ten sposób kwalifikuję  :-\

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: TK
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 17, 2013, 09:31:28 pm »
jeśli nigdy nie miałaś scyntygrafii kości, a masz jakieś dolegliwości bólowe, to skorzystaj ze skierowania
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline ewawlo

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: TK
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 17, 2013, 09:35:08 pm »
 Kela scyntygrafię miałam po operacji i nic nie świeciło. Mnie zastanawia czy robić tk brzucha, bo to przecież kolejne napromieniowanie jeśli w usg z jesieni ub. roku było książkowo i nie mam żadnych dolegliwości.
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2013, 09:37:55 pm wysłana przez ewawlo »
"O urodzie życia decyduje umiejętność cieszenia się chwilą" Marlena De Blasi

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: TK
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 17, 2013, 09:36:12 pm »
Tylko co to znaczy skorzystaj?
U mnie, gdybym nie przyszła (czyli nie skorzystała) na zlecone badanie byłaby w. draka :-\

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: TK
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 17, 2013, 09:38:14 pm »
to rzeczywiście daj sobie spokój
USG wystarczy
po co ci kolejny kontrast

rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: TK
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 17, 2013, 09:39:39 pm »
Bez sensu takie badanie na siłe, co to jeszcze zaszkodzić może i stresu dodaje!!!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat