Autor Wątek: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg  (Przeczytany 4154 razy)

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« dnia: Lipca 24, 2017, 12:03:00 am »
2 lata nie robiłam mammo, więc stwierdziłam, ze zrobię. W miasteczku 30km od nas jest jedna klinika co ma urządzenie. Zapisałam się, zrobilam, wynik można było odebrać już na drugi dzień (!!!) ale chłopcy jechali do miast dopiero za 3 dni. Nie spodziewałam sie niczego szczególnego, wiedziałam że mam tłuszczaka, miesiac temu macanka i wszystko OK. Tymczasem na wyniku o tłuszczaku ani slowa, za to w innym miejscu "na godzinie 3-ciej zmiana lita o zacienionych obrysach, 10x7mm BIRADS 0". No to padlam na glebę...

Zapisałam się czym predzej na usg, modląc się, żebym po prostu źle pamiętala lokalizacje tłuszczaka (wymiary sie zgadzały, miejsce nie)

USG- ten sam doktor radiolog, który opisywal mammo. Jeżdził i jeżdził i w końcu krzyczy do asystenta: "Jest! Torbiel prosta, 5mm, na godzinie 2-giej"

O tłuszczaku ani słowa. Pytam czy to na pewno ta sama zmiana, która widział na mammo i dlaczego ma inne rozmiary i wydaje sie troche w innym miejscu a on mi na to, że to dlatego ze inna technika badania  :o

Tluszczaka wykrywały mi usg w Polsce przez dwa kolejne lata, u dwóch różnych lekarzy. Na 100% nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że był na godzinie 6-tej. Podobno tłuszczaki nie znikają, a jednak ten sie rozpłynął. Za to pojawiła się jakaś torbiel, co w mammo jest 2 razy większa i wygląda podejrzanie, a w usg się kurczy i wygląda niewinnie...  No i nie wiem co o tym myslec. W dalszym ciągu mam w opisie, ze moje piersi sa za geste do mammografii.
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 24, 2017, 12:06:06 am »
A jaką masz możliwość zrobić biopsję.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 24, 2017, 10:04:14 am »
trochę dziwne, zwłaszcza opis z mammo, gdzie jest opisana zmiana lita a BIRADS jest 0,
ale ja bym uwierzyła tu bardziej w usg,
po pierwsze, że ta budowa,
po drugie, że jak się mówi o tym, że to badania uzupełniające, bo czasem na jednym coś widać a na drugim nie - to ma się na myśli niebezpiecznie ułożone mikrozwapnienia, które wychodzą na mammo a na usg są niewidzialne,
tu na mammo ich nie ma
ale nie wiem, czy dobrze kombinuję



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 24, 2017, 10:15:28 am »
Miałam wiele lat przed zachorowaniem zmianę litą wg mamo. Zrobiona była biopsja i nic nie wykazała. Ale dla pewności miałam po pół roku powtórzyć mamo, w tym jednym ujęcie, gdzie byo widać to coś. I podobno, gdyby był to rak, to powinna się powiększyć. Zmiana była nadal, ale dokładnie tej samej wielkości.
Znajomy histopatolog, który robił biopsję i wyciskał jeszcze dodatkowo płyn z brodawki, uznał, że to nic złego. Po ca 10-ciu latach zachorowałam, ale to nowe było w drugiej piersi, a tamtej zmiany już nie było widać na żadnym z kolejnych zdjęć,  rozpłynęła się  ???
Braju, opisując swoją historię, nie sugeruje, że u Ciebie jest tak samo, ale nie można mieć czarnych myśli nie potwierdzając np. biopsją
Niech się dobrze skończy :-*
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 24, 2017, 02:14:40 pm »
Nie bede robic biopsji z torbieli, bardziej się zastanawiam czy to mozliwe, zeby przy mammo tak nadusili torbiel, ze się wydawała 2 razy większa  :o No i jak to mozliwe, ze zniknął tłuszczak?
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 24, 2017, 02:20:38 pm »
jeśli torbiel ma ponad 1cm powinna być biopsja i dzięki temu można taką zmianę całkowicie usunąć- miałam tak! po zabiegu  torbieli już nie było, a wynik oczywiście ok.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 24, 2017, 02:34:16 pm »
Tylko, że według usg ona ma 5mm...  ???
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Różnica miedzy wynikiem mammografii a usg
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 24, 2017, 03:00:52 pm »
to super, zostawić gadzinę, skontrolować za pół roku, jak będziesz się niepokoić to za 3 miechy
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat