Autor Wątek: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia  (Przeczytany 5909 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« dnia: Sierpnia 02, 2017, 12:52:04 pm »

dziewczyny, mam prośbę: pomóżcie, bo ja w tym temacie jestem zielona, a pyta znajoma z FB  :)
Tojuś, mam wrażenie, że jesteś dobra w tym temacie, pomóż!  🌷

Powiedz mi proszę co mi się bardziej opłaca: starać się o rente (przypomnę że walczę drugi raz) i wrócić do pracy jako rencistka (czy wogole tak mozna) czy też po leczeniu wrócić do pracy jako pracownik niepełnosprawny (do końca września mam przyznany znaczny stopień niepelnosprawnpsci i mam nadzieje że przedłużą). Czy wogole stopień niepełnosprawności ma coś wspólnego z przyznaniem renty? Jak to wygląda?


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 02, 2017, 01:27:32 pm »
Stopień niepełnosprawności nie ma znaczenia w przypadku ubiegania się o rentę. ZUS sam albo uzdrawia, albo coś da. W przypadku pracy wszystko zależy od pracodawcy, na jakie warunki się zgodzi (czasem tak bywa, że pracodawca może postawić jakieś warunki, pracownik to najlepiej wie), najlepiej jest pracować, bo mamy największe korzyści (urlopy, lata składkowe, itp). W przypadku orzeczenia niepełnosprawności, korzyści są spore, 153 zł dodatkowo co miesiąc (trzeba złożyć wniosek i to szybko, bo wstecz nie oddadzą tego co się należy), ulgi komunikacyjne, 10 dni dodatkowego urlopu, dodatkowe dni wolne usprawiedliwione jeśli potrafimy udowodnić, że się należą (wizyty u specjalistów, jeśli nie mogą odbyć się po godzinach pracy), dodatkowe 21 dni ale tylko na wyjazd na turnusy rehabilitacyjne-sanatorium. W przypadku renty i pracy jest też wymierna korzyść (kasa), ale podejrzewam, że ZUS szybko to zweryfikuje, na pewno nie przedłuży renty.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 02, 2017, 01:47:51 pm »
napisałabym to co lulu  :)

dodam jeszcze:
zależy jaki rodzaj pracy wykonuje ta dziewczyna (jeśli nie jest to praca bardzo ciężka - fizyczna, ToJa zostałabym w pracy, nawet bym nie myślała o rencie)
zależy ile dziewczę ma lat (jeśli młoda, to ewentualnie może spróbować z rentą, bo ma jeszcze perspektywę, ze jak ZUS odbierze jej rentę, to prace sobie znajdzie; jeśli  jest  48+ i ma stabilną pracę, ToJa bym z rentą nie ryzykowała)
zależy gdzie mieszka (jeśli obszar gdzie praca jest, może z rentą zaryzykować, jeśli to np. Bieszczady  ;) - nie ryzykowałabym z rentą)

podsumowując: rentę dostanie na rok, dwa, trzy - niech pomyśli co dalej, jeśli rentę jej zabiorą. 
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 02, 2017, 02:55:03 pm »
a jak to jest z tym jej pierwszym pytaniem: czy może pracować na rencie?
ona jest przed 48+, mieszka na Śląsku


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 02, 2017, 03:18:21 pm »
na rencie może pracować, ale tak jak lulu pisała, zakład pracy (np ten w którym pracuje) musi na to wyrazić zgodę, aby była rencistka i osoba pracująca. Sa rownież pewne obwarowania dla pracodawcy (niestety nie wiem dokladnie co i jak w przypadku stopnia znacznego).
osoba na rencie, która pracuje jest "pod specjalnym nadzorem" ZUSu - na pewno wezwana na następną komisje nie dostanie dalej renty.
Tutaj gdzie jestem teraz, bardzo wolno chodzi net (albo wcale), więc nie mogę odszukać odpowiednich przepisów (wystarczy w google wpisać : praca na rencie, ewentualnie: warunki zatrudnienia osoby przebywającej na rencie - wszystko jest wytłumaczone)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 02, 2017, 03:32:09 pm »
dzięki  :-*


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 02, 2017, 03:36:20 pm »
Przepraszam, że się wtrącę.
Te 153 zł należy się takiemu, co pracuje i ma orzeczenie?
A jeśli tak, do kogo trzeba złożyć wniosek?
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 02, 2017, 03:43:45 pm »
Tak. Trzeba mieć stopień znaczny. Do MOPSu/GOPSu.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 02, 2017, 10:51:59 pm »
(do końca września mam przyznany znaczny stopień niepelnosprawnpsci i mam nadzieje że przedłużą).

ja tez miałam nadzieje, ze mi przedłuża mój umiarkowany  :P


Czy wogole stopień niepełnosprawności ma coś wspólnego z przyznaniem renty? Jak to wygląda?

w Zusie nikt nie pyta o stopień niepełnosprawności....orzecznik sam decydyje, czy delikwent jest zdolny do pracy w swoim zawodzie wyuczonym
oprócz wniosku o rentę i zaświadczenia od lekarza sklada sie wywiad zawodowy od pracodawcy... na tej podstawie orzecznik se kombinuje czy przy danym stanie zdrowia jest się w stanie wykonywac daną pracę.....czy ta praca nie wpłynie niekorzystnie na stan zdrowia

na mojej ostaniej komisji pańcia 3-sortu uznała, ze mam zajebista robotę na pól etatu......wyżyję  ;D...i nie szkodzi, ze w warsztacie samochodowym


nie chciałam takich dużych liter   ::)
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 03, 2017, 08:24:02 am »
Moja koleżanka miała przyznaną rentę z ZUS z lekarską opinią o całkowitej niezdolności do pracy.
Twierdziła, że są przepisy na to, że może pracować. I pracowała. Ja nijak tego nie mogę zrozumieć.
No bo jak to jest: jeden lekarz mówi - całkowita niezdolność do pracy, drugi lekarz wydaje zgodę na pracę.
Rozumiem przy decyzji o częściowej niezdolności do pracy. Wtedy zależy druga opinia od charakteru pracy.
Wiem, wiem...... nie w tym temacie było pytanie.
Ja powiedziałabym tak:
Wszystko zależy od tego jakie jest samopoczucie koleżanki. Nie zaś to co bardziej się opłaca.

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 03, 2017, 11:32:10 am »
Ustawa o emeryturach i rentach  definiuje np. częściową niezdolność do pracy jako utratę (w znacznym stopniu) zdolności do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji ...a nie wogóle

przykład: ;D
(jak zwykle w moim przypadku z dupy wzięty...ale żeby było obrazowo )

jak jesteś wykwalifikowanym górnikiem i urwało ci nogi....to jesteś całkowicie niezdolny do pracy - JAKO GÓRNIK

ale możesz pracować...np.w szkole (bo głowa cała)...i z tego wózka inwalidzkiego opowiadać o zaletach pracy na przodku  ;)
i lekarz medycyny pracy wyda zgodę na prace ponieważ siedzenie na wózku i gadanie nie szkodzi twojemu zdrowiu

a gdzie jest haczyk?...jak sie idzie na następna komisję to zaświadczenie sie niesie nie z kopalni...tylko z tej szkoły co się teraz gada z tego wózka
i tu cie orzecznik ma.....ponieważ masz teraz wygodną_siedzącą pracę i jestes całkowicie zdolny do pracy JAKO NAUCZYCIEL

no chyba, że ci wysiadł w międzyczasie kręgosłup (opinia ortopedy)....albo nerwy (opinia psychiatry).....bo juz wtedy sama opinia od chirurga co obciął nogi nie wystarczy !!!
jako i nasza od onkologa

zrozumiały
  ;D
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 03, 2017, 11:42:48 am »
 xhc xhc bardzo obrazowo
Natalia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 03, 2017, 11:48:43 am »
 :oklaski: :oklaski: :oklaski: xhc
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 04, 2017, 09:13:12 am »
Róża..... rozumiem doskonale. Nie pojmuję natomiast jak można brać rentę( finansowo) przyznaną kiedy się pracuje. Cały czas jestem w temacie: całkowitej niezdolności do pracy. Kiedysiejszej grupy pierwszej.
Moim zdaniem przyznana renta powinna być zawieszona.
Nie zwracajcie uwagi na to co piszę. Ja tak mam. Wypowiadam tylko swoje zdanie w temacie. Wielu rzeczy i zachowań ludzi nie rozumiem.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 04, 2017, 10:18:52 am »
Wielu rzeczy i zachowań ludzi nie rozumiem.

też tak mam
pisz Suchalku, pisz, bo to zachęca do myślenia :)

Ostatnio rozmawiałam z kimś na temat podobny, choć oboczny - ten ktoś powiedział, że ciszy się z wcześniejszego wieku emerytalnego, bo będzie pracował jak dotychczas, a nie będzie musiał płacić zus'u, więc więcej kasy mu zostanie w portfelu. Niby oczywiste i jasne. A dla mnie tam gdzieś jakiś haczyk jest. Bo nie uważam, że to słuszne - szczególnie w części opłat w związku z nfz... Bo wydaje mi się, że np. część wypracowaną emerytalną można pobierać, choć jest wtedy niższa, niż gdyby pracować dłużej, ale część zdrowotną należałoby płacić, aby brać odpowiedzialność społeczną. Bo wg mnie wszelkie podatki związane są właśnie z życiem w społeczeństwie, a nie na bezludnej wyspie.
Czyli: pracuję - mam lepiej, zasilam tych, co mają gorzej. Wydaje mi się, że inaczej system się rozwali...