Autor Wątek: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia  (Przeczytany 5899 razy)

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 04, 2017, 01:58:48 pm »
aga... część zdrowotną się płaci od każdego dochodu....od renty i emerytury też...i od każdego etatu z osobna
pracując na rencie jest określony pułap dochodu powyżej którego zawieszają świadczenie rentowe.....ale składki zusowskie się oczywiście opłaca z etatu....pomimo pobierania renty


Nie pojmuję natomiast jak można brać rentę( finansowo) przyznaną kiedy się pracuje. Cały czas jestem w temacie: całkowitej niezdolności do pracy. Kiedysiejszej grupy pierwszej.
Moim zdaniem przyznana renta powinna być zawieszona.
suchalku...wedle zusu całkowita niezdolność do pracy jest drugą grupą............pierwsza się teraz nazywa "całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji"
ale ta całkowita niezdolność dotyczy pracy w zawodzie wyuczonym .....a ta koleżanka pracowała w tej samej pracy czy robiła cos innego?

2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 05, 2017, 09:29:52 am »
Tak, tak.....tak jak piszesz pierwsza grupa to całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.
Koleżanka pracowała w tym samym zawodzie. Jest kuta na cztery nogi z finansami związanymi z pracą, z przejściem na emeryturę, ze wszystkimi świadczeniami. Wie kiedy co i jak. Po mojemu to po prostu troszku nieuczciwe działanie jest i tyle.
Ona chciała mi doradzić co mam zrobić kiedy byłam na rencie, aby było dla mnie korzystne finansowo. Ja z kolei chciałam mieć spokój od komisji wszelakich i przeszłam po rencie na emeryturę. Z jakim skutkiem finansowym to szkoda mówić ale spokój mam. ;)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 05, 2017, 05:18:59 pm »
Jeśli chodzi o ZUS, to składka emerytalna na pewno jest płacona. Ja będąc na emeryturze przepracoeałam rok. Jak już zrezygnowałam z pracy to poprosiłam o ponowne przeliczenie i dostałam o 15 zł więcej. Gdyby składki nie były odprowadzane, to miałabym okres nieskładkowy. Najprawdopodobniej nie są odprowadzane składki rentowe, bo jak się jest na emeryturze, to nie można przejść na rentę.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 05, 2017, 05:30:48 pm »
Jeśli chodzi o ZUS, to składka emerytalna na pewno jest płacona.

 a czy ktoś wie, jak to jest w przypadku działalności jednoosobowej? gdy jest wiek emerytalny, można zacząć pobierać świadczenie jednocześnie przestając opłacać składki, tak? i można pracować nadal płacąc podatek, ale nie płacąc zus'u?

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 05, 2017, 06:47:28 pm »
mozna caly zus placic ale to ske nie opyla
 ja placilam tylko skl. zdrowotna
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: renta czy niepełnosprawność w przypadku ponownego leczenia
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 05, 2017, 07:17:48 pm »
 :)