Autor Wątek: PET - CT  (Przeczytany 4236 razy)

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
PET - CT
« dnia: Kwietnia 10, 2013, 07:40:57 pm »
Badanie PET _ CT nie jest zbyt często zlecane. Jest dość drogie. Przed badaniem należy lekarzowi dostarczyć wszelkie badania, które do tej pory były wykonywane. Przechodzi się też rozmowę z lekarzem.
Tuż przed badaniem zakładany jest wenflon. Przez wenflon podawany jest kontrast.
Potem należy wypić ok. 1,5 - 2 l wody. Do butelki pani pielęgniarka dodaje jakiejś niezbyt smacznej, lekko miętowej mikstury. Podobno, aby lepiej było widać jelita.
Po podaniu kontrastu, ok. godziny leży się w cichutkim, jednoosobowym pokoiku. Kontrast ma spokojnie rozejść się po ciele.
Można wychodzić do łazienki. Tuż przed wejściem na badanie, ponownie opróżnia się pęcherz.
Potem rozpoczyna się badanie. Należy leżeć bez ruchu. Metalowe części garderoby niewskazane.
Kto ma problemy z klaustrofobią, przez chwile może nie czuć się zbyt komfortowo. Część aparatury przesuwa się bliziutko_bliziutko twarzy. Mnie to nie przeszkadzało. Policzyłam wszystkie zadrapania na aparacie i zastanawiałam się, kto tak spanikował  :D
W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie jest dosyć chłodno. Często włącza się wentylator chłodzący aparat. Troszkę zmarzłam.
Badanie nie trwa zbyt długo. Kilkanaście minut.
Po badaniu można od razu jechać do domu. Po kontraście nie czułam się źle.
Wynik otrzymałam po ok. 2 tygodniach.
Badanie jest bardzo_bardzo dokładne. Często należy więc je weryfikować kolejnym badaniem.
Czy teraz zrobiłabym PET - CT ?
Chyba wolałabym samo CT. :-\

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: PET - CT
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 30, 2013, 11:53:46 pm »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon