Autor Wątek: schemat leczenia w raku trojujemnym  (Przeczytany 22602 razy)

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
schemat leczenia w raku trojujemnym
« dnia: Września 06, 2017, 03:32:12 pm »
Witam, jestem zarejestrowana na forum Amazonki. net pod tym samym nickiem. Zapisałam się też tutaj z moim pytaniem:

Dzisiaj odebrałam wyniki Fish, jednak mój rąk jest trójujemny. Dla przypomnienia guzek usunięty mammotomem miał 9mm, G2. Druga zmiana 13x4 mm jest nadal w piersi. Czy któraś z Was miała raka trójujemnego wieloogniskowego? O odpowiedź też proszę naszych forumowych ekspertów. Jutro mam wizytę u onkologa. Jakie są najnowsze standardy leczenia raka trójujemnego? Chciałabym najpierw mastektomię, żeby pozbyć się tego, co zostało w piersi. Proszę o pomoc, wpadłam dzisiaj w czarny dół.

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #1 dnia: Września 06, 2017, 03:39:07 pm »
Mam własne przypuszczenia na temat mojego trójujemnego raka. Od prawie 5 lat przyjmuję Tamoxifen. Spotkałam w necie wyniki badań o zależności występowania tego raka od stosowania Tamoxifenu.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2017, 04:40:30 pm »
Efka, za kilka chwil z prwnoscią zjawią się dziewczyny, które sporo wiedzy majà i się nią podcielą.
W tym czasie zrób kilka głębokich oddechów i rozejrzyj się po naszych nickach- wszystkie po raku- i patrz- żyjemy, pracujemy, mało tego: śmiejemy się do siebie, do innych i z siebie samych. Czyli: po raku tez jest zycie😍
Trzymaj się Kochana 💕

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #3 dnia: Września 06, 2017, 04:48:22 pm »
Spotkałam w necie wyniki badań o zależności występowania tego raka od stosowania Tamoxifenu.

zapodaj plis te badania

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #4 dnia: Września 06, 2017, 05:00:02 pm »
Przepraszam, nie mam siły teraz szukać.

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #5 dnia: Września 06, 2017, 05:54:38 pm »
Efka, witaj na forum! :)
Tamoksyfen to dobrze zbadany lek, znany od dawna. Popatrz, ile kobiet go bierze i ma się dobrze. Dlatego ciężko mi uwierzyć w wiarygodność tych badań, ale może o czymś nie wiem.

Co do reszty: u nas trójujemnych całkiem sporo (ja akurat nie należę do tego grona), niektóre dziewczyny wiele lat po operacji i wszystko jest ok. Także spokojnie!
Guzki są niewielkie, na pewno powalcz o zachowanie węzłów, no i może jednoczasówka, będziesz mieć większy komfort.
To Twoje drugie zachorowanie czy wznowa w tej samej piersi?
Przy trójujemnym niestety chemia, ale wszystko jest do przeżycia!
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #6 dnia: Września 06, 2017, 05:57:14 pm »
To jest mój drugi rAK.  5 lat temu hormonozależny,  mastektomia na życzenie i Tamoxifen. Tak miało pozostać,  ale niestety...

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #7 dnia: Września 06, 2017, 06:04:52 pm »
W sumie drugi to chyba "lepiej" niż wznowa, jakkolwiek głupio by to nie brzmiało.
U nas na forum mamy dziewczyny po raku drugiej piersi, na pewno się odezwą. W każdym razie mają się dobrze, także głowa do góry i wychodź z tego czarnego doła, bo wcale nie jest tak źle! Guzki niewielkie, zaawansowanie choroby nie jest duże. Dasz radę  :-*
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #8 dnia: Września 06, 2017, 06:50:17 pm »
u mnie nazywano wznową  - to co pojawiło się w bliznie po roku, a pierwszy był trojujemny a wznowa hormonozależna.
efka jestem już 10 lat po leczeniu wznowy, dasz radę :0ulan:
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #9 dnia: Września 06, 2017, 07:43:41 pm »
Ja i lulu już się odzywałyśmy na tamtym forum :) Witaj i w naszych progach, efka :welcome:
Wcale nie musi być źle :) Powtórzę za moim chirurgiem po pierwszej mastektomii, ponad 14 lat temu :) : "Niech pani nie czyta - niech pani ćwiczy", spróbuj i Ty zamiast tego mojego "ćwiczy" włączyć pozytywne myślenie :0ulan:
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #10 dnia: Września 06, 2017, 10:35:44 pm »
cześć efko,
cieszę się, że do nas trafiłaś,
jestem trójujemna, 17 lat po leczeniu,

znam całą masę dziewczyn z tamoksifenem w wywiadzie i żadna nie zachorowała na trójujemnego raka drugiej piersi, więc mocno mnie zadziwiłaś!
ja znam badania, które mówią o zależności stosowania antykoncepcji do występowania raka trójujemnego, a to jednak dalekie od tamoksifenu...

leczenie raka trójujemnego teraz wygląda tak, że najpierw czerwona potem biała chemia - jeśli się nie mylę, bo mam ostatnio incydenty sklerotyczne... jutro potwierdzę, bo dziś mój krętosłup domaga się odpoczynku...

no chyba, że masz oprócz tego mutację w genach, co być może, skoro druga pierś choruje, a wtedy leczenie ciut inne

przy wieloogniskowości najważniejsza w tej chwili jest mastektomia! dąż do niej!




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #11 dnia: Września 06, 2017, 10:40:27 pm »
Dziękuję za Wasze wsparcie, jutro z samego rana mam wizytę u onkologa i zobaczymy, będę naciskać na operację.

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #12 dnia: Września 06, 2017, 10:49:58 pm »
Jeżeli chodzi o mutacje, miałam badane tylko 3 najpowszechniejsze sekwencje w BRCA1, wyszły ujemne. W poniedziałek zgłosiłam się wraz z córką do akcji Badamy geny organizowanej przez Genomics i Uniwersytet Warszawski. Zbadają nam dużo szerszy zakres mutacji. Gdyby wyszły mutacje w BRCA, na jakim etapie leczenia stosuje się cisplastynę?

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #13 dnia: Września 06, 2017, 11:29:43 pm »
z cisplatyną to nie jest takie proste, właściwie nie wszyscy onkolodzy dają wiarę badaniom profesora Lubińskiego, bo ponoć były przeprowadzone na zbyt małej grupie chorych,
ale są ośrodki, które ją podają, na pewno Szczecin i Bielsko - wprowadza się ją jako pierwszy rzut chemii,
natomiast odpowiednio ułożone antracykliny i taksany też dają dobre efekty  :D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: schemat leczenia w raku trojujemnym
« Odpowiedź #14 dnia: Września 07, 2017, 08:41:14 am »
Ok znalazłam jeden wiarygodny artykuł na ten temat na breastcancer.org, ale wynika z niego, że badania które były robione nie są do końca reprezentatywne, bo za mała była grupa badana i badania dotyczyły kobiet z jednego regionu, więc mogły w grę wchodzić dodatkowe czynniki np. środowiskowe;
coś w każdym razie może być jednak na rzeczy :(