Autor Wątek: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego  (Przeczytany 2974 razy)

Offline klaudia31

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 3
Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« dnia: Września 06, 2017, 08:12:10 pm »
Witam
Mam na imię Klaudia i jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej na temat "jakość życia kobiet po operacji gruczołu piersiowego". Zwracam się do wszystkich pań z prośbą o uzupełnienie ankiety, która skierowana jest zarówno do kobiet po amputacji jak i operacji oszczędzającej piersi. Jeśli wśród Pań sa też takie, które operacji nie miały również mogą wypełnić ankietę  ale troszeczkę inną (link 2, jest to grupa kontrolna).  Będę Wam wszystkim niezmiernie wdzięczna :* Trzymam za Was kciuki i otaczam modlitwą.  W rodzinie miałam 4 kobietki zmagające się z tą chorobą i widziałam ich zmagania i determinację. Póki co wszystkie są na wygranej pozycji czego i Wam życzę. I naprawdę wszystkie Was podziwiam za siłę z jaką potraficie walczyć co widzę na postach na forum i podczas rozmów z pacjentkami na oddziałach! Pozdrawiam :*

Ankieta dla Pan po operacji
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3bmoFAipUM4pc595xB9-DHu0U3paj6ACYEaEjZrc0oVaGTQ/viewform?usp=sf_link

Ankieta dla Pań bez operacji
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeKgjW8PAJk35MJMol9dyBap_D_iP2mWnqSGCZBkMDicxURww/viewform?usp=sf_link

Jesli macie uwagi co do ankiet to piszcie :)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #1 dnia: Września 06, 2017, 09:05:27 pm »
Ciekawe pytania, aż chciałoby się pogadać więcej :)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2017, 09:19:25 pm »
Nareszcie ankieta, którą (jako podwójny i pokręcony przypadek ;D ) mogłam wypełnić :oklaski:, co niniejszym uczyniłam :)
Nie lubię tylko strasznie tych pytań "z ostatniego tygodnia" - wiem, że są standaryzowane, ale nie rozumiem, czemu mają służyć. Ja nie widzę związku, gdyż po tylu latach od raka (14 i 6) moje samopoczucie, bóle i biegunki nie mają z chorobą czy leczeniem kompletnie nic wspólnego.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #3 dnia: Września 07, 2017, 05:38:58 am »
Też wypełniłam mimo,że ostatnia " panienka" mocno mnie wkurzyła ::(( ::((
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #4 dnia: Września 07, 2017, 10:09:55 am »
Dobrnęłam do końca
jestem starą amazonką i odpowiedzi moje (wg mnie) dotyczą mojego postrzegania rzeczywistości i niekoniecznie mają wiele wspólnego z faktem bycia amazonką. Pytania dot. biegunki, wymiotów... dot. aktualnego czasu, czy w trakcie leczenia.
Mam jeszcze ogólne odczucie, czy aby z amazonek nie robi się zbytnich kalek? Owszem jest strach przy kolejnych badaniach, obawa przed nawrotem, ale dotyczy to każdej osoby, niekoniecznie z przebytą chorobą. Z niepełnosprawnością, jaką mamy w wyniku usunięcia piersi, da się funkcjonować, gorzej jeśli po wycięciu węzłów pojawi się obrzęk, trudny do opanowania. To jest rzeczywiście kłopotliwe, bywa bolesne. W tej ankiecie nie było na to zwróconej uwagi. Raczej analiza stanu psychicznego (bodajże dwa pytania o sprawność przy ubieraniu, jedzeniu...)
Pogadałam sobie  :)
Powodzenia w ocenie wyników ankiet  :0ulan:
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline klaudia31

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #5 dnia: Września 07, 2017, 11:00:39 am »
Również mam wątpliwości co do niektórych pytań, ale niestety tak jak większość ze studentów pisało są to narzędzia standaryzowane. Jedyne na co mam wpływ to początkowe pytania metryczkowe. Miałam chęć zrezygnować z pewnych pytań w części I i II ale okazało się, że to nie możliwe bo naruszę narzędzie badawcze i będzie to.... "nieprofesjonalne" ;) ;). Więc pozostało mi posłuchać osób bardziej kompetentnych ode mnie i zostać przy tym co jest.
Początkowo myślałam, że skoro są pytania typu "wymioty, biegunka", to narzędzie jest skierowane do kobiet będących aktualnie w szpitalu, tuż po operacji ale okazuje się, że tutaj również się myliłam i owo narzędzie jest przeznaczone dla osób leczonych obecnie bądź w przeszłości z powodu różnego rodzaju nowotworów bez wyszczególniania konkretnych ram czasowych. Więc badam kobiety i w szpitalu i amazonki i zobaczymy co ostatecznie wybadam :) Przejrzałam naprawdę dużo narzędzi badawczych i te mimo wszystko były najbardziej przystępne. Więc póki co zbieram badania i dziękuje za wszystkie ankiety i jeśli któraś z Pań ma jeszcze cierpliwość do studentów to zapraszam do wypełnienia :) dziękuję :)
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2017, 11:02:37 am wysłana przez klaudia31 »

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #6 dnia: Września 07, 2017, 11:29:21 am »
"...owo narzędzie jest przeznaczone dla osób leczonych obecnie bądź w przeszłości z powodu różnego rodzaju nowotworów bez wyszczególniania konkretnych ram czasowych."

szkoda, że owo narzędzie nie uwzlędnia np.że w ostatnim tygodniu mogłam mieć biegunkę, bo sie najadłam śliwek, a wymiotowałam, ponieważ grill się przeciągnął do rana  ;) i nie był bezalkoholowy a  wq..rw mnie trzęsie po obejrzeniu wiadomości TV  ;D
i to nic nie ma wspólnego z leczeniem, które przeszłam w przeszłości
i bardzo bym chciała wiedzieć jaki ma to wpływ na  "jakość życia kobiet po operacji gruczołu piersiowego", bo z cyckiem operowanym czy nieoperowanym ....z jednym czy z dwoma...........jednakowoż ganiam/łam  do kibelka po śliwkach  :P ...i nie ma to znaczenia czy w ostatnim tygodniu czy dziesięcioleciu

klaudia.....to nie jest personalnie do Ciebie :-*  .......raczej twórców tych ankiet....ale

czy Ty jako badacz  ;)...korzystający z tego "narzędzia badawczego" odpowiesz nam kiedyś na to pytanie, które my-wypełniajacy nieustanie zadajemy
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline klaudia31

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #7 dnia: Września 07, 2017, 11:46:01 am »
roza3 doskonale rozumiem twoje wątpliwości bo mam takie same odkąd rozpoczęłam pisać tą pracę i nie powiem, że już nie raz  dostawałam od niej bólu głowy bo ciągle nie ze wszystkim się zgadzam, coś budzi moje wątpliwości itp... a na uczelni nikt nie jest chętny żeby w tym zakresie studentom pomóc i wytłumaczyć czemu narzędzia są takie jakie są...  ale korzystać z nich trzeba...Wiadomo, ze każdy by chciał stworzyć uniwersalne narzędzie, żeby każdy mógł z niego korzystać i dzięki czemu zwiększyć jego popularność, ale to chyba nie jest takie łatwe. Jestem dopiero na początku swoich zmagań w tym zawodzie i podejrzewam, że nigdy nie dam satysfakcjonującej odpowiedzi na Pani pytanie, ale kto wie może wymyślę kiedyś lepsze narzędzie dla spokoju własnego sumienia i osób wypełniających :D Na tą chwilę mogę jedynie w pracy napisać pod jakim względem narzędzie było ok a pod jakim (według mnie) nietrafione, może kiedyś ktoś to weźmie pod uwagę  :-\   ;D

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #8 dnia: Września 07, 2017, 05:14:23 pm »
oj, Róża - przecież nie raz pisałam: przy pisaniu pracy magisterskiej nie chodzi w rzeczywistości o prawdziwe badania; no, może ciutkę_tak. Ale chodzi o to, aby studenci pokazali, że potrafią ankietować, analizować, że przeczytali literaturę i takie tam.
Bo magister to nie tylko osoba posiadająca wiedzę, ale taka, która jest przygotowana do prac badawczych ;)

Klaudio, trzymaj się :)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Jakość życia kobiet po operacji nowotworu gruczołu piersiowego
« Odpowiedź #9 dnia: Września 07, 2017, 06:30:27 pm »
Poszło, choć faktycznie tak jak róża napisała - wiele rzeczy może być mylących. Na ten przykład w tym tygodniu czuję się bardzo zmęczona, bo oprócz etatu mam dwa zlecenia oraz dom i sześciolatka do ogarnięcia - przynajmniej częściowego. Kto by nie był zmęczony? ;)
Rozumiem jednak, że nie masz niestety wyboru (a szkoda!).
Tak czy siak - powodzenia!
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)