Amazonki > Renta

Chciałabym ubiegać się o rentę

(1/2) > >>

TOJKA:
Dla większości osób orzecznictwo do celów rentowych prowadzi  lekarz orzecznik ZUS i komisje lekarskie ZUS.
Są dwa wyjątki: rolnicy i ich rodziny (podlegają orzecznikom i komisjom lekarskim KRUS ), służby mundurowe i ich rodziny (podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA).
Aby otrzymać rentę trzeba trochę pochodzić     ;)

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ma osoba, która nie może pracować z powodu złego stanu zdrowia i spełnia jednocześnie określone warunki:
- jest niezdolna do pracy
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych  lub nieskładkowych lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów
- ma wymagany staż pracy (tzw. okresy składkowe i nieskładkowe)
Lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy na podstawie badania oraz przedstawionej dokumentacji.
Aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy należy w oddziale terenowym ZUS złożyć wniosek  - wzór wniosku http://www.zus.pl/pliki/formularze/Rp_1R.pdf
Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do renty oraz jej wysokości. Rodzaje dokumentów, które należy dołączyć, wymienione są na 4 str wniosku.

basia04:
Chcę iść na rentę, ale chciałabym zostać w swoim zakładzie pracy na dotychczasowych warunkach i dalej pracować, nie ukrywam, że chodzi o finanse. Czy gdybym dostała rentę na przykład na rok to czy  zakład pracy musi ze mną rozwiązać umowę, jeżeli ja nie będę chciała a lekarz zakładowy wyda mi zgodę na pracę na dotychczasowym stanowisku? :) :)

TOJKA:

--- Cytat: basia04 w Października 14, 2014, 11:35:55 am ---Chcę iść na rentę, ale chciałabym zostać w swoim zakładzie pracy na dotychczasowych warunkach i dalej pracować, nie ukrywam, że chodzi o finanse. Czy gdybym dostała rentę na przykład na rok to czy  zakład pracy musi ze mną rozwiązać umowę, jeżeli ja nie będę chciała a lekarz zakładowy wyda mi zgodę na pracę na dotychczasowym stanowisku? :) :)

--- Koniec cytatu ---

Nie musi (ale wszystko musi być zgrane w czasie tzn. choroba/zasiłek/otrzymanie renty (decyzja ZUS)/stawiennictwo w pracy itd) - ale też nie musi dać Ci pracy podczas pobytu na rencie.
basiu04 podałaś zbyt mało informacji
czy obecnie jesteś na zasiłku chorobowym? czy na zasiłku rehabilitacyjnym?
proszę przeczytaj informacje podaną w linku  http://biznes.onet.pl/jakie-sa-obowiazki-pracodawcy-gdy-pracownikowi-prz,18563,5603384,prasa-detal

Dodam, że dla pracodawcy (jeśli chce zatrudnić rencistę)  wiążące jest orzeczenie lekarza medycyny pracy, a nie decyzja organu rentowego

basia04:
Tojka, dziękuję za odpowiedź, ale pomęczę Cię dalej. Ja pracuję, mam umowę na czas nieokreślony. Wcześniej (2009 r. do 2011 roku) byłam na zwolnieniu i na zasiłku reh. Potem wróciłam do pracy i nawet jak miałam kosteczki zaatakowane to pracowałam. Tak, że normalnie w tej chwili pracuję. Chcę złożyć papiery na rentę, iść na komisję, dostać rentę (o ile się uda :oklaski:), ale dalej pracować. Nie wiem, czy pracodawca w takiej sytuacji jest informowany, przez ZUS, że pracownik jest na rencie. Jeżeli jest informowany, to czy może mnie zwolnić, jako przyczynę podać to, ze jestem na rencie. Wiadomo, ze jeżeli w ogóle dostanę rentę to na rok , dwa i nie chcę potem obudzić się z ręką w nocniku.

TOJKA:
basiu04
jeśli występujesz do ZUS z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy to wśród dokumentów musi być m.in.  wywiad zawodowy sporządzony przez płatnika składek (czyli pracodawcę)
a więc już wtedy pracodawca wie, że starasz się o rentę
w zakładzie pracy (w dziale płac) funkcjonuje program Płatnik - jest to program zusowski przez który pracodawca wysyła do ZUS informacje o składkach, chorobach itp swoich pracowników
ale również z tego programu może odczytać wszystkie informacje o danym pracowniku
a więc nawet gdyby ZUS nie wysyłał takiej informacji do zakładu pracy na papierze , to w Płatniku pojawiłabyś się jako rencistka (inny symbol niż "normalny" pracownik)
Nie licz na to, że pracodawca nie będzie wiedział, że otrzymujesz z ZUSu rentę
Pracodawca raczej nie zwolni Cię (tu musze dokładnie przestudiować przepisy)  dlatego, że idziesz na rentę, ale po prostu może nie dać Ci pracy (jesteś rencistą, nie musisz pracować).
Może być też tak, że renta Ci sie skończy i nie będziesz miała gdzie wracać ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej