Autor Wątek: Kwas zolendronowy w adjuwantowym leczeniu nierozsianego raka piersi  (Przeczytany 3062 razy)

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Kwas zolendronowy w adjuwantowym leczeniu nierozsianego raka piersi
« dnia: Listopada 07, 2017, 07:20:43 pm »
ostatnio spotykamy się z rekomendacją, aby po leczeniu adjuwantowym dołączyć kwas zolendronowy

wytyczne ASCO (American Society of Clinical Oncology):

Stwierdzono, że adjuwantowe bisfosfoniany zmniejszają ilość nawrotów choroby do kości i poprawiają przeżywalność u pacjentów po menopauzie z nierozsianym rakiem piersi. W tych wytycznych, po menopauzie oznacza pacjentki po naturalnej menopauzie lub wywołanej przez wyciszenie pracy jajników lub ablację. Bezwzględna korzyść jest większa u pacjentów z większym ryzykiem nawrotu, a prawie wszystkie badania przeprowadzono u pacjentów, którzy również otrzymywali leczenie systemowe. W większości badań oceniano kwas zoledronowy lub klodronian, a dane są bardzo ograniczone w przypadku innych bisfosfonianów. Chociaż okazało się, że denozumab zmniejsza liczbę złamań, nadal potrzebne są dane dotyczące długoterminowego przeżycia.

Zaleca się, aby, jeśli to możliwe, kwas zoledronowy (4 mg dożylnie co 6 miesięcy przez 3 do 5 lat) lub klodronian (1600 mg / dobę doustnie 2 do 3 lat) uznać za leczenie uzupełniające u pacjentów po menopauzie z rakiem piersi, którzy zostali poddani także systemowej terapii. Konieczne są dalsze badania porównujące różne leki na kości, dawki, odstępy między dawkami i czasy trwania. Czynniki ryzyka martwicy kości szczęki i niewydolności nerek należy ocenić, a wszelkie nierozstrzygnięte problemy stomatologiczne należy rozwiązać przed rozpoczęciem leczenia.
https://www.asco.org/practice-guidelines/quality-guidelines/guidelines/breast-cancer#/24471


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Kwas zolendronowy w adjuwantowym leczeniu nierozsianego raka piersi
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 07, 2017, 07:55:53 pm »
No właśnie, po menopauzie. Miałam mieć ten lek podany, ale okazuje się, iż muszę zakończyć branie Zoladeksu, bo mijają mi 2 lata. Można teraz przedłużać do 5, ale nie w moim wieku... No i teraz pojęcia nie mam, co dalej.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2018, 01:12:05 pm wysłana przez amado »


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex