Autor Wątek: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?  (Przeczytany 5720 razy)

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Polscy specjaliści jako pierwsi na świecie opracowali oparte na sekwencjonowaniu genomowym tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe - poinformowano w poniedziałek (27 listopada) na konferencji prasowej w Warszawie.

http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Mamy-polski-tani-test-wykrywajacy-70-genow-odpowiedzialnych-za-nowotwory,178854,1013.html
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 28, 2017, 04:41:25 pm »
pisałam  wam o tej akcji, kiedy to wróciłam z Gliwic na początku września po odbiorze badań genetycznych. Genetyczka mówiła mi o tym i o cenie 399 zl i można się zgłaszać  telefonicznie( Warszawa). Po tych wszystkich stresach już mi się odechciało, prędzej na serce bym zeszła.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2923
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 28, 2017, 04:48:52 pm »
O, dobrze wiedzieć, że jest taki test. Tylko czy dobrze wiedziec to co mógły pokazać?  ::((
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 28, 2017, 05:13:01 pm »
bo co my więcej możemy zrobić ponad to co i tak robimy?
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 28, 2017, 05:54:12 pm »
nie wpaść pod samochód  ;)
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 28, 2017, 08:09:35 pm »
Krew do tego badania oddałyśmy z córką  we wrześniu. Dzisiaj zadzwonili do mnie i do mojej córki z propozycją rozmowy z genetykiem. Czyli coś znaleźli. Podejrzewałam, że może coś wyjść, ale starcie z tą wiadomością było dzisiaj bardzo bolesne. Jestem chwilę po drugiej chemii, siedzę i ryczę, że jednak coś złego mojemu dziecku przekazałam. Muszę się ogarnąć i wrócić na poprzedni tok myślenia. Obie z córką (27 lat) zdecydowałyśmy, że lepiej jest wiedzieć. Córka nawet bierze pod uwagę profilaktyczne mastektomię. Zobaczymy tylko gdzie jest mutacja. Tak jak pisałam wcześniej, u mnie po pierwszym raku piersi BRCA1 podstawowe wyszły ujemne.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 28, 2017, 08:23:19 pm »
nie martw się na zapas, chociaż wiem ,jakie to trudne
ja kilka razy miałam załamkę z tego samego powodu, dzwonili, wzywali i dwa razy nawet bardzo szybko to nastąpiło i  byłam pewna, że cos znaleźli, a po prostu były już wyniki,, na szczęście ok ( ale to były geny badane w Gliwicach)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 28, 2017, 08:43:15 pm »
W tym programie wzywają, gdy jest stwierdzone wysokie ryzyko zachorowania, tak więc nie ma wątpliwości. Tylko tak po ludzku strasznie mi przykro.

Offline marzena72

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 202
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 28, 2017, 10:58:19 pm »
Mnie też wzywali  do Kielc po odbiór wyników . Na miejscu okazało się ze mutacji nie mam ,  Ale genetyczka chciała mi osobiście przekazać zalecenia badań kontrolnych dla mnie i moich dzieci oraz siostry. Tak ze jeszcze nic nie jest przesądzone. Trzymam kciuki.
Rak piersi lewej. Carcinoma invasivum G2 . Ki-67 40%. ER (-) PR (-) HER2 (+1). Operacja oszczędzająca, marginesy czyste. Usunięte 5 węzłów, w tym jeden z przerzutem poza torebkę, zatory z komórek nowotworowych w świetle naczyń. Leczenie: 4 AC,4 PXL. Radioterapia 3D 25fr + 5 celowanych.

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 29, 2017, 08:49:34 am »
efka...ja mam brca1 dlatego zbadali rodzeństwo
ale pomimo tego, że u rodzeństwa nie wykryto mutacji ( przy pierwszym pobraniu) , to każde z nas dostało oddzielnie zawiadomienie żeby przyjechać na powtórne pobranie krwi....a potem po wynik i zalecenia
tak było w K-cach...poczekaj z zamartwianiem się...może niepotrzebnie sie stresujesz
:)
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 07, 2017, 09:52:42 am »
Moje obawy się potwierdziły. Razem z córką mamy rzadką mutację w genie BRCA2. U mnie tylko kwestia usunięcia dołu. Dzisiaj mam wizytę u ginekologa. Dzwonił do mnie prof. Jażdżewski, który stworzył cały ten program Badamy Geny i powiedział, że zrobią wszystko żeby moja córka nie zachorowała. Tak bardzo chciałabym w to wierzyć... Dzisiaj profesor znów ma dzwonić, umówił nas z genetykiem w Gdańsku i ma podać termin.

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 07, 2017, 10:00:55 am »
Gdyby ktoś chciał się dokładnie przebadać to polecam program Badamy Geny. Badają tam całe geny, na wyniku mam napisane że np. W BRCA1 przebadano ponad 2400 punktów a w BRCA2 2960 punktów. W badaniu podstawowym na NFZ w genach BRCA1 i BRCA2 badają tylko kilka potencjalnych uszkodzeń, a w Badamy Geny - wszystkie. Ogolnie przebadanych zostało w całości 70 genów.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 07, 2017, 01:01:36 pm »
powiem córce, bo chciała, a ja już odpuszczę bo prędzej zawału albo udaru dostanę
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline efka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 07, 2017, 01:55:36 pm »
Amorku, ja wiem o mutacji, więc już dzisiaj idę do ginekologa rozmawiać o usunięciu dołu po chemii. Może to pozwoli mi uniknąć kolejnych problemów, może... Gdybym wiedziała wcześniej o mutacji zrobiłbym profilaktyczną mastektomię drugiej piersi. Teraz mam raka w drugiej piersi i muszę się leczyć. Problemem jest że moja mutacja jest napraaaaawdę rzadka i tylko  w tym programie była szansa na jej wykrycie. Opisuję moje odczucia, ale szanuję To, że ktoś może mieć inne zdanie.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Mamy polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 07, 2017, 01:59:41 pm »
rozumiem cię bo dopiero teraz kończysz leczenie, to tez inaczej się myśli
powodzenia
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat